Kwas fosforowy - występowanie, zawartość w organizmie, inne zastosowania

Kwas fosforowy, znany jako dodatek chemiczny E-338, wchodzi w skład wielu produktów spożywczych, w tym popularnych napojów gazowanych. Kwas fosforowy jest używany jako regulator kwasowości. Kwas fosforowy występuje również naturalnie w naszym organizmie. Dlaczego więc stosowany w nadmiarze ma negatywny wpływ na nasze zdrowie?

1. Kwas fosforowy - występowanie

Kwas fosforowy nadaje produktom żywnościowym lekko kwaskowaty posmak. Dzięki swoim właściwościom wpływa na ich jakość i trwałość. Kwas fosforowy hamuje namnażanie się bakterii i pleśni, które często występują w napojach o dużej zawartości cukru.

Kwas fosforowy znajdziemy w surimi, mleku sterylizowanym oraz UHT, lodach, deserach, owocach kandyzowanych, przetworach mięsnych, mące, sosach czy w bulionach. Kwas fosforowy jest również dodawany przez producentów do win owocowych, miodów pitnych, napojów spirytusowych (bez whiskey) oraz izotonicznych napojów dla sportowców. Jest w składzie gum do żucia czy w przetworzonych orzechach.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

2. Kwas fosforowy - zawartość w organizmie

Kwas fosforowy (inaczej nawozowy) jest naturalnie występującym związkiem w naszym organizmie. To składnik enzymów, zębów oraz kości. Bierze także udział w metabolizmie tłuszczów, białek oraz węglowodanów. Jego wchłanialność jest uzależniona od zapotrzebowania organizmu na kwas fosforowy w danym momencie.

Kwas fosforowy występuje w napojach gazowanych
Kwas fosforowy występuje w napojach gazowanych (123RF)

Związek ten jest jednak niebezpieczny. Spożywany w nadmiarze powoduje demineralizację kości oraz inne dolegliwości. Kwas fosforowy zostaje wydalony z organizmu w postaci fosforanu wapnia, więc zbyt duża ilość E-338 w naszej diecie może skończyć się niedoborem wapnia. Kwas fosforowy uszkadza także szkliwo zębów oraz może powodować bóle brzucha, biegunkę, nudności oraz wymioty.

Przeczytaj także

Ze względu na negatywny wpływ E-338 na kości, produktów z kwasem fosforowym w składzie szczególnie powinny unikać osoby chore na osteoporozę oraz kobiety w trakcie menopauzy. Szkodliwość kwasu fosforowego na gęstość kośćca potwierdzona została badaniami opublikowanymi w 2006 roku w magazynie „American Journal of Clinical Nutrition”.

Kwas fosforowy zaburza również prawidłową pracę nerek. Może powodować przewlekłe choroby tego układu, w tym wystąpienie kamieni nerkowych.

Co się stanie, kiedy przestaniesz pić gazowane napoje?
Co się stanie, kiedy przestaniesz pić gazowane napoje? [6 zdjęć]

Odstawienie gazowanych napojów nigdy nie jest proste. Cukier w nich zawarty wykazuje działanie uzależniające....

zobacz galerię

Badania z 2007 roku opublikowane w czasopiśmie „Epidemiology” jasno wskazują, że osoby regularnie spożywające coca-colę, są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowalności na choroby nerek. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dopuszczalna dzienna dawka tego związku wynosi 70 mg na każdy kilogram masy ciała.

3. Kwas fosforowy - inne zastosowania

Kwas fosforowy stosowany jest w produkcji nawozów sztucznych, fosforanowych powłok ochronnych na metalach oraz do wyrobu środków farmaceutycznych. Bierze udział w procesie oczyszczania soków w cukrownictwie oraz odkamienia armaturę ciepłowniczą. Kwasu fosforowego używa się go również jako płynu do lutowania oraz odrdzewiacza do stali.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!