Przejdź na WP

O czym świadczą białe plamki na paznokciach? Wyjaśniamy

Prawidłowa płytka paznokcia jest gładka i przezroczysta. Różowe zabarwienie nadają jej naczynia krwipnośne pod nią umiejscowione. Dlaczego zatem na paznokciu pojawiają się czasem białe plamki? Skąd one się biorą i o czym świadczą? Pytamy eksperta.

Zobacz film: "Skóra, włosy i paznokcie mówią, czego im brakuje"

1. Kolejny mit medyczny?

Są niewielkie - ich rozmiar mierzy się w milimetrach - i najczęściej białe. Przesuwają się ku krawędzi, wraz ze wzrostem paznokcia. Mowa o plamkach na płytce paznokcia. Widział je prawdopodobnie każdy z nas. Niewielu jednak wie, czym one są i skąd się biorą.

Najpopularniejsza teoria mówi, że białe przebarwienia na płytce paznokcia to efekt niedoborów składników mineralnych w organizmie. Według innej – mogą świadczyć o zakłóconym metabolizmie, osłabionej odporności, zaburzeniach procesu rogowacenia, łuszczycy i grzybicy. Mówi się też o tym, że są przejawem niedoboru wapnia, czasem magnezu.

Sprawdź także:

Ile jest w tym jednak prawdy?

2. Plamki na paznokciach – co to jest?

Zmiany w postaci białych plamek pojawiających się na paznokciach to schorzenie o nazwie leukonychia, zwane inaczej bielactwem paznokci. Srebrzystobiałe plamki widoczne są u nasady płytki paznokcia i przesuwają się w kierunku jej brzegu.

Białe przebarwienia na paznokciach świadczą o leukonychii
Białe przebarwienia na paznokciach świadczą o leukonychii (wp.pl)

Medycyna określa trzy kategorie, na podstawie których można wyróżnić rodzaje bielactwa paznokci. Pierwszą z nich jest czas, w którym zmiana powstała (bielactwo wrodzone bądź nabyte), drugą – obraz kliniczny (zmiany mogą mieć charakter częściowy lub całkowity), a trzecią – ta związana z częścią zajmowanego paznokcia.

I tak zmiany powstające w macierzy nazywa się leukonychią prawdziwą, w płytce paznokcia – pseudoleukonychią, a w tkankach podpaznokciowych – leukonychią pozorną.

3. Jakie są przyczyny leukonychii?

Bielactwo paznokci nie jest groźne dla zdrowia, stanowi raczej defekt estetyczny.

Białe przebarwienia świadczą zazwyczaj o mikrourazach płytki paznokcia. - Mogą one powstawać wskutek uderzenia, pisania na klawiaturze, trzaśnięcia drzwiami, nieprawidłowo wykonanego manicure'u (piłowania, odsuwania skórek), a nawet nieuważnego zakładania obuwia. Często występują u osób, które noszą za małe lub niewygodne obuwie - mówi dr Aldona Ceregra, dermatolog.

Teoria o tym, że przebarwienia na paznokciach są objawem niedoboru witamin w organizmie mija się z prawdą. -Zmiany na paznokciach mogą wskazywać na braki żelaza, jednak mają one zupełnie inny charakter - mówi dr Ceregra. Podkreśla, że twierdzenie o tym, że mogą one być objawem niedoborów magnezu jest nadinterpretacją. - Aby na paznokciach było widać niedobory żelaza, muszą to być bardzo poważne braki - dodaje.

Jeśli tego typu zmiany zauważamy często i są one intensywne - warto skontaktować się z lekarzem i poprosić o skierowanie na badanie hemoglobiny. Można też wspomóc się suplementacją. Trzeba jednak uważać, ponieważ suche, łamliwe i matowe paznokcie o białawym zabarwieniu mogą także świadczyć o niedoczynności tarczycy.

Leukonychii można zapobiegać. Jak? Natłuszczaj płytkę paznokcia, dbaj o higienę dłoni i stóp, manicure wykonuj ostrożnie i urozmaicaj swoją dietę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy