Trwa ładowanie...

Ostrzeżenie dla dziewięciu województw. Skutki odczujesz bardzo szybko

 Dominika Najda
03.04.2024 12:50
Silny wiatr nie sprzyja zdrowiu. Osoby z tymi dolegliwościami szczególnie odczują skutki pogody
Silny wiatr nie sprzyja zdrowiu. Osoby z tymi dolegliwościami szczególnie odczują skutki pogody (Getty Images, IMGW)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla dziewięciu województw. Pół Polski świeci się na żółto z powodu silnych wiatrów, które mogą osiągnąć prędkość do 80 km/h.

spis treści

1. Wietrzna pogoda

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował alert pierwszego stopnia w trzystopniowej skali dla prawie całej wschodniej części kraju. Synoptycy szacują, że średnia prędkość wiatru będzie wynosić 40 km/h, ale w porywach może osiągnąć nawet 80 km/h.

Szykuje się nie tylko wietrzny dzień. W niektórych regionach mogą wystąpić także silne opady deszczu. Uważać należy nie tylko na zerwane dachy, ale również na samopoczucie.

Drastyczna zmiana pogody i silne wiatry znacząco wpływają na nasz stan zdrowia. Zimne i nieprzyjemne podmuchy nie zachęcają do przebywania na zewnątrz i powodują obniżenie samopoczucia u 70 proc. społeczeństwa.

Zobacz film: "5 rodzajów bólu głowy"

Ponadto silny wiatr zwiększa częstotliwość, z jaką mrugamy aż o 50 proc. U wrażliwszych osób może też dojść do zaburzenia rytmu dobowego, problemów ze snem, wahań nastroju oraz "łamania" w kościach.

2. Wpływ wiatru na zdrowie

Silne podmuchy wiatru znacząco obniżają samopoczucie oraz pogarszają koncentrację, więc nie sprzyjają produktywności, a także mogą wpływać na zdrowie. Szczególnie uważać powinny osoby z chorobami układu krążenia.

Statystyki pokazują, że przy wietrznej pogodzie dochodzi do większej liczby przypadków udaru mózgu. Ostrożni powinni być też pacjenci z zakrzepicą, niewydolnością serca oraz nadciśnieniem tętniczym.

Skoki ciśnienia i zmiany temperatury mogą nasilić objawy migreny i zatokowego bólu głowy. Pogoda nie sprzyja też diabetykom, którzy mogą czuć się bardziej senni i osłabieni, warto więc dokładniej monitorować poziom cukru we krwi.

Pacjenci z zaburzeniami psychicznymi mogą zaobserwować nasilenie objawów, większe rozdrażnienie oraz senność lub wręcz nadpobudliwość. Warto więc dzisiaj zwrócić większą uwagę na stan zdrowia.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze