Trwa ładowanie...

Pacjenci z wyleczonym nowotworem w dzieciństwie żyją dłużej, ale pogarsza się ich jakość zdrowia

Avatar placeholder
16.11.2016 20:33
Pacjenci z wyleczonym nowotworem w dzieciństwie żyją dłużej, ale pogarsza się ich jakość zdrowia
Pacjenci z wyleczonym nowotworem w dzieciństwie żyją dłużej, ale pogarsza się ich jakość zdrowia

Najnowsze badania wskazują, że pacjenci, którzy przeżyli raka w młodych latach, żyją dłużej dzięki nowoczesnym i skutecznym metodom leczenia nowotworów, ale nie zgłosili oni, aby ich zdrowie ulegało poprawie przez ten czas. Badania prowadzone zostały przez prawie 30 lat (od 1970 do 1999 roku), podczas którego monitorowano stan uczestników badania.

„Lepsza przeżywalność po diagnozie raka u dzieci jest jednym z sukcesów współczesnej medycyny" - powiedziała główna autorka badania, Kirsten Ness, członek Wydziału Epidemiologii i Kontroli Raka.

Osoby, które przeżyły raka w dzieciństwie, żyją dłużej, ale ich zdrowie nie ulega poprawie
Osoby, które przeżyły raka w dzieciństwie, żyją dłużej, ale ich zdrowie nie ulega poprawie (123rf)

„W ramach naszej bieżącej pracy, chcieliśmy zbadać, jak wygląda przeżywalność pacjentów, którzy zostali wyleczeni z nowotworu nowoczesnymi metodami w porównaniu do tych, którzy leczeni byli poprzednimi formami terapii. Jak się okazało, po wyleczeniu raka w dzieciństwie, stan zdrowia pacjentów nie ulegał poprawie przez ponad 30 lat, co podkreśla fakt, że leczenie nowotworów pozostawia pewne konsekwencje na przyszłość.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Badania dostarczają również informacji o tym, jakie są inne czynniki, które mogłyby wpływać na pogorszenie stanu zdrowia wśród osób, które przeżyły raka. Pozwoliło to badaczom przyjrzeć się, jak udoskonalenie metod leczenia wpływa na ich zdrowie przez 3 dekady.

W badaniach wzięło udział 14566 osób dorosłych w wieku 18-48 lat, którzy leczeni byli na raka w dzieciństwie. Analiza skupiła się na leczeniu guzów litych i nowotworów krwi (w tym ostrej białaczki szpikowej, gwiaździaka, rdzeniaka, chłoniaka Hodgkina, chłoniaka nieziarniczego, nerwiaka niedojrzałego, guza Wilmsa, mięsaka Ewinga i kostniakomięsaka). Sprawdzono efektywność metod leczenia nowotworów, do których należała chirurgia, chemioterapia i leczenie promieniowaniem.

Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu
Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu [5 zdjęć]

Choroby nowotworowe bywają podstępne. Często nie dają typowych objawów, rozwijają się w ukryciu, a ich

zobacz galerię

W ramach badania pacjenci dostarczali informacje o ich ogólnym stanie zdrowia, funkcjonalności, ograniczeniu aktywności, zdrowiu psychicznym oraz o ewentualnych bólach i lękach.

Chociaż współczesna terapia niektórych nowotworów dziecięcych doprowadziła do zmniejszenia śmiertelności i do wydłużenia przeżycia, to jednak nie współgrało to z poprawą zdrowia pacjentów wyleczonych z raka.

„W ostatnich latach poczyniono znaczne postępy w opracowaniu metod leczenia raka dzieci, które poprawiają przeżywalność” – mówi Melissa Hudson, jedna z autorek badania.

„Wyleczeni żyją znacznie dłużej. Obecne badanie jednak podkreśla, jak istotne jest odnajdowanie sposobów poprawy jakości życia i zdrowia wśród wszystkich tych, którzy przeżyli nowotwór w dzieciństwie” – dodaje.

Badanie to miało jednak pewne ograniczenia. Mimo, iż wiele osób wzięło udział w badaniu, nie każda osoba, która przeżyła raka zgodziła się na informowanie o swoim stanie zdrowia. Badanie również nie brało pod uwagę wpływu dodatkowych czynników ryzyka.

ZOBACZ TAKŻE

Dieta a rak

Autorzy podkreślają, aby unikać zachowań, które zwiększają ryzyko pogorszania zdrowia bez względu na przebyte wcześniej choroby. Do tych zachowań należą palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej czy też nieodpowiednia dieta.

Wyniki badań pojawiły się online w „Annals of Internal Medicine”.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze