Trwa ładowanie...

Nowe powikłania po COVID. Panowie, którzy przeszli zakażenie, mogą mieć problem z potencją i płodnością

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może rzutować na męską potencję. Ustalili to naukowcy ze Szkoły Medycznej Millera na Uniwersytecie Miami.

spis treści

1. Badania nad wpływem koronawirusa na zdrowie seksualne mężczyzn

Długoterminowe skutki COVID-19 są faktem. Wirus wywołuje szereg komplikacji w organizmie, z czego najpoważniejsze są te kardiologiczne i neurologiczne. Naukowcy z Miami postanowili przyjrzeć się temu, że SARS-CoV-2 ma związek z występowaniem u mężczyzn problemów z potencją i płodnością.

Zobacz film: "Dr Szułdrzyński o long covid"

Aby zbadać zagadnienie, eksperci pobrali próbki z tkanki penisów mężczyzn, którzy wcześniej zdecydowali się poddać zabiegowi wszczepienia protez (z powodu zaburzeń potencji). Panowie przeszli wcześniej zakażenie koronawirusem, jeden z nich musiał przebywać w szpitalu, ponieważ przebieg choroby był bardzo ciężki.

Analizom poddano także próbki pobrane od dwóch pacjentów, którzy nie byli wcześniej zakażeni SARS-CoV-2. Jakie były wyniki?

Okazało się, że w tkankach ozdrowieńców koronawirus był obecny nawet po pół roku od zakażenia. Eksperci zdiagnozowali u nich także zaburzenia pracy śródbłonka i zauważyli jednocześnie, że tego typu zmian nie było u panów, którzy COVID-19 nie przechodzili.

2. Problemy z płodnością jako long COVID

Choć badanie ekspertów z Miami nie zostało przeprowadzone na dużej liczbie mężczyzn, rzuca ono nowe światło na długoterminowe powikłania po zakażeniu koronawirusem i świadczy o tym, że mogą one dotyczyć nie tylko układu krwionośnego czy neurologicznego.

- Nasze badanie pokazuje, że COVID-19 wywołuje wielosystemowe zaburzenia czynności śródbłonka naczyniowego daleko wykraczające poza płuca czy nerki. COVID-19 dociera do śródbłonka i poprzez niego wpływa na wiele organów, w tym na penisa - wyjaśnił dr Ranjith Ramasamy, główny autor badania. I dodał, że wyniki każą sądzić, "że wszyscy mężczyźni, którzy przeszli infekcję SARS-CoV-2, powinni mieć świadomość potencjalnych konsekwencji dla swojej sprawności seksualnej".

Zespół naukowców z Miami wcześniej próbował ustalić, czy COVID-19 ma wpływ na męskie organy płciowe. Już wtedy stwierdzono obecność SARS-CoV-2 w tkankach jąder ozdrowieńców. Teraz naukowcy chcą dokładniej przyjrzeć się temu, jak koronawirus wpływa na męską płodność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza