Trwa ładowanie...

Niski poziom witaminy D3 a ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Nowe badania

Niski poziom witaminy D3 a ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Nowe badania
Niski poziom witaminy D3 a ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Nowe badania (East News)

W środowisku medycznym od kilku miesięcy toczy się dyskusja na temat tego, czy niski poziom witaminy D3 jest spowodowany infekcją koronawirusa, czy też niedobór witaminy negatywnie wpływa na reakcję immunologiczną naszego organizmu. Najnowsze badania próbują odpowiedzieć na to pytanie i sugerują, że istnieje związek między zbyt niskim poziomem witaminy D a większym ryzykiem zgonu z powodu COVID-19.

spis treści

1. Niedobór witaminy D a ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

Badania dotyczące właściwości witaminy D i jej potencjalnego zastosowania w łagodzeniu przebiegu COVID prowadzone są w zasadzie od początku pandemii. Jako jedni z pierwszych swoje spostrzeżenia ogłosili naukowcy z Nowego Orleanu wskazując, że niedobór witaminy D może osłabiać układ immunologiczny i zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Wnioski oparto na badaniach chorych, którzy wymagali hospitalizacji. U 85 proc. pacjentów, którzy trafili na oddział intensywnej terapii, stwierdzono wyraźnie obniżony poziom witaminy D w organizmie - poniżej 30 ng/ml.

Zobacz film: "Dr Karauda: Powikłania płucne dotyczą także osób, które skąpo przechorowały COVID-19"

Kolejne badania, tym razem hiszpańskie, wskazywały na podobną zależność. U ponad 80 proc. z ponad 200 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 stwierdzono niedobór witaminy D.

Najnowsze badania opublikowane w serwisie medRivix (jeszcze niezrecenzowane) także sugerują, że istnieje związek między zbyt niskim poziomem witaminy D a większym ryzykiem zgonu z powodu COVID-19.

Niski poziom witaminy D3 a ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Nowe badania
Niski poziom witaminy D3 a ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Nowe badania (East News)

Najnowsze doniesienia naukowców wysnuto na postawie zbioru danych, które pochodzą z jednego badania populacyjnego i siedmiu badań klinicznych, w których odnotowano poziomy witaminy D3 we krwi przed zakażeniem pacjentów lub w dniu przyjęcia do szpitala.

Zdaniem naukowców badania te dowodzą, że niski poziom witaminy D3 nie jest efektem ubocznym infekcji, ale wynika z jej ogólnego niedoboru. Co więcej, stężenie witaminy D3 niższe niż 50 ng/ml może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, a nawet zgonu z powodu infekcji. Autorzy badań zalecają podniesienie poziomu witaminy D powyżej 50 ng/ml.

2. Witamina D nie jest lekiem na COVID!

Prof. Krzysztof Pyrć, mikrobiolog i wirusolog rozwiewa wątpliwości dotyczące możliwości zastosowania witaminy D w leczeniu COVID lub zmniejszeniu ryzyka zakażenia SARS-CoV-2. Naukowiec przyznaje, że badania dotyczące witaminy D nie są zaskakujące, a podobną zależność można znaleźć również w przypadku wit. D i innych schorzeń.

- Jeżeli ktoś ma niedobór witaminy D, to jest bardziej wrażliwy na wszelkie infekcje i niewątpliwie niedobory te powinny być uzupełniane. Od dawna mówi się, że w Polsce należy badać poziom witaminy D, a jeżeli ktoś ma niedobór, to należy ją suplementować - komentuje prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wirusolog przyznaje, że witamina D jest bardzo pożądana dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale nie uchroni nas przed zakażeniem. To nie jest to też lek na COVID.

- Wszystkie pomysły, że witamina D jest lekiem na koronawirusa, w związku z czym wyższa dawka będzie bardziej skuteczna - to jest bzdura. Niedobór jest szkodliwy, ale nadmiar również. W przypadku niektórych witamin, takich jak wit. C sprawa jest łatwiejsza, bo jej nadmiar może być wypłukany z moczem. Wit. D stanowi większe zagrożenie, bo znacznie trudniej jest się jej pozbyć i łatwo można ją przedawkowywać. Przy suplementacji należy skonsultować się z lekarzem - ostrzega ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze