Trwa ładowanie...

Nazywany "średniowieczną aspiryną”. Niepozorny chwast z polskich łąk

 Karolina Rozmus
24.08.2022 14:00
Wrotycz maruna ceniony jest w medycynie od wieków
Wrotycz maruna ceniony jest w medycynie od wieków (Pixabay/Getty Images)

Złocień czy też wrotycz maruna to roślina, którą podczas sezonu letniego widzimy niemal codziennie - porasta nieużytki, przydrożne rowy, łąki, a także ogródki. Wbrew pozorom nie jest bezużytecznym chwastem, ale bardzo użyteczną rośliną, która przyniesie ulgę między innymi w dokuczliwej migrenie.

spis treści

1. Wrotycz maruna – na co pomaga?

Wrotycz maruna (Tanacetum parthenium) to wieloletnia roślina należąca do astrowatych. Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, ale zadomowiła się także w Polsce. Można ją spotkać na nieużytkach, ale też bez trudu przyjmie się w ogrodzie – wymaga stanowiska słonecznego i dość suchej, przepuszczalnej gleby. Kwitnie między czerwcem a wrześniem.

Wyglądem złocień maruna może przypominać rumianek
Wyglądem złocień maruna może przypominać rumianek (Getty Images)
Zobacz film: "Czy leki ziołowe i suplementy diety są zdrowe?"

Białe koszyczki kwiatów z żółtym środkiem mogą kojarzyć się z rumiankiem, ale wrotycz maruna osiąga nawet 60 cm wysokości, a charakterystyczny środek kwiatu jest płaski. Poza tym charakteryzuje się bardzo silnym, gorzkim zapachem, który działa odstraszająco na owady.

Zasuszony wrotycz, włożony do szafy będzie wykazywał działanie podobne do lawendy – aromatyzujące i chroniące przed molami.

Dużo bardziej cenne jest jednak działanie zdrowotne wrotyczu. Wszystko dzięki składnikom aktywnym:

  • laktony seskwiterpenowe – w tym partenolid,
  • flawonoidy (przeciwutleniacze) – m.in. kwercetyna, luteolina,
  • olejki eteryczne – eugenol, karwakrol, pinen.

2. W tych dolegliwościach złocień przyniesie ulgę

Inne nazwy maruny to Feverfew, pochodzące od łacińskiego febrifugia odnoszącego się do przeciwgorączkowego działania rośliny. "Aspiryna średniowiecza" w medycynie ludowej stosowana była właśnie do zbijania gorączki, ale też w celu łagodzenia migrenowych bólów głowy czy bólów menstruacyjnych. Złocień maruna miał być też skuteczny jako środek zapobiegający poronieniom, przynosić ulgę w czasie menopauzy, jak i podczas wyjątkowo trudnego porodu.

Z kolei Indianie z Andów uważali to zioło za panaceum na bóle brzucha, nudności, kolkę i dolegliwości związane z nerkami. Z kolei Brytyjczycy w XVII wieku stosowali wrotycz w walce z melancholią (depresją).

Wspomniany już partenolid poza działaniem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym wykazuje także właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne. Nowsze badania wskazują także na pozytywne działanie przeciwmiażdżycowe partenolidu, a nawet antynowotworowe.

3. Napar z wrotycza

Napar z suszonych koszyczków można stosować w celu pobudzenia apetytu, na uśmierzenie bólu zęba, a także jako tonik do przemywania skóry twarzy czy środek przeciw owadom. Do przygotowania naparu wystarczą 2-3 łyżeczki suszu zalane szklanką gorącej wody. Dopuszczalny limit dziennego spożycia zioła w takiej postaci to trzy szklanki naparu.

"Średniowieczną aspirynę" można znaleźć w sklepach zielarskich pod postacią nie tylko suszu, ale też kapsułek czy tabletek, a nawet kropli z wyciągiem z rośliny.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze