Nowe powikłania po COVID. Panowie, którzy przeszli zakażenie, mogą mieć problem z potencją i płodnością
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może rzutować na męską potencję. Ustalili to naukowcy ze Szkoły Medycznej Millera na Uniwersytecie Miami.
1. Badania nad wpływem koronawirusa na zdrowie seksualne mężczyzn
Długoterminowe skutki COVID-19 są faktem. Wirus wywołuje szereg komplikacji w organizmie, z czego najpoważniejsze są te kardiologiczne i neurologiczne. Naukowcy z Miami postanowili przyjrzeć się temu, że SARS-CoV-2 ma związek z występowaniem u mężczyzn problemów z potencją i płodnością.
Aby zbadać zagadnienie, eksperci pobrali próbki z tkanki penisów mężczyzn, którzy wcześniej zdecydowali się poddać zabiegowi wszczepienia protez (z powodu zaburzeń potencji). Panowie przeszli wcześniej zakażenie koronawirusem, jeden z nich musiał przebywać w szpitalu, ponieważ przebieg choroby był bardzo ciężki.
Analizom poddano także próbki pobrane od dwóch pacjentów, którzy nie byli wcześniej zakażeni SARS-CoV-2. Jakie były wyniki?
Okazało się, że w tkankach ozdrowieńców koronawirus był obecny nawet po pół roku od zakażenia. Eksperci zdiagnozowali u nich także zaburzenia pracy śródbłonka i zauważyli jednocześnie, że tego typu zmian nie było u panów, którzy COVID-19 nie przechodzili.
2. Problemy z płodnością jako long COVID
Choć badanie ekspertów z Miami nie zostało przeprowadzone na dużej liczbie mężczyzn, rzuca ono nowe światło na długoterminowe powikłania po zakażeniu koronawirusem i świadczy o tym, że mogą one dotyczyć nie tylko układu krwionośnego czy neurologicznego.
- Nasze badanie pokazuje, że COVID-19 wywołuje wielosystemowe zaburzenia czynności śródbłonka naczyniowego daleko wykraczające poza płuca czy nerki. COVID-19 dociera do śródbłonka i poprzez niego wpływa na wiele organów, w tym na penisa - wyjaśnił dr Ranjith Ramasamy, główny autor badania. I dodał, że wyniki każą sądzić, "że wszyscy mężczyźni, którzy przeszli infekcję SARS-CoV-2, powinni mieć świadomość potencjalnych konsekwencji dla swojej sprawności seksualnej".
Zespół naukowców z Miami wcześniej próbował ustalić, czy COVID-19 ma wpływ na męskie organy płciowe. Już wtedy stwierdzono obecność SARS-CoV-2 w tkankach jąder ozdrowieńców. Teraz naukowcy chcą dokładniej przyjrzeć się temu, jak koronawirus wpływa na męską płodność.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
- Long COVID. Nawet 26 proc. ozdrowieńców odczuwa następstwa choroby przez 6-8 miesięcy. Nowe badania
- Bartosz Fiałek o long covid: mamy kolejną jednostkę chorobową, która będzie toczyła system ochrony zdrowia (WIDEO)
- Long COVID u dzieci. "Miesiącami dochodzą do siebie. Mają zmiany w płucach i depresję"
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.