Trwa ładowanie...

Palenie zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkich objawów COVID-19

Badanie przeprowadzone przez brytyjskich naukowców wykazało, że palenie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia ciężkich objawów COVID-19. Wyniki pokazały również, że palacze częściej trafiają do szpitala w wyniku zakażenia koronawirusem niż osoby niepalące.

Zobacz film: "Co się dzieje w organizmie, gdy palisz e-papierosy"

spis treści

1. Palenie a koronawirus

Naukowcy z King's College London opublikowali badanie w czasopiśmie Thorax, które przedstawia związek między paleniem a ciężkim przebiegiem COVID-19. W tym celu przeanalizowali dane z aplikacji ZOE COVID Symptom Study. Ponad 2,4 miliona Brytyjczyków zarejestrowało w aplikacji objawy zakażenia koronawirusa i przyjęcie do szpitala ze względu na COVID-19. Spośród nich 11 proc. było palaczami.

Ponad jedna trzecia badanych użytkowników zgłosiła złe samopoczucie fizyczne. Jednak to palacze byli o 14 proc. bardziej narażeni na wystąpienie klasycznych objawów zakażenia koronawirusem takich jak: gorączka, uporczywy kaszel i duszność.

Osoby palące były również bardziej narażone na większe obciążenie przez COVID-19. 29 proc. palaczy zgłaszało więcej niż pięć, a ponad 50 proc. zgłaszało więcej niż dziesięć objawów zakażenia. Im większa liczba zgłaszanych objawów, tym cięższy przebieg miała choroba COVID-19.

Dodatkowo palacze, którzy mieli pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2, byli ponad dwukrotnie bardziej narażeni na hospitalizację niż osoby niepalące.

Palacze są bardziej narażeni na ciężki przebeg choroby
Palacze są bardziej narażeni na ciężki przebeg choroby (GettyImages)

2. Rzucenie palenia

Naukowcy zalecili, by uwzględnić rzucenie palenia jako elementu przeciwdziałającego COVID-19. Zauważyli, że palenie zwiększa zarówno prawdopodobieństwo wystąpienia choroby, jak i jej nasilenia. Według nich ograniczenie liczby palaczy mogłoby również zmniejszyć obciążenie systemu opieki zdrowotnej, ponieważ byłoby mniej chorób związanych z paleniem, które wymagają hospitalizacji.

"Nasze wyniki wyraźnie pokazują, że palacze są bardziej narażeni na wystąpienie szerszego zakresu objawów COVID-19 niż osoby niepalące" – powiedział dr Mario Falchi.

Dr Claire Steves, główna autorka badań, powiedziała, że ze względu na wciąż rosnące statystyki zakażeń SARS-CoV-2, ważne jest, aby robić wszystko, by zmniejszyć ryzyko zakażeń i zapobiec pojawieniu się przypadków wymagających hospitalizacji.

"Nasza analiza pokazuje, że palenie zwiększa prawdopodobieństwo hospitlizacji w wyniku zakażenia koronawirusem. Rzucenie palenia jest więc jedną z rzeczy, które możemy zrobić, aby zmniejszyć konsekwencje zdrowotne COVID-19" - powiedziała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.