Trwa ładowanie...

Odtworzenie błony dziewiczej

Odtworzenie błony dziewiczej
Odtworzenie błony dziewiczej

Ginekologia plastyczna umożliwia odtworzenie błony dziewiczej. Rekonstrukcja błony dziewiczej to hymenoplastyka. Większość lekarzy wykonuje odtworzenie błony dziewiczej na wniosek kogoś, kto potrzebuje operacji z powodów etnicznych, kulturowych czy religijnych. Warto wiedzieć, że zabieg hymenoplastyki nie jest wykonywany u pań, które urodziły dziecko. Chirurgia intymna jest w Polsce coraz bardziej popularna. Decydując się na zabieg chirurgii estetycznej krocza, należy pamiętać o długotrwałej rekonwalescencji, a także o konieczności restrykcyjnego przestrzegania zasad higieny po zabiegu, które pozwolą uniknąć infekcji.

spis treści

1. Błona dziewicza

Błona dziewicza (grec. hymen) ma postać cienkiego fałdu błony śluzowej u wejścia do pochwy, zwykle o pierścieniowatym kształcie. Zbudowana jest z włókien alastynowych i kolagenowych. Budowa błony dziewiczej zależy od wielu czynników, m.in. od zmian wrodzonych, odmienności rasowych, wpływu hormonów.

W okresie dojrzewania, gdy wzrasta stężenie estrogenów, błona dziewicza staje się grubsza. Pośrodku niej znajduje się mały, rozciągliwy otwór. Wielkość otworu jest różna. Ze względu na kształt otworu wyróżnia się błonę: pierścieniowatą, półksiężycowatą, strzępiastą, płatowatą, mięsistą i sitowatą. Czasem otwór jest na tyle duży, że błona nie ulega przerwaniu przy pierwszym stosunku, tylko otwór zostaje po prostu powiększony.

Zobacz film: "Czy można odmówić pacjentowi zabiegu chirurgii plastycznej bądź medycyny estetycznej?"

U większości dziewcząt błona dziewicza pozostaje nienaruszona aż do pierwszego stosunku płciowego, lecz czasem może nie być w pełni wykształcona lub zostać uszkodzona jeszcze przed podjęciem aktywności seksualnej. Niewiele osób wie, że stosunek płciowy nie jest jedyną możliwą drogą przerwania błony dziewiczej. Do pęknięcia błony dziewiczej może dojść na skutek niektórych ćwiczeń, urazów, masturbacji, wypadku oraz nieprawidłowej aplikacji tamponu.

W momencie defloracji, czyli rozerwania błony dziewiczej, dochodzi zwykle do krwawienia. Czasem utracie dziewictwa towarzyszy niewielki ból. Niekiedy błona jest tak elastyczna, że ugina się w czasie stosunku i pozostaje nietknięta. W ten sposób kobieta jest dziewicą aż do urodzenia pierwszego dziecka. Z medycznego punku widzenia błona dziewicza nie pełni żadnej istotnej funkcji. Jeżeli zaś chodzi o uwarunkowania społeczne, kulturowe oraz religijne, ma ona znaczenie symboliczne. Oznacza niewinność i w niektórych krajach arabskich jest warunkiem zamążpójścia.

2. Hymenoplastyka

Hymenoplastyka to chirurgiczna rekonstrukcja błony dziewiczej. Wbrew pozorom, zabieg nie opiera się na całkowitym odtworzeniu błony dziewiczej, a na zszyciu fałdów jej pozostałości – dokładnie na sfałdowaniu śluzówki, naciągnięciu jej i połączeniu. Pomysłodawczyniami zabiegu były muzułmanki chcące ukryć brak niewinności. Kiedy nadchodził czas założenia rodziny, zaczęły uciekać się do osiągnięć chirurgii intymnej. Obecnie nie tylko muzułmanki korzystają z tego rodzaju operacji plastycznych. Są one coraz bardziej powszechne i mogą być wykonywane przez każdą kobietę.

Rekonstrukcja błony dziewiczej ma na celu stworzenie wrażenia jej obecności u partnera – chodzi tu o opór przy immisji, czyli penetracji pochwy i o wystąpienie krwawienia przy stosunku. Niekiedy, podczas badania ginekolog może pomylić odtworzoną błonę dziewiczą z naturalną. Jednak wykonanie zabiegu rekonstrukcji z całą pewnością zostanie stwierdzone w wyniku precyzyjnego badania, przeprowadzonego przez specjalistę medycyny sądowej. Ocena autentyczności błony dziewiczej staje coraz popularniejsza w krajach islamskich, gdzie mężczyzna poddaje takiemu testowi przyszłą żonę.

Zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej polega na zszyciu pozostałości jej fałdów. Trwa około godziny, a jego koszt wynosi około 5000 złotych. Operacja rekonstrukcji błony dziewiczej wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym, okres rekonwalescencji wynosi od kilku dni do tygodnia. Operacje tzw. strefy sekretnej są coraz bardziej popularne. Wykonywane z różnych względów, umotywowane w różnoraki sposób. Etyczne czy nie? Na to pytanie każda z pań poddająca się tego typu zabiegowi musi odpowiedzieć sobie sama.

3. Przyczyny poddawania się hymenoplastyce

- Chęć oszukania partnera lub otoczenia z powodu:

  • uwarunkowań kulturowych – np. w krajach islamskich brak dziewictwa u panny młodej upoważnia męża do zerwania związku i naraża kobietę na odwet jej rodziny (tzw. zabójstwo honorowe); natomiast w południowo-wschodniej Azji hymenoplastyka niekiedy przeprowadzana jest u młodych prostytutek. W ten sposób stają się one cenniejsze dla klienta. W tym regionie uważa się, że stosunek seksualny z dziewicą wzmacnia jej partnera;
  • uwłasnych uwarunkowań – czasem kobieta (albo jej najbliżsi) sądzą, iż dziewictwo jest najlepszą metodą na znalezienie wartościowego męża –tzw. dobrej partii.

- Czynniki medyczno-psychologiczne:

  • zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej może być wykonany u kobiet, które doświadczyły gwałtu, a wcześniej nie przeszły inicjacji seksualnej; w ten sposób ofiara łatwiej osiąga równowagę psychiczną po tak traumatycznym doświadczeniu. W niektórych krajach, np. we Francji, koszty zabiegu, jeśli pacjentka jest ofiarą gwałtu, mogą zostać zwrócone przez państwo;
  • hymenoplastyka może także stanowić ostatni krok w serii zabiegów operacyjnych u kobiet urodzonych z niewłaściwie ukształtowanymi narządami płciowymi lub ich brakiem.

- Pozostałe czynniki:

  • chęć podkreślenia przez kobietę faktu zerwania z dotychczasowym „złym życiem”;
  • chęć lepszego „powtórzenia ślubu”, co jest popularne w Stanach Zjednoczonych. Czasem para małżeńska z okazji którejś rocznicy ślubu chce powtórzyć ceremonię i rekonstrukcja błony dziewiczej ma ułatwić powtórne przeżycie nocy poślubnej sprzed lat, kiedy kobieta straciła dziewictwo.

Tak naprawdę dziewictwo nie jest równoznaczne z posiadaniem błony dziewiczej – to raczej stan umysłu, a nie stan wejścia do pochwy. Fakt rozpoczęcia współżycia już na stałe jest wbudowany w umysł dziewczyny i czy będzie to seks koitalny, gdy dochodzi do penetracji członka w pochwie, czy seks analny, czy stosunki przedsionkowe – sam kontakt jej narządów intymnych i dopuszczanie mężczyzny blisko w sytuacji seksualnej to już utrata dziewictwa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze