Od stycznia wejdzie w życie nowy wzór książeczki zdrowia dziecka
Wiadomo już, co od 1 stycznia 2016 roku będą zawierać książeczki zdrowia dla dzieci. Nowy wzór zaakceptował minister zdrowia.
1. Jak było do tej pory?
Do tej pory w Polsce nie obowiązywał jeden wzór książeczki zdrowia dla dzieci. Nie było też obowiązku wpisywania do niej wszystkich chorób i danych, które często okazywały się kluczowe, np. o specjalistycznym leczeniu dziecka. Nierzadko informacje o leczeniu małego pacjenta pozostawały do wewnętrznej wiadomości w poradni i dostęp do nich miał tylko personel albo rodzic.
2. Co znajdzie się w nowych książeczkach
W sierpniu prezydent podpisał nowelizację ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Zgodnie z tym dokumentem, wygląd i zawartość dziecięcej książeczki zdrowia zostały ujednolicone. Traktowana będzie ona jak dokumentacja medyczna.
Wydawanie nowego wzoru książeczki rozpocznie się po nowym roku. W każdym dokumencie mają być zawarte dane osobowe dziecka, m.in. numer PESEL, płeć, grupa krwi. Lekarz lub położna będą mieli obowiązek wpisać również dane opiekunów małego pacjenta oraz informacje o przebiegu ciąży, rodzaju porodu, miejscu urodzenia dziecka.
W dokumencie znajdą się także szczegółowe informacje dotyczące noworodka tuż po urodzeniu, tj. waga, ocena w skali Apgar, czas trwania kontaktu noworodka z matką „skóra do skóry”. Oprócz tego, personel ma obowiązek wpisać dane płynące z obserwacji dziecka na oddziale noworodkowym (np. sposób karmienia) oraz z dnia wypisu malucha ze szpitala (zalecenia lekarskie).
Lekarz w ramach wizyty patronażowej (1-4 tydzień życia dziecka) będzie miał obowiązek wypełnienia odpowiedniej tabeli w książeczce. Oprócz tego, w dokumencie mają być zapisywane wszelkie terminy wizyt profilaktycznych oraz informacja o stanie zdrowia małego pacjenta podczas tych wizyt (waga, wzrost, ocena neurorozwojowa).
W nowej książeczce znaleźć mają się również wszelkie informacje dotyczące przebytych chorób zakaźnych, konsultacji specjalistycznych, alergii, reakcji anafilaktycznych i pobytów w szpitalu. Z podaniem przyczyny odnotowywane mają być także zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.