Trwa ładowanie...

Nowy lek w terapii udarów

Lek. Mateusz Nawrocki
29.11.2016 19:59
Nowy lek w terapii udarów
Nowy lek w terapii udarów

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchester odkryli, że nowy lek przyczynia się do zmniejszenia ilości zniszczonych komórek nerwowych z powodu udaru i przyczynia się do ich naprawy po udarze. ****Spadek przepływu krwi przez mózg jest głównym patomechanizmem będącym podłożem dla udaru.

Na obecną chwilę medycyna dysponuje kilkoma opcjami terapeutycznymi. Grupa badaczy wykazuje, że nowy lek ogranicza obumieranie komórek, ale przyczynia się także to procesu tworzenia nowych neuronów (czyli neurogenezy).

Lek ten ma działanie przeciwzapalne i również blokuje receptor dla interleukiny 1 (IL-1). Co ciekawe  jest on już dopuszczony do użytku, szczególnie w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Jak na razie to zezwolenie na stosowanie tego leku ogranicza się do kilku chorób, do których jeszcze nie zaliczamy udaru mózgu.

Wyniki eksperymentu zostały opublikowane w magazynie „Brain Behavior and Immunity”. Co ciekawe, u gryzoni obumieranie komórek następowało również kilka dni po udarze. W późniejszym czasie pojawiały się również nowe neurony po stosowaniu najnowszego leku.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Udar mózgu to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie
Udar mózgu to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie (123RF)

To może być rewolucyjne odkrycie, bowiem tworzenie nowych komórek nerwowych jest pionierskim odkryciem. Właśnie te nowe komórki mogą być pomocne w odbudowie funkcji, **które zostały utracone na skutek udaru**. Wcześniejsze badania również były optymistyczne i sugerowały, że stosowanie nowego leku może być korzystne.

Najnowsze odkrycia, prowadzone przez Profesora Stuarta Allana są doskonałą bazą dla kolejnych badań, które mogą przyczynić się do ważących odkryć leków używanych w terapii udarów w przyszłości. To niesłychanie ważne, bo konsekwencje udaru mogą być bardzo poważne i na chwilę obecną nawet zaawansowana rehabilitacja nie może nie przynieść zakładanych efektów.

Dostępne na obecną chwilę opcje terapeutyczne nie są idealne i wymagają znacznego rozszerzenia, na miarę XXI wieku. Dostępne możliwości diagnostyczne stwarzają dobrą podstawę do zaawansowanego leczenia, które powinno przynieść oczekiwane efekty.

Wczesne objawy udaru mózgu
Wczesne objawy udaru mózgu [5 zdjęć]

W Polsce co osiem minut ktoś przechodzi udar mózgu. Każdego roku ponad 30 tys. Polaków umiera z powodu

zobacz galerię

Aktualne możliwości terapeutyczne przy pewnych założeniach zapewniają przyzwoite efekty, ale z pewnością nowe rozwiązania poprawiłyby obecną sytuację. Duży procent efektywnego leczenia przypisuje się rehabilitacji, która odpowiednio wcześnie wprowadzona potrafi przynieść świetne efekty.

Część osób nawet nie zdaje sobie nawet sprawy, jak rehabilitacja może poprawić stan pacjenta. Każde rozwiązanie, które przyczynia się do poprawy stanu chorego powinno być brane pod uwagę. Miejmy nadzieję, że najnowsze badania z Uniwersytetu Manchester stworzą dobre możliwości dla pacjentów, którzy mieli bezpośrednią styczność z udarem.

Mówiąc o patogenezie udarów, należy zwrócić uwagę, że bezpośrednią ich przyczyną może być pęknięcie naczynia krwionośnego lub zator najczęściej będącym skrzepem krwi. Nowe leki, które są opracowywane, powinny działać w każdym typie patomechanizmu, aby jak najbardziej zminimalizować konsekwencje wynikające z wystąpienia udaru mózgu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze