Trwa ładowanie...

Nowe źródło pozyskiwania komórek macierzystych

Potencjał leczniczy komórek macierzystych jest ogromny. Do tej pory problemem był jednak sposób ich uzyskiwania. Być może zmienią to niemieccy naukowcy, którzy odkryli nowe, niewzbudzające kontrowersji etycznych źródło tych cennych komórek…

spis treści

1. Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste mają ogromny potencjał. Mogą dać początek wszystkim możliwym tkankom, a także zastąpić w organizmie ludzkim uszkodzone komórki, których nie można już odtworzyć. Sprawia to, iż komórki macierzyste stanowią idealne lekarstwo na wiele chorób. Można sobie wyobrazić zastąpienie chorych narządów nowymi, zdrowymi, a w dodatku stworzonymi z własnych komórek.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Pozyskiwanie komórek macierzystych

Chociaż możliwe jest uzyskiwanie komórek macierzystych z dorosłych organizmów, to komórki w ten sposób osiągnięte mają mniejszy potencjał i są mniej wydajne. Podobnie jest z komórkami z krwi pępowinowej. Jedynie z embrionów można je uzyskać w największej ilości i w najprostszy sposób. Dla większości jest to jednak nieetyczne i naganne, a w niektórych krajach również nielegalne. Jeśli więc nie odnajdzie się lepszego sposobu na pozyskiwanie komórek macierzystych, wykorzystanie ich właściwości nie będzie możliwe.

3. Komórki z płynu owodniowego

Naukowcy z Towarzystwa Maxa Plancka odkryli komórki macierzystopodobne w składzie płynu owodniowego. Komórki tego typu można przekształcić w taki sposób, by mogły się różnicować do różnych tkanek i narządów. Zaletą tej metody jest brak moralnych przeciwwskazań względem jej stosowania, a także wysoka jakość i wydajność uzyskanych komórek. Płyn owodniowy jest często pobierany w celu przeprowadzenia badań prenatalnych, a dodatkowo organizm matki produkuje go na bieżąco. Oznacza to, że być może w przyszłości każdy człowiek przy badaniu prenatalnym uzyska „części zamienne”, które przydadzą się w przyszłości w razie wykrycia choroby.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Fakty o komórkach macierzystych
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza