Trwa ładowanie...

Panna młoda z onkologii

Panna młoda z onkologii
Panna młoda z onkologii

Sukienka ślubna, welon i pantofle schowane w szafie. Data ślubu ustalona, goście zaproszeni. Dorota i Grześ oczekiwali na ten wielki dzień, który nigdy się nie zdarzył. Dorota, przyszła panna młoda, usłyszała diagnozę - rak, chłonniak limfoblastyczny B-komórkowy. Ma jednak szansę na wyzdrowienie. Lekarze z Meksyku zaproponowali jej metodę immunoterapii. Koszt leczenia to 200 tys. złotych.

(siepomaga)

Dorota i Grzesiek mieli się pobrać 4 czerwca 2016 r. Nie została jednak panną młodą, a pacjentką oddziału onkologicznego. Welon został w szafie, Dorota na głowę założyła chustę, by ukryć brak włosów po chemioterapii. - Wszystko w jednej chwili runęło. Nie wierzyłam, że to się dzieje. Ślub odwołaliśmy i przełożyliśmy na przyszły rok, bo mam wielką nadzieję, że wyzdrowieję - mówi Dorota Lisiczko.

1. Wrzesień 2015 roku

Jesienią 2015 r. zaniepokoił ją ból biodra. Myślała, że to przemęczenie z powodu zbyt wielu obowiązków. Dorota działa jako wolontariuszka, jest również doradcą zawodowym osób niepełnosprawnych. Stale aktywna, w biegu. Ból jednak pojawiał się coraz częściej, towarzyszył jej w pracy i w domu. Zwykłe tabletki przeciwbólowe nie przynosiły ulgi.

Zobacz film: "Jak wygląda sytuacja polskich pacjentów onkologicznych?"

Dorota od ortopedy dostaje antybiotyk. Lekarz uspokaja ją, twierdząc, że to jedynie zapalenie stawów. Antybiotyk nie pomaga, ból się nasila. Teraz dokucza jej nerka, a ból promieniuje wyżej. Trafia do szpitala. Lekarzy niepokoją wyniki krwi, poziom wapnia jest zbyt duży, a na obrazie rtg widać liczne zmiany w kościach. Diagnoza nie pozostawia złudzeń.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

80 proc. jej szpiku kostnego jest zajęte przez komórki nowotworowe. Pierwsza myśl, jaka się u niej pojawia, to pomylone wyniki. Na duchu podtrzymuje ją narzeczony. Rodzi się w niej nadzieja, że pokona chorobę.

2. Diagnoza wyklucza diagnozę

Dorota przechodzi kolejne badania, wycinek węzłów chłonnych i PET, wykluczają chłoniaka. - Lekarze myśleli, że mam szpiczaka, ale i to wykluczyli - mówi.

Kolejne badanie, rezonans kręgosłupa piersiowego, lędźwiowego i miednicy wykazało zmiany nowotworowe, niewielkie guzy zlokalizowane wokół kręgosłupa. - Czułam niedowład prawej strony, w ręku straciłam czucie - wspomina.

Dorota i Grześ, mimo złych informacji starają się żyć normalnie, myślą o ślubie. Dorota urządza wieczór panieński, ale w tym dniu ból jest nie do wytrzymania. - Zdążyłam zjeść tort i po pół godzinie upadłam. Złamałam sobie kość biodrową - opowiada.

Przeczytaj koniecznie

Trafia do szpitala, gdzie przechodzi operację wstawienia protezy biodra. Ten upadek okazał się przełomem w diagnozie. Dorota wie już, na co choruje. - Po wielu sprzecznych diagnozach usłyszałam, że cierpię na PNET, złośliwy nowotwór tkanek miękkich. Od razu zalecono mi chemię - wyjaśnia.

Po kilku dniach, w drodze na kolejną chemioterapię, Dorota odbiera telefon od lekarza, który wyjaśnia jej, że to jednak nie jest nowotwór tkanek miękkich, a chłoniak limfoblastyczny B-komórkowy. - Jedna diagnoza wykluczała następną. Czułam się zmęczona - opowiada.

3. Szansa w Meksyku

Polscy lekarze zaproponowali jej przeszczep szpiku, ale dali nikłe szanse na wyzdrowienie, jedynie 30 proc. - W międzyczasie konsultowałam się ze szpitalem w Meksyku. Dostałam od nich odpowiedź, że mam 75 proc. szans na wyzdrowienie. Zastosują metodę immunoterapii, czyli dostanę przeciwciała, które stymulują mój układ odpornościowy - informuje.

Dorota odwołała operację przeszczepu szpiku. - W każdej chwili mogę wyjechać do Meksyku, jestem gotowa, jeśli tylko zbiorę odpowiednią kwotę. Na leczenie potrzeba 200 tys. złotych - zaznacza Dorota.

Dorota czeka na pomoc. Zbiórka pieniędzy odbywa się m.in. na stronie siepomaga.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze