Trwa ładowanie...

Nie masz czasu na zdrowe życie? Zmień to

Wydaje ci się, że nie masz czasu na zdrowy tryb życia? Nic bardziej mylnego. Każdego dnia możemy poświęcić dosłownie chwilkę na czynności, które przyczynią się do poprawy naszego samopoczucia, a także wpłyną na lepsze funkcjonowanie całego organizmu. Poniżej podpowiadamy co robić, by zdrowo przeżyć dzień, nawet jeśli mamy bardzo mało czasu dla siebie.

spis treści

1. Ruszaj się wtedy, kiedy możesz

Być może masz wyrzuty sumienia, że brakuje ci czasu na dłuższą aktywność fizyczną. Niepotrzebnie. Jeśli naprawdę nie masz czasu na to, nie warto się tym zadręczać. Lepiej jest wykorzystać w pełni możliwości, jakie aktualnie posiadamy i cieszyć się tym. Mogą to być schody zamiast windy, przejście do przystanku przez pobliski park, a nawet bieg do uciekającego autobusu. Dobrym pomysłem jest również wykonywanie prostych ćwiczeń podczas oglądania ulubionego serialu.

Zobacz film

2. Rób przerwy

Jeśli twoja praca polega przede wszystkim na wielogodzinnym siedzeniu przed komputerem, to koniecznie rób sobie przerwy. Badania udowodniły, że przebywanie około 6 godzin bez przerwy w pozycji siedzącej przyczynia się do powstania poważnych schorzeń. W ciągu dnia zarezerwuj sobie czas na przynajmniej 2 krótkie przerwy. W tym czasie wyjdź na chwilę na zewnątrz lub wykonaj proste ćwiczenia na kręgosłup.

3. Zmień nastawienie do swoich obowiązków

Jeśli każdego dnia wstajesz z myślą, że MUSISZ pójść do siłowni lub MUSISZ zjeść te obrzydliwe warzywa na obiad, to z pewnością nie wyjdzie ci to na dobre. Prędzej czy później zrezygnujesz z takiego stylu życia. Dlatego jeśli jesteś naprawdę wykończona i nie w głowie ci ćwiczenia na siłowni, a raczej myślisz o położeniu się do łóżka, to po prostu zrób to. Czasem nasz organizm wysyła nam takie sygnały, by pokazać czego w obecnym momencie najbardziej potrzebuje. Dlatego wyrzuć ze słownika słowo MUSZĘ, a zastąp je CHCĘ: „Chcę iść na siłownię, ale dziś nie mam siły”, „Chcę odżywiać się zdrowo, ale dziś zjem inne warzywa niż zazwyczaj” itp.

4. Śmiej się

Zabawa i śmiech sprawiają, że mniej się stresujemy, a przez to jesteśmy zdrowsi
Zabawa i śmiech sprawiają, że mniej się stresujemy, a przez to jesteśmy zdrowsi

Nie od dziś wiadomo, że śmiech to zdrowie. Ta zasada jest oczywiście wciąż aktualna. Śmiech bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu, a przede wszystkim to najlepszy sposób na relaks. Jest to bardzo ważne, ponieważ życie w ciągłym stresie naraża nas na poważne choroby, np. nowotwory. Jeśli nie mamy okazji do uśmiechu na co dzień (bo właśnie trwają prace nad ważnym projektem i wszyscy chodzą jak struci), to warto obejrzeć jakiś skecz lub przeczytać kilka dobrych dowcipów.

5. Baw się

Nie chodzi tu o całonocną imprezę czy wyprawę do parku rozrywki. Proste zabawy możesz organizować u siebie w domu. Spróbuj na przykład ścigać się z dzieckiem do najbliższej skrzynki pocztowej, udawaj, że grasz w klasy w mieszkaniu lub po prostu tańcz do ulubionej piosenki.

6. Dodawaj!

Zrównoważona dieta to podstawa zdrowego życia – nie może w niej zabraknąć warzyw i owoców
Zrównoważona dieta to podstawa zdrowego życia – nie może w niej zabraknąć warzyw i owoców

Jeśli nie masz pomysłu na zdrowe dania, to po prostu od czasu do czasu dodawaj do swoich posiłków porcję warzyw lub owoców. Nie muszą być one fantazyjnie podane, wystarczy położyć paprykę czy pomidora na kanapkę z szynką lub przyrządzić sałatkę z wielu różnych owoców.

7. Ogranicz podgrzewanie w mikrofalówce

Postaraj się tak przygotowywać posiłki każdego dnia, by później nie odgrzewać ich w mikrofalówce, np. przyrządzaj częściej wielowarzywne sałatki na obiad do pracy. Na początku zmiana przyzwyczajeń może nastręczyć wielu trudności, nieuniknione będą pewne kompromisy, jednak na dłuższą metę przyniesie wiele korzyści.

8. Dziel się swoimi sukcesami

Jeśli uda ci się zrobić coś z korzyścią dla swojego zdrowia, to podziel się ze znajomymi swoim sukcesem. Nic tak nie motywuje do dalszej pracy, jak pochwała bliskich. Możesz zrobić zdjęcie swojego pysznego warzywnego posiłku, umieścić je na Facebooku czy Twitterze i oznaczyć odpowiednim hashtagiem, np. #ZdrowyPoniedziałek.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Katarzyna Patyk
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza