Trwa ładowanie...

Niekorzystny wpływ urządzeń elektronicznych na jakość snu dzieci i młodzieży

Avatar placeholder
31.10.2016 21:39
Niekorzystny wpływ urządzeń elektronicznych na jakość snu dzieci i młodzieży
Niekorzystny wpływ urządzeń elektronicznych na jakość snu dzieci i młodzieży

Naukowcy ostrzegają, że używanie telefonów komórkowych przez nastolatków znacznie osłabia ich jakość snu. Badania dowodzą, że młodzież nigdy wcześniej nie miała takiego słabego snu. Nastolatkowie śpią mniej, budzą się w nocy częściej i są bardziej senni w ciągu dnia niż było to kiedyś.

Według nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Montrealu, twierdzą, że najnowsze technologie są temu winne.

Naukowcy odkryli, że im częściej nastolatkowie korzystają z telefonu komórkowego i internetu przed snem, tym gorsza jest jakość ich snu.

Dzieci i młodzież, którzy częściej korzystają z telefonów przed snem, cierpią na pogorszoną jakość snu
Dzieci i młodzież, którzy częściej korzystają z telefonów przed snem, cierpią na pogorszoną jakość snu (123RF)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Niepokojące stwierdzenie pojawiło się zaledwie tydzień po tym, jak wytyczne dotyczące bezpiecznego korzystania z ekranów urządzeń przez dzieci i młodzież zostały znacznie złagodzone ze względu na zwrócenie uwagi na „dzisiejsze realia”.

„Ale media elektroniczne stają się coraz większą częścią życia nastolatków i są często stosowane przed snem” - ostrzega Jennifer O'Loughlin, autor artykułu w czasopiśmie „Health” i naukowiec z Uniwersytetu w Montrealu.

Aby zbadać związek między czasem spędzonym przy komputerze, telefonie, grach czy innych elektronicznych urządzeniach,  zespół badaczy analizował  dane pochodzące z badań w Montrealu opartych na gimnazjalistach.

Ponad 1200 uczniów w wieku od 14 do 16 lat wypełnili  ankiety w latach 2008 i 2009, dzięki czemu powstały raporty informujące, jak często używali oni urządzenia elektroniczne, w tym jak często oglądali telewizję, a także jak często wykonywali inne działania, takie jak czytanie, odrabianie lekcji lub rozmawianie przez telefon.

Nastolatkowie odpowiadali również na pytania dotyczące tego, co zwykle robią przed zaśnięciem w dni powszednie i weekendy.

Naukowcy odkryli, że dzieci i młodzież, którzy używali komputerów i gier wideo przez więcej niż dwie godziny dziennie spali o 17 i 11 minut mniej odpowiednio, w porównaniu do osób, które używały tych urządzeń krócej.

Jedna na trzy osób z badanych, które używały urządzeń elektronicznych dłużej niż dwie godziny dziennie  ponad dwukrotnie częściej niż inni spały mniej niż osiem godzin na dobę.

Młodzież, która rozmawiała przez telefon, przez co najmniej dwie godziny dziennie również trzy razy częściej spała  mniej niż osiem godzin na dobę.

Oglądanie TV miało odwrotny wpływ na sen nastolatków.

ZOBACZ TAKŻE

Uzależnienie od telefonu komórkowego

Młodzież, która używała komputera lub rozmawiała przez telefon dłużej niż dwie godziny dziennie wykazywała większą senność w ciągu dnia niż ci, którzy spędzili mniej czasu korzystając z tego typu urządzeń.

Nastolatkowie, którzy zaangażowani byli w inne działania siedzące, które nie wiążą się z patrzeniem w ekran, takie jak czytanie, nie zgłaszali tego, że spali mniej w ciągu doby niż ich rówieśnicy.

„Dzieci potrzebują snu, kiedy rosną. Niedobory snu zwiększają u nich ryzyko depresji, problemów z myśleniem, skupieniem uwagi  i nauką oraz częściej cierpią na nadwagę” powiedział Christina Calamaro, dyrektor badawczy zajmujący się problemami snu u dzieci.

Calamaro podkreśla, że rodzice powinni modelować zachowanie zdrowego snu i nie wykorzystywać urządzeń elektrycznych w sypialni.

Naukowcy zalecają rodzicom monitorowanie czasu spędzonego przed ekranem przez ich dzieci.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze