Trwa ładowanie...

Omikron działa jak szczepionka? Dr Grzesiowski: To bardzo niebezpieczne. Nie ma czegoś takiego jak "łagodny koronawirus"

Avatar placeholder
07.01.2022 10:52
Omikron działa, jak szczepionka? Grzesiowski: To bardzo niebezpieczne. Nie ma czegoś takiego, jak "łagodny koronawirus"
Omikron działa, jak szczepionka? Grzesiowski: To bardzo niebezpieczne. Nie ma czegoś takiego, jak "łagodny koronawirus" (Getty Images)

Zamieszanie wokół Omikronu oraz wstępne doniesienia o tym, że nowy wariant powoduje lżejszy przebieg zakażenia, spowodowały, że jeszcze więcej osób zaczęło lekceważyć niebezpieczeństwo związane z COVID-19. - Dużo ludzi myśli, że wirus jest niegroźny, więc nie ma sensu się szczepić. Tymczasem Omikron niewiele się różni od poprzednich wariantów SARS-CoV-2. Wolniej namnaża się w płucach, ale to nie wyklucza ryzyka zawału, udaru, zapalenia mięśnia sercowego czy powikłań pocovidowych - mówi dr Paweł Grzesiowski.

spis treści

1. Omikron jak szczepionka? "To niebezpieczne"

Pojawienie się Omikronu oraz doniesień o tym, że nowy wariant, choć jest bardzo zakaźny, to jednak nie powoduje większej liczby zgonów i hospitalizacji, dało wielu ludziom złudną nadzieję. W mediach społecznościowych zaczęły nawet krążyć tezy, że Omikron można porównać do "naturalnej szczepionki", bowiem wirus jest łagodny, więc nie spowoduje dużych szkód, ale zakazi całe społeczeństwo. Wówczas większość ludzi posiądzie przeciwciała, co swoją drogą spowoduje osiągnięcie odporności zbiorowej i zakończenie pandemii.

Omikron jak naturalna szczepionka? Eksperci ostrzegają: to bardzo niebezpieczne myślenie
Omikron jak naturalna szczepionka? Eksperci ostrzegają: to bardzo niebezpieczne myślenie (Getty Images)
Zobacz film: "Kiedy możemy spodziewać się końca pandemii?"

Lekarze z żalem przyznają, że przekonanie o "nieszkodliwym" wariancie Omikron mogło wpłynąć na niski poziom wyszczepienia trzecią dawką.

- Przyznam, że często obserwuję takie zachowania. Ludzie myślą: nie wezmę trzeciej dawki, bo mam poprzednie szczepienie albo jestem ozdrowieńcem, więc nawet jeśli się zakażę Omikronem, to nie zachoruję ciężko i nie umrę, a sama infekcja zadziała jak dawka przypominająca. Takie podejście jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ ludzie nie rozumieją, że nowy wariant koronawirusa jest tak samo niebezpieczny jak wszystkie poprzednie. Natomiast przechorowanie jednym wariantem nie chroni nas przed kolejnym - mówi dr Paweł Grzesiowski, immunolog, pediatra oraz ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Jak podkreśla ekspert, obecnie nie mamy żadnych powodów, aby myśleć, że Omikron będzie powodować mniej powikłań.

- Faktycznie dotychczasowe badania pokazują, że Omikron wolniej namnaża się w płucach. Można więc liczyć, że w szpitalach będzie mniej pacjentów z ciężkimi zapaleniami płuc. Jednak Omikron zachował wszystkie inne cechy SARS-CoV-2 i może przez białko AC2 atakować serce, mózg oraz naczynia krwionośne, a to oznacza więcej przypadków zawałów, udarów i zakrzepicy - podkreśla dr Grzesiowski.

2. Łagodne zakażenie, ale ciężki long-COVID?

Lekarz zwraca uwagę, że COVID-19 nie tylko niszczy płuca. Jedną z najcięższych postaci tej choroby jest uszkodzenie komórek śródbłonka naczyniowego. Prowadzi ono do zaburzeń krążenia, które może wpływać na funkcjonowanie wszystkich organów w organizmie. To powikłanie jest spowodowane nieprawidłową reakcją zapalną i autoimmunologiczną, więc może wystąpić bez względu na ciężkość zmian w płucach.

- Nie wolno bagatelizować Omikronu. Nawet jeśli przebieg COVID-19 będzie umiarkowany i pacjent nie trafi do szpitala, nie będzie podłączony do respiratora, nie wykluczy to ryzyka zawału, udaru czy zapalenia mięśnia sercowego, więc w tym kontekście coś takiego, jak "łagodne zakażenie koronawirusem" po prostu nie istnieje - wyjaśnia dr Grzesiowski.

Badania naukowe pokazują, że wirus wolniej namnaża się w płucach, ale częściej atakuje oskrzela, co w przyszłości może spowodować dużą liczbę przewlekłych zapaleń oskrzeli czy zaburzeń astmatycznych. Oprócz tego łagodna infekcja nie chroni przed long-COVID oraz możliwymi powikłaniami.

- Wariant Omikron po prostu ma mniejszą zdolność uszkodzenia płuc, ale nie oznacza to, że sam wirus stał się łagodny. Dalej może powodować powikłania neurologiczne, nefrologiczne czy kardiologiczne - podkreśla dr Grzesiowski.

3. "Rząd musi powiedzieć Polakom prawdę. Czeka nas bardzo trudny okres"

Zdaniem dr Grzesiowskiego wariant Omikron jest najpoważniejszym wyzwaniem dla zdrowia publicznego od początku pandemii. W Polsce wysokozakaźny wariant może spowodować ogromne liczby hospitalizacji i zachwiać funkcjonowaniem całego państwa.

- Mamy bardzo mały odsetek ludzi zaszczepionych trzecią dawką, a tym bardziej w grupie osób po 50. roku życia, która jest najbardziej poddaną na powikłania - mówi dr Grzesiowski.

Ekspert podkreśla, że potrzebne są działania, które zminimalizują szkody, które może wyrządzić Omikron. Jednak zamiast tego rząd daje Polakom złudne nadzieje.

- Ostatnio minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział podczas konferencji prasowej, że dopiero skończyła się fala wariantu Delty, więc kiedy zacznie się epidemia Omikronu, będzie mniej ludzi ciężko chorować, ponieważ część ma przeciwciała. Problem jest taki, że dotyczy to tylko osób, które przeszły zakażenie Deltą. Osoba zakażona rok temu wariantem Alfa i niezaszczepiona, dzisiaj nie ma żadnej ochrony, jest podatna na ciężki przebieg COVID-19. Takie uspokajające komunikaty władz to dowód na myślenie krótkowzroczne. Mówią takie rzeczy, żeby uspokoić ludzi, zamiast powiedzieć im prawdę: czeka nas bardzo trudny moment i wszyscy musimy się do tego przygotować - podkreśla dr Paweł Grzesiowski. - Niestety, podczas wspominanej konferencji, przedstawiciele władz nie przedstawili żadnych konkretnych planów powstrzymania nadciągającej kolejnej fali pandemicznej - dodaje.

Zobacz także: Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. "Nie ma ryzyka NOP-ów"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze