Odbudowa mikroflory jelitowej przez wprowadzenie odpowiedniego szczepu bakterii

Celem badaczy była próba zmiany ludzkiej mikroflory jelitowej poprzez wprowadzenie określonych bakterii probiotycznych. Problem tkwił w tym, iż dostępne na rynku probiotyki nie osiedlają się w jelitach. Według badań opublikowanych w "Cell Host & Microbe" możliwa jest modyfikacja ekosystemu drobnoustrojów w jelitach poprzez wprowadzenie pojedynczego szczepu bakterii przez okres co najmniej 6 miesięcy, co prowadzi do osiągnięcia zamierzonych efektów zdrowotnych.

Badanie dowodzi, że dopasowanie odpowiedniego szczepu bakterii do środowiska jelit ma kluczowe znaczenie do stworzenia określonych zmian.

„Jeśli rozpatrujemy mikroflorę jelitową jako ekosystem, którego skład regulowany jest przez ściśle określone procesy ekologiczne, teoretycznie można modyfikować go poprzez wprowadzenie do niego konkretnego szczepu bakteryjnego” – mówi Jens Walter, profesor nadzwyczajny Katedry Żywienia University of Alberta  w Kanadzie.

„To stwarza możliwość przywrócenia brakującej bakterii, mając na uwadze efekty zdrowotne” - dodaje Walter.

7 naturalnych sproszkowanych substancji dobrych dla jelit

Wzdęcia, zaparcia, uczucie pełności w brzuchu – z tymi objawami zmagamy się obecnie bardzo często. Powody są różne: dieta bogata w przetworzone produkty,...

Międzynarodowy zespół badawczy testował trwałość szczepu bakteryjnego o nazwie Bifidobacterium longum AH1206 ****w ludzkich jelitach. Jest to jedna z 50 najczęściej występujących bakterii w ludzkich jelitach spośród setek gatunków.

„Jest to składowa rdzenia ludzkiego mikrobiomu” – mówi profesor Walter. Jest to cecha opisywanej bakterii, która odróżnia ją od probiotyków dostępnych w sprzedaży. Profesor twierdzi, że bakteria ta została wybrana do badań nie ze względu na przydatność do życia w jelitach, ale ze względu na bardzo łatwą produkcję jej w środowisku przemysłowym.

Pozostałe mikroorganizmy, które żyją w jelitach stwarzają dużo większe trudności do hodowli, dzięki której osiągną wzrost niezbędny do produkcji masowej.

Profesor Jens porównał próby przemysłowych szczepów bakterii rosnących w ludzkim jelicie do prób bakterii w truskawkach rosnących w tropikalnych lasach deszczowych.

Jedzenie dobre dla twoich jelit

Kefir to fermentowany nabiał zawierający oligosacharydy, czyli złożone węglowodany, które są pożywką dla ważnych bakterii w organizmie, Te mikroorganizmy...

"One nie zostały zaakceptowane, ponieważ te które obecnie są już dużo bardziej przystosowane, zwalczyły je. Organizmy przychodzące z zewnątrz są po prostu wyprzedzane przez te istniejące" - mówi Walter.

"Zamiast sadzenia truskawek, postanowiliśmy posadzić prawdziwą dżunglę roślin w lasach tropikalnych, czyli organizmy, które są o wiele bardziej dostosowane do tego ekosystemu" - mówi profesor.

Wykonano badanie wśród 22 osób, podczas którego połowa z uczestników przyjmowała codziennie określoną dawkę probiotyków Bifidobacterium longum AH1206, natomiast druga połowa przyjmowała taką samą dawkę placebo. Po dwóch tygodniach zaczęto obserwować zmiany.

Profesor Walter wraz z współpracownikami śledzili zmiany w mikroflorze jelitowej pod kątem genetycznym oraz składu bakterii. U 30 procent z badanych, którzy brali probiotyk z tego szczepu bakteryjnego, zaobserwowano trwałą kolonizację szczepu. Kolonie szczepu Bifidobacterium longum AH1206 pozostały w organizmie przez okres 6 miesięcy po odstawieniu probiotyku.

Odkrycia sugerują, że u ludzi, którzy stracili lub nigdy nie nabyli cennego szczepu bakterii jelitowych z powodu np. długotrwałego stosowania antybiotyku lub innego zdarzenia, możliwa jest odbudowa ekosystemu jelitowego.  Ponadto, istnieją możliwości spersonalizowania zabiegów probiotycznych do określonych wymagań” – dodaje profesor Jens Walter.

 

 

Natalia Kulik, 12 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz, który zajmował się Anną Przybylską został ukarany upomnieniem. Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku stwierdził, że medyk złamał tajemnicę lekarską, gdy publicznie opowiadał o chorobie aktorki. W 2014 roku, po śmierci Przybylskiej, lekarz wystąpił...

Newsy

Narciarski mistrz olimpijski Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat

Były francuski mistrz olimpijski i przedsiębiorca Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina. Środowisko narciarskie we Francji jest w żałobie po śmierci mistrza olimpijskiego, narciarza, Jeana Vuarneta. Zmarł on w poniedziałek...