Niedobór białka

Wegetarianizm, czyli niespożywanie mięsa zwierząt, ma wielu zwolenników. Jednak w związku z tym, że dieta wegetariańska jest często uboga w pełnowarościowe białko, wiele osób obawia się przejść na taki sposób żywienia. Istnieje również możliwość, iż niejedzenie mięsa może prowadzić do anemii. Czy niedobór białka u wegetarian to tylko mit? Jak objawia się niedobór białka w organizmie?

Objawy niedoboru białka w organizmie

Do najbardziej znanych symptomów niedoboru białka w organizmie należą:

Zobacz film: "Co warto wiedzieć o błonniku?"

 • łamliwe, wypadające włosy,
 • podłużne linie na paznokciach,
 • obrzęk,
 • zmiany skórne,
 • apatia,
 • odtłuszczenie wątroby
 • spadek odporności,
 • odleżyny,
 • słabe mięśnie. Niedobór białka powoduje kwashiorkor i może nawet prowadzić do śmierci. Niedożywienie białkowe powoduje zahamowanie wzrostu i rozwoju oraz dojrzewania. Dlatego jest bardzo niebezpieczne dla małych dzieci, a także kobiet w ciąży. Niedożywienie białkowe w okreie życia płodowego i u niemowląt powoduje zahamowanie zarówno rozwoju fizycznego, jak i umysłowego oraz zwiększa podatność na infekcje bakteryjne i wirusowe.

Niedobór białka w organizmie może skutkować anemią. Jest wiele rodzajów anemii. Przeciwnicy wegetarianizmu twierdzą, że dieta wegetariańska zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby. Rzeczywiście, niespożywanie mięsa prowadzi do niedoboru witaminy B12, który może wywołać anemię. Wówczas chory łatwo odczuwa zmęczenie, nawet jeśli wysypia się w nocy. Nie oznacza to jednak, że wegetarianizm stanowi zagrożenie dla zdrowia. Jeśli wegetarianin zadba o to, by w jego diecie nie zabrakło białka, wapnia, żelaza, witaminy B6, cynku i witaminy B12, nie ma powodu do zmartwień.

Jakie produkty powinni jeść wegetarianie?

 • Aby uniknąć niedoboru białka, warto regularnie spożywać nabiał (sery białe, kefiry, jogurty naturalne).
 • Wapń znajduje się między innymi w mleku sojowym, serze żółtym, brokułach.
 • Żelazo to składnik zielonych warzyw, niewielkie ilości znajdują się w przetworach mlecznych.
 • Witamina B6 jest obecna w ziarnach słonecznika, soi, orzechach i bananach.
 • Aby dieta wegetariańska nie była uboga w cynk, warto spożywać orzechy, pełne ziarna i fasolę.
 • Witamina B12 jest najlepiej przyswajalna z jajek.
 • Wegetarianie mogą przyjmować witaminowe suplementy diety, jednak należy uważać, aby nie stosować ich jednocześnie z niektórymi lekami, ponieważ mogą zaburzć ich działanie.

Dieta wegetariańska nie musi być jednoznaczna z niedoborem białka i istotnych dla organizmu składników odżywczych. Nawet rezygnując z mięsa, można dobrze się odżywiać. Białko roślinne, co prawda, nie jest tak wartościowe jak białko pochodzenia zwierzęcego (z mięsa, drobiu, ryb, jajek), ale może równie skutecznie pokryć zapotrzebowanie organizmu na ten składnik odżywczy. Białko roślinne pełnowartościowe, czyli o podobnym składzie aminokwasowym co w mięsie, jest obecne w roślinach strączkowych (fasola, soczewica, soja). Dlatego wegetarianie tak powinny komponować swój jadłospis, aby nasiona tych roślin były obecne w codziennych potrawach. W przeciwnym razie niedobór pełnowartościowego białka w diecie będzie przyczyną rozwoju licznych chorób.

Komentarze (6)
~Vicki
~Vicki 2 miesiące temu

Już na początku artykuł pokazuje brak fachowej wiedzy, chociażby to, że wegetarianizm nie wyklucza jaj, mlecznych produktów i ryb. A jedząc to wszystko nie ma niedoborów! Natomiast czytając ze sobą i fasolą mają pełnowartościowe białko, to już całkowite bzdury, żenujący brak wiedzy!!!

Odpowiedz
~Piter
~Piter ponad rok temu

Pytanie, skoro człowiek potrzebuje dość dużą ilość białka, to czemu jest tak mało przypadków występowania wyżej wymienionych objawów?Czy niedobór białka okazuje się stopniowo np. Najpierw jest słabsza regeneracja mieśni, potem zmiany na paznokciach następnie to i tamto aż w końcu śmierć?

