Trwa ładowanie...

Zła praca gorsza dla zdrowia od bezrobocia

Lepsza jakakolwiek praca niż bezrobocie? Okazuje się, że nie. Osoby, które wykonują niesatysfakcjonującą pracę mogą być w gorszej kondycji psychicznej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Kto ma pracę, czuje się lepiej zarówno psychicznie, jak i pod względem fizycznym – taka panuje powszechna opinia. Wpływ na to ma wiele czynników. Po pierwsze, dzięki pracy mamy cel i motywację. Niebagatelną rolę odgrywa także aspekt ekonomiczny. Ale nie tylko. Osoba zatrudniona czuje się potrzebna. Brak pracy oznacza zaburzone relacje społeczne, gorsze zdrowie i niższą samoocenę. Ale czy na pewno i czy zawsze?

1. Australijskie badania

Zazwyczaj skupiamy się na niekorzystnych aspektach wynikających z bezrobocia. Zapominamy, że praca złej jakości może być równie wyniszczająca.  

Istnieje wielka zależność między dobrą pracą a zdrowiem psychicznym. Zajęli się tym tematem naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Australii w Canberze. Uczeni sprawdzili status zawodowy i jakość pracy osób w wieku produkcyjnym.

 

Naukowcy ocenili także zdrowie psychiczne badanych. Przyjrzeli się obciążeniom psychicznym, jakie niesie bezrobocie czy praca na etacie. Sprawdzili też zadania pracowników, wymagania, jakie przed nimi stawiał pracodawca, ich bezpieczeństwo w pracy oraz wysokość wynagrodzenia.

2. Wyniki?

Stan zdrowia psychicznego osób bezrobotnych był gorszy niż tych, którzy mieli pracę. Ale porównano także osoby niezatrudnione z tymi, które miały pracę, ale nie byli z niej zadowoleni. Okazało się, że ich kondycja psychiczna była bardzo podobna.

Naukowcy uwzględnili jeszcze inne czynniki, takie jak płeć, kwalifikacje zawodowe, stan cywilny. W tym wypadku stan zdrowia psychicznego bezrobotnych okazał się nawet lepszy. Najgorzej swoje samopoczucie opisywały samotne młode kobiety.

Badania pokazały, że dobra praca poprawiała stan psychiczny o 3 punkty. Jeżeli jednak responendci pracowali na stanowiskach poniżej swoich oczekiwań i kwalifikacji, ocena kondycji mentalnej spadała nawet o 6 punktów.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.