Trwa ładowanie...

Pigułki antykoncepcyjne zmieniają osobowość

Tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na mózg
Tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na mózg (iStock)

Tabletki antykoncepcyjne zrewolucjonizowały medycynę dając kobietom możliwość kochania się bez obaw, że zajdą w niechcianą ciążę. I choć są dziś jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, to jednak wywierają ogromny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale także psychikę.

1. Skutki stosowania tabletek hormonalnych

Psycholog, dr Sarah E Hill, autorka książki “Jak pigułka zmienia wszystko” przez lata stosowała antykoncepcję hormonalną.

Wiedziała, że tabletki mają wpływ na jej organizm, jednak dopiero po ich odstawieniu uświadomiła sobie, jak wielkie piętno odcisnęły na jej psychice. Przede wszystkim jak tabletki zmieniły jej osobowość.

Psycholożka stosowała antykoncepcję hormonalną z przerwami przez ponad 10 lat.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Zauważyła, że oprócz zabezpieczenia przed niechcianą ciążą poprawił się stan jej cery. To jednak były jedyne zalety.

“Mimo że antykoncepcja hormonalna w niektórych kwestiach miała na mnie cudowny wpływ, to nie obyło się bez efektów ubocznych. Płaciłam za ich stosowanie wysoką cenę nie zdając sobie z tego sprawy” - twierdzi dr Sarah E Hill.

Choć jest psychologiem, to nie zdawała sobie sprawy z tego, że ten sposób zabezpieczania się tak wpłynie na jej mózg.

“Pigułki sprawiają, że jesteś inną wersją siebie. Inną, niż gdybyś ich nie brała” - przekonuje.

8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet
8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet [10 zdjęć]

Obecnie kobiety mają do wyboru wiele różnych metod antykoncepcji, co może sprawić, że wybór jednej z

zobacz galerię

Gdy państwo Hill uznali, że nie chcą mieć już więcej dzieci, mąż Sarah zdecydował się na wazektomię, a więc zabieg polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. To był moment, kiedy Sarah odstawiła antykoncepcję.

Od razu poczuła poprawę samopoczucia.

“Nagle czułam się jakoś inaczej. Życie wydawało mi się ciekawsze, a przyszłość jaśniejsza, niż wcześniej. Znowu zaczęłam ćwiczyć i gotować, co wcześniej nie sprawiało mi przyjemności. Mam więcej energii i czuję się pewniejsza siebie. Czuję, jakbym obudziła się z wieloletniej drzemki” - wyznaje psycholożka.

Kiedy Hill poczuła pierwsze zmiany po odstawieniu tabletek, zdecydowała się zgłębić temat.

Po wykonaniu serii badań sprawdzających wpływ antykoncepcji na mózg psycholożka odkryła, że pigułki bardzo zmieniają osobowość kobiet.

Przede wszystkim wpływają na to, jak postrzegamy mężczyzn i seks, ale także mają wpływ na nasze łaknienie, sposób kontrolowania emocji, odczuwanie agresji, jakość zawieranych znajomości, a także, co zaskakujące - mogą zmniejszyć sprawność intelektualną.

2. Jak tabletki antykoncepcyjne mogą oddziaływać na mózg?

- Tabletki antykoncepcyjne są najpopularniejszą formą zapobiegania nieplanowanej ciąży wśród kobiet. Ich działanie opiera się na dostarczaniu organizmowi sztucznie wytworzonych hormonów. Substancje te działają podobnie jak ich naturalne żeńskie odpowiedniki - estrogen i progestagen. Wywołują procesy biochemiczne, odziałując na komórki sterują czynnością narządów i tkanek w tym między innymi pracą mózgu - wyjaśnia psycholog Paulina Mikołajczyk z Centrum Medycznego Damiana.

Ekspert zauważa, że jak wszystkie substancje farmakologiczne również pigułki antykoncepcyjne mogą powodować nieprzyjemne objawy.

- Działanie tabletek może powodować dolegliwości wykazujące dyskomfort zarówno fizyczny jak i psychiczny. Przeważnie posiadają charakter przejściowy i przechodzą samoczynnie po paru miesiącach stosowania. Zazwyczaj wywołane są adaptacją organizmu do zmian zachodzących w stężeniu hormonów. Spadek libido, ogólne rozdrażnienie, wahania nastrojów, to jedne z niemiłych objawów – mówi psycholog.

A czy stosowanie antykoncepcyji hormonalnej może przyczynić się do depresji?

- Zależność pomiędzy stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, a wystąpieniem depresji nie została jednoznacznie potwierdzona. Należy pamiętać, że depresja jest dziś powszechnie występującym zaburzeniem nastroju. Trudno określić jej bezpośrednią przyczynę. Wywołują ją m.in. niepowodzenia życiowe, długotrwały stres, przeżyte traumstyczne doświadczenia - tłumaczy psycholog Paulina Mikołajczyk. - Wiele pacjentek trafiających do gabinetu ginekologa pomija fakt, iż boryka się z tym problemem. Pomimo powszechności występowania jest to dalej temat powodujący wstyd. Dlatego konieczne jest uświadamianie, aby niepokojące objawy, szczególnie spadki nastroju lub zaostrzenie objawów depresyjnych, zgłaszać lekarzowi. Być może pomocna okaże się zmiana środka antykoncepcyjnego. Organizm każdej kobiety jest inny, różny jest stopnień tolerancji na przyjmowane substancje hormonalne, dlatego bardzo istotny jest ich odpowiedni dobór - dodaje ekspert.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze