Trwa ładowanie...

Nowe zastosowanie leku na cukrzycę

Badania wykazały, że niedrogi lek na cukrzycę typu 2 może zatrzymywać stymulację wzrostu komórek raka piersi przez liczne związki chemiczne. Lek z grupy biguanidów stosowany długoterminowo zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej związanej z cukrzycą, na przykład raka piersi.

Zobacz film: "Standardy leczenia cukrzycy"

1. Badania nad wpływem leku na cukrzycę na komórki rakowe

Pacjenci z cukrzycą typu 2 są bardziej narażeni na raka piersi, wątroby i trzustki. Mimo iż wcześniejsze badania wykazały skuteczność leku na cukrzycę w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia tych chorób, mechanizm takiego działania leku był nieznany. Punktem wyjściowym przeprowadzonych badań było założenie, że rak rozwija się z komórek macierzystych dorosłych ludzi, a wiele naturalnych i pochodzących od człowieka związków chemicznych wspomaga wzrost komórek raka piersi. Naukowcy wyhodowali miniaturowe guzy piersi, które aktywowały specyficzny gen komórek macierzystych. Następnie guzki poddano działaniu estrogenu, znanego czynnika wzrostu i potencjalnego promotora raka piersi, oraz pochodzących od człowieka związków chemicznych wspomagających guzy lub zaburzających funkcjonowanie układu wewnątrzwydzielniczego. Okazało się, że estrogen i związki chemiczne spowodowały powiększenie guzków i wzrost ich ilości. Kiedy jednak podano lek na cukrzycę, liczba i wielkość guzków wyraźnie zmalała.

Mimo iż potrzebne są dalsze badania, by zrozumieć konkretny mechanizm działania leku z grupy biguanidów na komórki rakowe, naukowcy są pełni nadziei, że lek ten znajdzie zastosowanie w profilaktyce raka piersi u chorych na cukrzycę typu 2. Istnieje także konieczność zbadania działania leku na komórki raka wątroby oraz trzustki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza