Trwa ładowanie...

Odbudowa mikroflory jelitowej przez wprowadzenie odpowiedniego szczepu bakterii

Avatar placeholder
06.12.2016 21:11
Odbudowa mikroflory jelitowej przez wprowadzenie odpowiedniego szczepu bakterii
Odbudowa mikroflory jelitowej przez wprowadzenie odpowiedniego szczepu bakterii

Celem badaczy była próba zmiany ludzkiej mikroflory jelitowej poprzez wprowadzenie określonych bakterii probiotycznych. Problem tkwił w tym, iż dostępne na rynku probiotyki nie osiedlają się w jelitach. Według badań opublikowanych w "Cell Host & Microbe" możliwa jest modyfikacja ekosystemu drobnoustrojów w jelitach poprzez wprowadzenie pojedynczego szczepu bakterii przez okres co najmniej 6 miesięcy, co prowadzi do osiągnięcia zamierzonych efektów zdrowotnych.

Szczepy niektórych bakterii probiotycznych mogą odbudować zniszczoną mikroflorę jelitową
Szczepy niektórych bakterii probiotycznych mogą odbudować zniszczoną mikroflorę jelitową (123RF)

Badanie dowodzi, że dopasowanie odpowiedniego szczepu bakterii do środowiska jelit ma kluczowe znaczenie do stworzenia określonych zmian.

„Jeśli rozpatrujemy mikroflorę jelitową jako ekosystem, którego skład regulowany jest przez ściśle określone procesy ekologiczne, teoretycznie można modyfikować go poprzez wprowadzenie do niego konkretnego szczepu bakteryjnego” – mówi Jens Walter, profesor nadzwyczajny Katedry Żywienia University of Alberta  w Kanadzie.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

„To stwarza możliwość przywrócenia brakującej bakterii, mając na uwadze efekty zdrowotne” - dodaje Walter.

Międzynarodowy zespół badawczy testował trwałość szczepu bakteryjnego o nazwie Bifidobacterium longum AH1206 ****w ludzkich jelitach. Jest to jedna z 50 najczęściej występujących bakterii w ludzkich jelitach spośród setek gatunków.

„Jest to składowa rdzenia ludzkiego mikrobiomu” – mówi profesor Walter. Jest to cecha opisywanej bakterii, która odróżnia ją od probiotyków dostępnych w sprzedaży. Profesor twierdzi, że bakteria ta została wybrana do badań nie ze względu na przydatność do życia w jelitach, ale ze względu na bardzo łatwą produkcję jej w środowisku przemysłowym.

Pozostałe mikroorganizmy, które żyją w jelitach stwarzają dużo większe trudności do hodowli, dzięki której osiągną wzrost niezbędny do produkcji masowej.

Profesor Jens porównał próby przemysłowych szczepów bakterii rosnących w ludzkim jelicie do prób bakterii w truskawkach rosnących w tropikalnych lasach deszczowych.

"One nie zostały zaakceptowane, ponieważ te które obecnie są już dużo bardziej przystosowane, zwalczyły je. Organizmy przychodzące z zewnątrz są po prostu wyprzedzane przez te istniejące" - mówi Walter.

"Zamiast sadzenia truskawek, postanowiliśmy posadzić prawdziwą dżunglę roślin w lasach tropikalnych, czyli organizmy, które są o wiele bardziej dostosowane do tego ekosystemu" - mówi profesor.

Wykonano badanie wśród 22 osób, podczas którego połowa z uczestników przyjmowała codziennie określoną dawkę probiotyków Bifidobacterium longum AH1206, natomiast druga połowa przyjmowała taką samą dawkę placebo. Po dwóch tygodniach zaczęto obserwować zmiany.

Profesor Walter wraz z współpracownikami śledzili zmiany w mikroflorze jelitowej pod kątem genetycznym oraz składu bakterii. U 30 procent z badanych, którzy brali probiotyk z tego szczepu bakteryjnego, zaobserwowano trwałą kolonizację szczepu. Kolonie szczepu Bifidobacterium longum AH1206 pozostały w organizmie przez okres 6 miesięcy po odstawieniu probiotyku.

Odkrycia sugerują, że u ludzi, którzy stracili lub nigdy nie nabyli cennego szczepu bakterii jelitowych z powodu np. długotrwałego stosowania antybiotyku lub innego zdarzenia, możliwa jest odbudowa ekosystemu jelitowego.  Ponadto, istnieją możliwości spersonalizowania zabiegów probiotycznych do określonych wymagań” – dodaje profesor Jens Walter.

 

 

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze