Trwa ładowanie...

Nowe zastosowanie leku na cukrzycę

Badania wykazały, że niedrogi lek na cukrzycę typu 2 może zatrzymywać stymulację wzrostu komórek raka piersi przez liczne związki chemiczne. Lek z grupy biguanidów stosowany długoterminowo zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej związanej z cukrzycą, na przykład raka piersi.

Zobacz film: "Wpływ leków przeciwcukrzycowych na wątrobę"

1. Badania nad wpływem leku na cukrzycę na komórki rakowe

Pacjenci z cukrzycą typu 2 są bardziej narażeni na raka piersi, wątroby i trzustki. Mimo iż wcześniejsze badania wykazały skuteczność leku na cukrzycę w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia tych chorób, mechanizm takiego działania leku był nieznany. Punktem wyjściowym przeprowadzonych badań było założenie, że rak rozwija się z komórek macierzystych dorosłych ludzi, a wiele naturalnych i pochodzących od człowieka związków chemicznych wspomaga wzrost komórek raka piersi. Naukowcy wyhodowali miniaturowe guzy piersi, które aktywowały specyficzny gen komórek macierzystych. Następnie guzki poddano działaniu estrogenu, znanego czynnika wzrostu i potencjalnego promotora raka piersi, oraz pochodzących od człowieka związków chemicznych wspomagających guzy lub zaburzających funkcjonowanie układu wewnątrzwydzielniczego. Okazało się, że estrogen i związki chemiczne spowodowały powiększenie guzków i wzrost ich ilości. Kiedy jednak podano lek na cukrzycę, liczba i wielkość guzków wyraźnie zmalała.

Mimo iż potrzebne są dalsze badania, by zrozumieć konkretny mechanizm działania leku z grupy biguanidów na komórki rakowe, naukowcy są pełni nadziei, że lek ten znajdzie zastosowanie w profilaktyce raka piersi u chorych na cukrzycę typu 2. Istnieje także konieczność zbadania działania leku na komórki raka wątroby oraz trzustki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.