Odpowiedz
~mariusz123455
~mariusz123455 ponad rok temu

Co aplikujemy sobie jedząc 100g tego zdrowego kurczaczka? 14 gram tłuszczy, w tym do 9g nasyconych, 88mg cholersterolu!!!, 82 mg sodu, 232mg potasu, 0 (słownie zero) węglowodanów, błonnika i cukru. Magiczne białko to bagatela 27%. Naukowcy udowodnili, że białko roślinne w zupełności zastępuje białko zwierzęce, a ostatnio WHO obniżyło dawkę dzienną dla dorosłego człowieka z 200 na 50g. Po co piszecie pierdoły o żelazie, skoro mięso zawiera go przeciętnie 1,9mg/100g. Jakież znowu niedobory wapnia? 15-17mg/100g to wapń w mięsie. I czemuż to dieta wegetariańska miałaby powodować niedobór witaminy B i B6, której w mięsach znajdujemy od 0,1 do 0,5mg w porywach. To może mały fight? Pierwszy z brzegu produkt - Ciecierzyca (100g). 6g tłuszczu, 0 cholersterolu, 360 kalorii więc cholernie pożywna, 800mg zbawiennego potasu, 24mg sodu, 61mg węglowodanów, 17g błonnika, 11g cukrów, 67 IU witaminy A, pół mg witaminy B (tyle co w mięsie), 115mg magnezu, 105mg żelaza!!! - że niby mam mieć niedobór bo nie jem mięsa, które ma 0 (null) żelaza? Aha, no i Wasze maiczne białeczko - cieciorka ma go 19g. Musisz zjeść 130g cieciorki, żeby zrównoważyć 100g kurczęcia. Zamiast pieprzyć głupoty polecam czytac czytać i jeszcze raz czytać. ;)

Odpowiedz
~Veg
~Veg ponad rok temu

Boże... Nie mogę już tego czytać. Dlaczego ludzie są takimi idiotami? Wegetarianie nie jedzą zwierząt, weganie nic pochodzenia zwierzęcego. Więc uwaga.... Ryby też odpadają. A w prawie każdym artykule pisze, aby jeść więcej ryb. Jeżeli ktoś jest "wegetarianinem" dla zdrowia, a je ryby, to nie jest wegetarianinem tylko po prostu nie je mięsa.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wpływ wegetarianizmu na zdrowie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Wpływ wegetarianizmu na zdrowie
Wpływ wegetarianizmu na zdrowie

Zdrowa dieta wegetariańska

Zdrowa dieta wegetariańska

Warzywa w diecie wegetariańskiej Dieta wegetariańska ma wiele zalet. Osoby, które wyrzuciły ze swojego jadłospisu mięso, rzadziej cierpią na nadwagę i otyłość.

Wpływ wegetarianizmu na zdrowie

5 faktów udowodnionych naukowo na temat wegetarianizmu

5 faktów udowodnionych naukowo na temat wegetarianizmu

wegetarianizm Mniejsze ryzyko chorób serca Zaletą diety wegetariańskiej jest jej pozytywny wpływ na kondycję układu krążenia, co potwierdziło kilka (...) . Jak wynika z badań, skutkiem przejścia na wegetarianizm...

Wpływ wegetarianizmu na zdrowie

Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska

wyłącznie pokarmów pochodzenia roślinnego. Obecnie wegetarianizm częściej wynika nie tylko z poglądów filozoficznych, ale również z chęci prowadzenia (...) zdrowego stylu życia i dbałości o sylwetkę. Odmiany wegetarianizmu Istnieje...

Wpływ wegetarianizmu na zdrowie

5 naukowo udowodnionych faktów na temat wegetarianizmu

5 naukowo udowodnionych faktów na temat wegetarianizmu

, skutkiem przejścia na wegetarianizm jest utrata masy ciała, nawet jeśli nie jest to główny cel zmiany nawyków żywieniowych. Początkowo (...) jest jej pozytywny wpływ na kondycję układu krążenia, co potwierdziło kilka...

Wpływ wegetarianizmu na zdrowie

Wegetarianizm a anemia

Wegetarianizm a anemia

Wegetarianizm a anemia - czy bycie wegetarianinem musi się wiązać z niedokrwistością, spowodowaną niedoborem żelaza lub witaminy B12? Wegetarianizm (...) , to między innymi sery i jajka. Dlatego wegetarianie nie powinni...

Wpływ wegetarianizmu na zdrowie

Wegetarianie rzadziej chorują na serce

wpływie diety wegetariańskiej na ludzkie serce. Dowodem tego są liczne badania naukowe, przeprowadzane w wielu rejonach świata, na najbardziej prestiżowych

Wpływ wegetarianizmu na zdrowie

Nieznana zaleta diety wegetariańskiej!

Nieznana zaleta diety wegetariańskiej!

naukowe wykazały, że u osób propagujących wegetarianizm istnieje mniejsze ryzyko zapalenia uchyłków jelit. Dieta wegetariańska a zapalenie uchyłków (...) zaparciom. Dodatkowym sposobem w walce z zapaleniem uchyłków jelit mogą być regularne...