Obserwowanie stresujących doświadczeń może wywołać zespół stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego (z ang. posttraumatic stress disorder – PTSD) rozwija się u niektórych osób po przerażającym, niebezpiecznym lub szokującym zdarzeniu.

Szacuje się, że dolegliwość ta dotyka od 7 do 8 procent mieszkańców Stanów Zjednoczonych, a w skali populacji ogólnej szacuje się od 3 do 6 procent zachorowań na PTSD.

Objawy zespołu stresu pourazowego są różne w zależności od pacjenta. Najczęściej są to negatywne myśli i natrętne wspomnienia, unikanie sytuacji, miejsc lub działań mogących przypominać złe wspomnienie, depresja, niezdolność odczuwania przyjemności, bezsenność, lęk.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

 Nawet jeżeli określone zdarzenie nie wywołuje PTSD bezpośrednio po nim, nie wyklucza to rozwijania się tego schorzenia w późniejszym terminie.

Zespół stresu pourazowego często dotyka osoby, które słyszały o przykrym doświadczeniu, w których nie brały udziału
Zespół stresu pourazowego często dotyka osoby, które słyszały o przykrym doświadczeniu, w których nie brały udziału (123rf)

Schorzenie nie ogranicza się do osoby, która przeżyła traumatyczne wydarzenie. Może ono dotknąć każdego, kto współpracuje z tą osobą. Może dotyczyć opiekunów, bliskich, czy też świadków wydarzenia.

1. Skutki obserwacji tragicznych wydarzeń

"Istnieją dowody na to, że dzieci, które oglądały w mediach społecznościowych obrazy ataków terrorystycznych z 11 września są bardziej narażone na rozwój PTSD w późniejszym okresie życia, kiedy poddawane są innym zdarzeniom niepożądanym" – mówi główny autor tego badania Aleksiej Morozow, naukowiec z Virginia Tech Carilion.

Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy nie doświadczyli poważnego incydentu, ale słyszeli o nim są tak samo narażeni ja rozwój PTSD jak ci, którzy byli zaangażowani w niego. Jest to określane zwane jako lęk obserwacyjny.

We wcześniejszych badaniach, Morozov i Wataru Ito - asystent profesora na Virginia Tech Carilion Research Institute dowiedli, że świadek stresu u innych jest narażony na wzmożoną odpowiedź stresową w innych sytuacjach. [content id="55c357ff9a26b6c54f8b4567" title="18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres"]

Opierając się na tych ustaleniach, zespół postanowił zbadać wszelkie zmiany neurologiczne, które mogą stanowić podstawę tych zmian behawioralnych.

Zbadano korę przedczołową, która jest obszarem mózgu zaangażowanym w zrozumienie stanu psychicznego innych i wykazywanie empatii. Ich wyniki zostały opublikowane w tym miesiącu w czasopiśmie „Neuropsychopharmacology”.

Naukowcy wykazali, że w przypadku usłyszenia  o tym, że ktoś doświadczył stresu zwiększona jest siła sygnału wysyłanego do kory przedczołowej z innych obszarów mózgu. Jest to spowodowane stresem obserwowanym przez nas, ale także przekazanym nam za pośrednictwem sygnałów spolecznych, takich jak język ciała, dźwięk i zapach.

ZOBACZ TAKŻE

Sen może pomóc w zmniejszeniu objawów zespołu stresu pourazowego

Zmiany te wskazują, że komunikacja jest zwiększona poprzez synapsy znajdujące się w głębszych warstwach kory mózgowej, ale także mniej lub bardziej w powierzchniowych warstwach. Badanie to pokazuje, że z pewnością następują pewne zmiany w korze mózgu, lecz nie jest dokładnie poznane, na czym polegają te zmiany.

"Kiedy zrozumiemy mechanizm tych zmian w mózgu u osoby, która miała takie doświadczenia, możemy się dowiedzieć czym dokładnie stres pourazowy jest spowodowany” – mówi Morozow.

Choć wyniki te można uznać za wstępne, jest nadzieja, że im więcej wiemy o zmianach w mózgu, tym bardziej będziemy w stanie zrozumieć, jaki będzie najlepszy sposób na leczenie zespołu stresu pourazowego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy