Trwa ładowanie...

Obserwowanie stresujących doświadczeń może wywołać zespół stresu pourazowego

Avatar placeholder
31.12.2018 16:52
Obserwowanie stresujących doświadczeń może wywołać zespół stresu pourazowego
Obserwowanie stresujących doświadczeń może wywołać zespół stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego (z ang. posttraumatic stress disorder – PTSD) rozwija się u niektórych osób po przerażającym, niebezpiecznym lub szokującym zdarzeniu.

Szacuje się, że dolegliwość ta dotyka od 7 do 8 procent mieszkańców Stanów Zjednoczonych, a w skali populacji ogólnej szacuje się od 3 do 6 procent zachorowań na PTSD.

Objawy zespołu stresu pourazowego są różne w zależności od pacjenta. Najczęściej są to negatywne myśli i natrętne wspomnienia, unikanie sytuacji, miejsc lub działań mogących przypominać złe wspomnienie, depresja, niezdolność odczuwania przyjemności, bezsenność, lęk.

 Nawet jeżeli określone zdarzenie nie wywołuje PTSD bezpośrednio po nim, nie wyklucza to rozwijania się tego schorzenia w późniejszym terminie.

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"
Zespół stresu pourazowego często dotyka osoby, które słyszały o przykrym doświadczeniu, w których nie brały udziału
Zespół stresu pourazowego często dotyka osoby, które słyszały o przykrym doświadczeniu, w których nie brały udziału (123rf)

Schorzenie nie ogranicza się do osoby, która przeżyła traumatyczne wydarzenie. Może ono dotknąć każdego, kto współpracuje z tą osobą. Może dotyczyć opiekunów, bliskich, czy też świadków wydarzenia.

1. Skutki obserwacji tragicznych wydarzeń

"Istnieją dowody na to, że dzieci, które oglądały w mediach społecznościowych obrazy ataków terrorystycznych z 11 września są bardziej narażone na rozwój PTSD w późniejszym okresie życia, kiedy poddawane są innym zdarzeniom niepożądanym" – mówi główny autor tego badania Aleksiej Morozow, naukowiec z Virginia Tech Carilion.

Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy nie doświadczyli poważnego incydentu, ale słyszeli o nim są tak samo narażeni ja rozwój PTSD jak ci, którzy byli zaangażowani w niego. Jest to określane zwane jako lęk obserwacyjny.

We wcześniejszych badaniach, Morozov i Wataru Ito - asystent profesora na Virginia Tech Carilion Research Institute dowiedli, że świadek stresu u innych jest narażony na wzmożoną odpowiedź stresową w innych sytuacjach.

18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres
18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres [18 zdjęć]

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę samopoczucia i złagodzenie silnego napięcia nerwowego są pocałunki

zobacz galerię

Opierając się na tych ustaleniach, zespół postanowił zbadać wszelkie zmiany neurologiczne, które mogą stanowić podstawę tych zmian behawioralnych.

Zbadano korę przedczołową, która jest obszarem mózgu zaangażowanym w zrozumienie stanu psychicznego innych i wykazywanie empatii. Ich wyniki zostały opublikowane w tym miesiącu w czasopiśmie „Neuropsychopharmacology”.

Naukowcy wykazali, że w przypadku usłyszenia  o tym, że ktoś doświadczył stresu zwiększona jest siła sygnału wysyłanego do kory przedczołowej z innych obszarów mózgu. Jest to spowodowane stresem obserwowanym przez nas, ale także przekazanym nam za pośrednictwem sygnałów spolecznych, takich jak język ciała, dźwięk i zapach.

ZOBACZ TAKŻE

Sen może pomóc w zmniejszeniu objawów zespołu stresu pourazowego

Zmiany te wskazują, że komunikacja jest zwiększona poprzez synapsy znajdujące się w głębszych warstwach kory mózgowej, ale także mniej lub bardziej w powierzchniowych warstwach. Badanie to pokazuje, że z pewnością następują pewne zmiany w korze mózgu, lecz nie jest dokładnie poznane, na czym polegają te zmiany.

"Kiedy zrozumiemy mechanizm tych zmian w mózgu u osoby, która miała takie doświadczenia, możemy się dowiedzieć czym dokładnie stres pourazowy jest spowodowany” – mówi Morozow.

Choć wyniki te można uznać za wstępne, jest nadzieja, że im więcej wiemy o zmianach w mózgu, tym bardziej będziemy w stanie zrozumieć, jaki będzie najlepszy sposób na leczenie zespołu stresu pourazowego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze