Trwa ładowanie...

Paxlovid – kolejny lek na COVID-19. Prof. Flisiak: Może być bardzo ważnym narzędziem, pod warunkiem że będziemy go właściwie stosować (WIDEO)

 Karolina Rozmus
24.12.2021 07:30

Paxlovid to kolejny lek zatwierdzony do stosowania w leczeniu COVID-19 – na razie tylko w Stanach Zjednoczonych. Wiąże się z nim duże nadzieje – jak duże?

Gość programu WP "Newsroom", prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku mówi, że Paxlovid nie jest lekiem jedynym, który ma potencjał.

- To nie jest pierwszy lek przeciwwirusowy, który można stosować w warunkach ambulatoryjnych. Mamy molnupiravir, który wcześniej już przeszedł proces rejestracji i jest wprowadzany do normalnego stosowania – przypomina ekspert.

- Mamy jeszcze przeciwciała monoklonalne, które trochę nas zawiodły w odniesieniu do Omikronu – przyznaje prof. Flisiak.

Paxlovid szczególnie w obliczu Omikronu może być cennym odkryciem.

- Paxlovid jest kolejnym lekiem. Faktycznie najbardziej chyba z tych dotychczasowych obiecującym i myślę, że – zwłaszcza w sytuacji, gdy zagraża nam wzrost zakażeń wariantem Omikron – może być bardzo ważnym narzędziem, pod warunkiem, że będzie go właściwie stosować – przestrzega prof. Flisiak.

Ekspert nawiązuje do zasady działania leków przeciwwirusowych – nie można ich stosować w dowolnym momencie infekcji.

- Powinien być zastosowany w ciągu 5 dni od wystąpienia objawów. Potem to nie ma już sensu – mówi stanowczo gość programu "Newsroom".

Prof. Flisiak podkreśla, że są grupy pacjentów, którym ten lek jest przede wszystkim dedykowany.

Osoby z deficytami odporności. I właśnie te osoby – a także osoby z ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19: powyżej 60. roku życia, z chorobami metabolicznymi, z niewydolnością krążenia, chorobami nerek, wątroby – powinny przede wszystkim otrzymać ten lek.

-\ Gdy będzie leków przeciwwirusowych pod dostatkiem, nic nie stoi na przeszkodzie, by każda osoba, u której zaczynają występować objawy, otrzymała receptę albo żeby mogła odebrać ten lek u lekarza POZ, co by było najprostszym i najlepszym rozwiązaniem – przyznaje ekspert.

Zdaniem eksperta w warunkach polskich obecnie może być to niemożliwe.

Dowiesz się więcej, oglądając WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze