Trwa ładowanie...

Olejki eteryczne z greckich ziół mogą chronić przed COVID-19

 Ewa Rycerz
26.01.2021 21:37
Olejki eteryczne z oregano, szałwii i tymianku wykazują działanie przeciwwirusowe
Olejki eteryczne z oregano, szałwii i tymianku wykazują działanie przeciwwirusowe (123rf)

Naukowcy z Grecji wykazali przeciwwirusowe działanie mieszanki olejków etetycznych z tymianku, szałwii i oregano. Ich zdaniem zioła można wykorzystać w walce z koronawirusem SARS-CoV-2.

spis treści

Pandemia koronawirusa nie zwalnia. Utrzymująca się na wysokim poziomie liczba chorych powoduje, że naukowcy szukają różnych rozwiązań w radzeniu sobie z rozprzestrzeniającym się wirusem. Jedni specjaliści dużą szansę na zakończenie pandemii widzą w szczepieniach, inni poszukują rozwiązań nietypowych, które pozwolą na uniknięcie zakażenia. Nad takim preparatem pracowali naukowcy z Grecji.

1. Badania linii komórkowych nad wpływem ziół na przebieg COVID-19

Eksperci z Uniwersytetu w Heraklionie, z Uniwersytetu Demokryta w Aleksandropolis oraz Uniwersyteckiego Szpitala Ogólnego w Aleksandropolis przyjrzeli się właściwościom ziół rosnących na Krecie, które w warunkach in vitro wykazują działanie przeciwwirusowe przeciwko wirusowi grypy A i B oraz rinowirusowi. Okazało się, że mogą one zapobiegać również infekcji koronawirusem SARS-CoV-2.

Zobacz film: "Dr Paweł Grzesiowski tłumaczy, kiedy możemy spodziewać się szczepionki na koronawirusa (WIDEO)"

Eksperci z Grecji zaaplikowali niewielką ilość mieszanki olejków do komórek w linii Vero E6 zakażonych koronawirusem. Zaobserwowali, że zioła wykazują działanie przeciwwirusowe, a uwalnianie wirusa do pożywki zmniejszyło się o 80 proc. Efekt ten utrzymywał się nawet wtedy, gdy zmniejszono stężenie olejków do dawki przeznaczonej dla ludzi (1 proc.). Skutek profilaktyczny widoczny był także wtedy, gdy do komórek Vero E6 olejki zaaplikowano jeszcze przed zakażeniem ich wirusem.

Te badania dały naukowcom podstawę, by twierdzić, że mieszanka olejków z grackich ziół charakteryzuje się działaniem profilaktycznym oraz terapeutycznym w odniesieniu do SARS-CoV-2.

2. Badania na wolontariuszach

Zachęceni pozytywnymi wynikami w liniach komórkowych naukowcy postanowili przeprowadzić badania kliniczne. Do udziału w nich zaprosili 17 wolontariuszy z pozytywnym wynikiem testu PCR oraz potwierdzoną diagnozą łagodnego COVID-19. Badanie nie obejmowało grupy kontrolnej, dlatego też zespół porównał objawy chorobowe uczestników z objawami opisanymi w poprzednich badaniach. Co się okazało?

Przyjmowanie mieszanki olejków z tymianku, szałwii i oregano w stężeniu 1,5 proc. w połączeniu z oliwą z oliwek znacznie poprawiło ogóle samopoczucie chorych. Eksperci zauważyli także złagodzenie objawów miejscowych, np. bólu mięśni czy stawów. Olejki pomogły wzmocnić organizm i zbić gorączkę. Odnotowano, że już po tygodniu przyjmowania terapeutyka u chorych ustąpiło uczucie zmęczenia i ból mięśni.

Eksperci są zdania, że wyniki ich badań mogą przyczynić się do opracowania leku wspomagającego osoby zakażone koronawirusem. Uważają, że mieszanka ziół greckich może stanowić nową i niedrogą opcję leczenia łagodnego COVID-19. Preparat może nie tylko łagodzić przebieg infekcji, ale także jej zapobiegać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze