Najbrzydszy kolor na świecie na paczkach papierosów

Grupa australijskich naukowców na zlecenie rządu wybrała najbrzydszy kolor na świecie, który ma pełnić istotną funkcję. Odcień Pantone 448 C ma zniechęcać do... palenia papierosów. Eksperci chcą, żeby właśnie ta barwa znalazła się na paczkach tytoniu i odstraszała palaczy od nikotyny.

Ranking na odpychający kolor świata

W 2012 roku firma GFK Bluemoon przeprowadziła trzymiesięczne badanie na tysiącu palaczach w przedziale wiekowym 16-65 lat. Naukowcy pokazywali różne kolory uzależnionym od nikotyny. Zadaniem palaczy było wybranie najbardziej nieatrakcyjnej dla nich barwy. Jak się okazało, zwyciężył odcień Pantone 448 C, który będzie umieszczany na paczkach papierosów wraz z informacją uświadamiającą o zagrożeniu zdrowia. Uczestnikom badania kolor kojarzył się z brudem, pleśnią, a nawet śmiercią.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Tak wygląda ta barwa:

Pomysł australijczyków podbija świat

Zmiana koloru paczek papierosów ma na celu zniechęcenie palaczy do nałogu. Co ciekawe, Australię zaczęła naśladować Wielka Brytania, gdzie zaczęto sprzedawać papierosy w szarych, nieatrakcyjnych paczkach. Podobną metodę chcą zastosować państwa takie jak Irlandia, Kanada, Norwegia, Belgia i Nowa Zelandia. Nie wiadomo, czy pomysł wezmą pod uwagę również polskie władze.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzależnienie od papierosów
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Uzależnienie od papierosów
Uzależnienie od papierosów

Sposoby na rzucenie palenia

Sposoby na rzucenie palenia

Polacy uzależnieni od nikotyny Jak podaje Eurobarometr (sondaże na zlecenie Parlamentu Europejskiego), 26 proc. Polaków pali papierosy (...) papierosów umiera na świecie ok. 6 mln ludzi, z czego 600...

Uzależnienie od papierosów

Co jeść po rzuceniu palenia?

Co jeść po rzuceniu palenia?

przekąsek. Brak papierosa rekompensuj sobie uprawianiem sportu. W czasie wysiłku zapomnisz o paleniu i poprawisz swoją kondycję.

Uzależnienie od papierosów

Założenia kampanii antynikotynowej (WIDEO)

Założenia kampanii antynikotynowej (WIDEO) Odtwórz wideo

W obecnych czasach na świecie powstaje coraz więcej organizacji promujących zdrowie. Głównym celem takiej organizacji jest zachęcenie obywateli do podejmowania środków zapobiegawczych w celu uniknięcia wystąpienia bądź nasilenia danej choroby. Co więcej,...

Uzależnienie od papierosów

Młoda palaczka

Młoda palaczka

Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach europejskich.

Uzależnienie od papierosów

Rzucenie nałogu palenia

Rzucenie nałogu palenia

Zerwanie z uzależnieniem nikotynowym Zerwanie z nałogiem nie jest proste, ale siła woli i wytrwałość, a także specjalne środki wspomagające, z pewnością sprawią, że proces rzucania palenia zakończy się powodzeniem.

Uzależnienie od papierosów

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO)

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO) Odtwórz wideo

więc jest uświadamianie młodym ludziom, jakie skutki niesie za sobą palenie papierosów. Osoby, które już się uzależniły, najprawdopodobniej wiedzę (...) o szkodliwości papierosów odrzucą, ewentualnie...