Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Opryszczka u dzieci

Dane statystyczne wskazują, że około 80% populacji jest nosicielami wirusa opryszczki. Pomimo tego, że tylko u niektórych choroba się uaktywnia, warto wiedzieć, jak rozwija się opryszczka. Wyliczenia te nie wyłączają dzieci i opryszczka pojawia się u nich porównywalnie często. Tymczasem u najmłodszych – noworodków i niemowląt – może być ona naprawdę niebezpieczna. W przypadku starszych dzieci objawy zazwyczaj nie są aż tak groźne. Czy więc należy się martwić i w jaki sposób zabezpieczyć dziecko przed nieprzyjemnymi konsekwencjami tego zakażenia?

Zobacz film: "Wstyd nie zapytać - ciąża bez opryszczki"

spis treści

1. Aktywność wirusa opryszczki

Dzięki przeciwciałom, które karmiące matki przekazują swoim pociechom, maluchy do 6. miesiąca życia rzadko zarażają się wirusem (jeżeli nie nastąpiło to w czasie porodu, w sytuacjach, gdy matka ma opryszczkę narządów płciowych). Natomiast gdy już do niego doszło, w ciągu od 2 do 12 dni od momentu zakażenia u niemowlaka pojawiają się objawy takie, jak: gorączka (w wysokości 38 stopni Celsjusza i powyżej), rozdrażnienie, utrata apetytu i pojawienie się wykwitów skórnych (jednego lub więcej pęcherzyków). Jeżeli objawy się nasilają, dziecko może dostać dreszczy, a brak reakcji ze strony rodziców i zwlekanie z konsultacją lekarską może doprowadzić do ciężkich powikłań, np. do wystąpienia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet do śmierci.

Dowiedz się więcej

Starsze dzieci są już nieco bardziej odporne i sama opryszczka nie daje aż tak groźnych dla życia objawów, ale w dalszym ciągu niesie ze sobą nieprzyjemne doznania. Na błonach śluzowych warg, nosa i jamy ustnej pojawiają się w pierwszej kolejności swędzenie i zaczerwienienie, a później wypełnione surowicą pęcherzyki, które po kilku dniach przysychają i zamieniają się w strupki. Z kolei same dzieci są wówczas poirytowane i trudno im nie rozdrapywać ranek – czego robić nie powinny – by nie przenosić wirusa. Dodatkowo dochodzą takie objawy, jak podwyższona temperatura ciała, ból gardła oraz powiększone węzły chłonne. Wirus po okresie około 10 dni samoistnie przechodzi w stan uśpienia.

2. Leczenie opryszczki

Jak pozbyć się wirusa opryszczki? Do końca to nie jest możliwe. W przypadku niemowląt konieczna jest hospitalizacja. Natomiast w przypadku starszych dzieci i niegroźnych dla życia objawów leczenie polega na ich miejscowym uśmierzaniu. Stosuje się wówczas preparaty o działaniu wysuszającym i odkażającym. Można wypróbować jedną z domowych, naturalnych kuracji, takich jak: czosnek (przyłożony na noc do chorego miejsca), cytryna (plaster lub sok z cytryny), miód (który ma właściwości przeciwzapalne, ale też przeciwwirusowe), herbata lub napar z rumianku (nanosimy na skórę za pomocą wacika lub przykładamy namoczoną torebkę). Te naturalne środki skracają czas trwania i łagodzą objawy.

Silniejsze działanie przeciwwirusowe mają specjalnie w tym celu przygotowane leki. Należy pamiętać przy tym, że nie powodują one całkowitego pozbycia się wirusa, ale po ich nałożeniu na zmiany skórne, objawy są łagodniejsze i opryszczka nie namnaża się. Stosowanie najlepiej rozpocząć od razu po wystąpieniu pierwszych objawów.

3. Profilaktyka opryszczki

W przypadku gdy dana osoba wie, że jest nosicielem opryszczki, a w domu przebywa niemowlę, należy pamiętać o zachowaniu niezbędnych środków ostrożności – szczególnie przy przewijaniu, myciu i innych czynnościach higienicznych. Trzeba przestrzegać ich również w momentach osłabienia odporności, przegrzania lub wyziębienia organizmu, a gdy wirus jest aktywny, należy unikać wszelkich czynności, które mogłyby go przenieść.

Gdy wirusem opryszczki zarazi się ktoś, kto jest nam bliski, trudno uniknąć zupełnego z nim kontaktu. Możemy jednak – gdy już do tego dojdzie – zapobiegać nieprzyjemnym konsekwencjom opryszczki tak często, jak się da. Dlatego zawsze warto wiedzieć, jak uniknąć nawrotów opryszczki.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego badź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza