Trwa ładowanie...

Najbrzydszy kolor na świecie na paczkach papierosów

Grupa australijskich naukowców na zlecenie rządu wybrała najbrzydszy kolor na świecie, który ma pełnić istotną funkcję. Odcień Pantone 448 C ma zniechęcać do... palenia papierosów. Eksperci chcą, żeby właśnie ta barwa znalazła się na paczkach tytoniu i odstraszała palaczy od nikotyny.

Zobacz film: "Negatywne skutki palenia u kobiet w ciąży"

1. Ranking na odpychający kolor świata

W 2012 roku firma GFK Bluemoon przeprowadziła trzymiesięczne badanie na tysiącu palaczach w przedziale wiekowym 16-65 lat. Naukowcy pokazywali różne kolory uzależnionym od nikotyny. Zadaniem palaczy było wybranie najbardziej nieatrakcyjnej dla nich barwy. Jak się okazało, zwyciężył odcień Pantone 448 C, który będzie umieszczany na paczkach papierosów wraz z informacją uświadamiającą o zagrożeniu zdrowia. Uczestnikom badania kolor kojarzył się z brudem, pleśnią, a nawet śmiercią.

Tak wygląda ta barwa:

Na paczkach papierosów znajdzie się najbrzydszy kolor na świecie?
Na paczkach papierosów znajdzie się najbrzydszy kolor na świecie? (Twitter)

2. Pomysł australijczyków podbija świat

Zmiana koloru paczek papierosów ma na celu zniechęcenie palaczy do nałogu. Co ciekawe, Australię zaczęła naśladować Wielka Brytania, gdzie zaczęto sprzedawać papierosy w szarych, nieatrakcyjnych paczkach. Podobną metodę chcą zastosować państwa takie jak Irlandia, Kanada, Norwegia, Belgia i Nowa Zelandia. Nie wiadomo, czy pomysł wezmą pod uwagę również polskie władze.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza