Trwa ładowanie...

Pierwsze aresztowania po raporcie Ministerstwa Zdrowia. To dopiero początek?

 Katarzyna Prus
21.06.2024 11:57
Pierwsze aresztowania po raporcie o opioidach
Pierwsze aresztowania po raporcie o opioidach (Getty Images)

Dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane po raporcie, jaki przekazała policji ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Resort od początku tygodnia monitoruje wypisywanie i realizację recept na opioidy, w tym fentanyl.

spis treści

1. Policja aresztowała dwie osoby w sprawie opioidów

Po raporcie dotyczącym recept na opioidy, który ministra zdrowia przekazała policji, aresztowano dwie osoby.

Zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Roman Kuster przekazał w czwartek, że "dwie osoby zatrzymane są tymczasowo aresztowane, jest to nadal sprawa rozwojowa - to znaczy, że będą dalsze realizacje".

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Można się więc spodziewać kolejnych zatrzymań.

Są pierwsze aresztowania po raporcie o opioidach
Są pierwsze aresztowania po raporcie o opioidach (Getty Images)

Zastępca komendanta głównego policji ocenił, że fentanyl to jedynie "ułamek wszystkich środków, które są zakazane w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii". W ubiegłym roku policja zabezpieczyła 152 gramy fentanylu i 21 ton innych narkotyków 21 ton.

2. Kontrole MZ

Niedawno informowaliśmy o tym, że Ministerstwo Zdrowia bierze się kontrolę opioidów.

Przypomnijmy, że Izabela Leszczyna wprowadziła od poniedziałku 17 czerwca br. stały monitoring recept na opioidy, w tym fentanylu - najsilniejszego z obecnie stosowanych leków przeciwbólowych (100 razy mocniejszego niż należąca do tej samej grupy leków opioidowych morfina i 50 razy mocniejszego niż heroina).

Przed rosnącym w Polsce problemem związanym z opioidami od dawna ostrzegali lekarze i farmaceuci. Wskazywali na dramatyczne skutki zatrucia fentanylem, a także jego "uliczną" wersją czyli syntetycznymi pochodnymi, które stały się nowymi dopalaczami

Eksperci alarmowali też o rosnącej dramatycznie skali nadużyć dotyczących recept na leki opioidowe, które są w internecie na wyciągnięcie ręki. Samorząd lekarski, powołując się na najnowsze dane Centrum e-Zdrowia wskazywał na lawinowy wręcz wzrost nierefundowanych recept na leki opioidowe - fentanyl i oksykodon. W przypadku fentanylu to 100 proc., a w przypadku oksykodonu - aż 700 proc. w ciągu ostatnich lat.

Kontrola, którą wprowadził resort zdrowia, dotyczy zarówno wystawiania, jak i realizacji recept. Ministra zdrowia wyjaśniała, że dzięki obserwowaniu trendów można wykryć nieprawidłowości i zawiadomić organy ścigania.

Po otrzymaniu pierwszego raportu przekazała, że "w jednym dniu, z jednego miejsca, czyli na podstawie jednego pozwolenia wykonywania zawodu, wystawiono kilkaset recept, które są realizowane w różnych miejscach w Polsce".

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze