Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Planuj świadomie – dzień, całe życie, macierzyństwo…

Planowanie to możliwość realizacji ważnych celów, to warunek konieczny rozwoju i spełnienia. Bez tego trudne jest dążenie do samorealizacji, szczęścia, wcielenie w życie ważnych zamierzeń. Warto zrywać z nawykami, które wpędzają nas w rutynę, a przez to często powstrzymują nas i ograniczają. Dlatego – planuj dzień, życie, karierę, macierzyństwo… Sięgaj po nowoczesne rozwiązania, które ułatwią ci spełnianie bieżących wyzwań i osiąganie życiowych celów.

Zobacz film: "Narkotyki i seks"

spis treści

1. Świadomy plan

Świadome planowanie wymaga odwagi, pewności siebie, rozumienia własnych potrzeb i asertywności. Te cechy to domena ludzi nowoczesnych - osób, które potrafią zadbać o swój komfort i satysfakcję, takich, które jako odpowiedzialne i empatyczne, stawiają jednocześnie na jakość i wygodę swojego życia. Dlatego z pokolenia na pokolenie coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, że warto planować i szukać jak najlepszych rozwiązań dających bezpieczeństwo i komfort codziennego życia. Dotyczy to zarówno drobnych elementów, np. wyborów dokonywanych podczas zakupów, jak i spraw, które mogą mieć wieloletnie konsekwencje, m.in. miejsce pracy czy decyzja o tym czy i kiedy chcemy mieć dziecko.

2. Polka a planowanie

Współczesne Polki to kobiety, które zdają sobie sprawę ze swoich potrzeb. Są pewne siebie, wiedzą, czego chcą i potrafią po to sięgać. Nie boją się zmian i potrafią zerwać z rutyną. Szukają nowoczesnych rozwiązań i są mistrzyniami organizacji czasu. Do swojego życia podchodzą świadomie i odpowiedzialnie. Planują swoje życie, wiedzą czego chcą i jak do tego dążyć. Słuchają siebie i swoich potrzeb, są otwarte na zmianę i nie boją się zrywać z rutyną. Nastawione na samorealizację na różnych polach zdają sobie sprawę, że samoakceptacja i pewność siebie to źródło energii i motywacji do działania.

Dlatego nowoczesne Polki świadomie planują także swoje macierzyństwo. Chcą być przygotowane na ten cudowny czas, zapewniając sobie i swojej rodzinie poczucie stabilizacji. Jeśli odkładają macierzyństwo na później i koncentrują się np. na karierze, to istotny jest dla nich dobór odpowiedniej antykoncepcji. Obecnie mogą wybierać spośród wielu metod, w tym tzw. długoterminowych, czyli takich, które mogą założyć lata, z możliwością rezygnacji, jeśli zmienią plany rodzicielskie. Antykoncepcja długoterminowa zdobywa coraz większą popularność wśród kobiet na świecie. Doceniają te rozwiązania przede wszystkim dlatego, że są wygodne i minimalizują ryzyko popełnienia błędu (nie trzeba pamiętać o ich codziennym czy cotygodniowym stosowaniu).

Współczesne Polki to także wspaniałe matki, kobiety spełnione zawodowo i jednocześnie dbające o swoje rodziny. Nie chcąc zrezygnować z rozwoju i samorealizacji, jednocześnie rozumieją wartość, jaką jest rodzina i najbliższe osoby. Grafik współczesnej Polki jest więc napięty, nadając codzienności szybkie tempo: dom, praca, sport, rodzina, przyjaciele i czas na własne hobby. Domeną nowoczesnych Polek jest umiejętność godzenia swoich pragnień z potrzebami bliskich. Potrafią zadbać o siebie i coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania, które pomagają im w godzeniu życia zawodowego z prywatnym. Jest to dla nich ważne, więc potrafią perfekcyjnie zaplanować swój czas. Młode matki, nieplanujące kolejnego dziecka (chociażby przez najbliższe kilka lat), w natłoku obowiązków potrzebują poczucia pewności i bezpieczeństwa, aby móc w pełni skupić się na macierzyństwie. Należy pamiętać, że potrzeby kobiet w obszarze antykoncepcji zmieniają się wraz ze zmianami zachodzącymi w ich życiu.

3. Patrzenie w przyszłość

Zdrowie i psychofizyczne samopoczucie są dla współczesnych Polek bardzo ważne. Są coraz bardziej otwarte na nowości i chętnie sięgają po te rozwiązania, które są kompleksowe, nowoczesne i wygodne. Coraz więcej osób rozumie, że zdrowie to energia do działania, siła do pokonywania codziennych trudności, to optymizm i chęć do rozwoju.

Dlatego starają się dbać o siebie i coraz częściej szukają nowoczesnych rozwiązań, nie bojąc się zerwać z rutyną i dawnymi przyzwyczajeniami. Aby poszukiwanie było efektywne, trzeba wiedzieć, gdzie i jak szukać najlepszych rozwiązań, a wiele osób ma z tym kłopot. Dlatego edukacja na temat możliwości, jakie daje współczesna nauka, i dostępność najnowocześniejszych metod antykoncepcji jest tak ważna. Jeśli kobiety będą wiedziały, jakie rozwiązanie jest dla nich najskuteczniejsze, a jednocześnie najbardziej komfortowe, to na pewno z niego skorzystają. To podstawa świadomego planowania związanego z seksualnością, intymnością oraz przemyślanym rodzicielstwem. Decyzje łączące się z tymi tematami rzutują na dalsze życie oraz czerpanie z niego satysfakcji.

4. Kowale własnego losu

Zawsze należy pamiętać, że nie musimy zgadzać się na zamykanie w szczelnych granicach, stagnację oraz jednostajność. Jeśli chcemy uwolnić się od ograniczeń, otworzyć na zmiany, rozwijać się i spełniać na różnych polach, to warto planować.

Zdolność planowania to jedna z kompetencji poznawczych, czyli cech związanych z umiejętnościami, które wynikają z naszego sposobu myślenia, interpretowania rzeczywistości oraz nastawienia do siebie, świata i ludzi. Osoby, które potrafią planować i konsekwentnie realizować swoje zamierzenia, odczuwają silną determinację do tego, aby dążyć do celu. Ich sposób myślenia mobilizuje je do konsekwentnego działania i polega na tzw. pozytywnej motywacji, czyli mottach, które dają energię i siłę do działania, np. „Zasługuję na to, co dobre”, „Dążę do samorealizacji”, „Jestem ambitną i wytrwałą osobą”, „Nie boję się zmian i potrafię zerwać z rutyną”. Te motywujące myśli często to tzw. wewnętrzne pozytywne założenia lub pozytywne przekonania, które, mimo że nie są świadome, wpływają na nasze życie i postępowanie.

Porządkowanie zamierzeń dotyczących naszej przyszłości daje wolność wyboru i uruchamia nasz wewnętrzny potencjał. Pozwala na kreatywność, na bycie osobą ambitną, otwartą na nowe doświadczenia i samorealizację. Planowanie uwalnia od szarej, często nużącej codzienności i pozwala na wprowadzenie zmian, które nie tylko ułatwiają życie, ale czynią je również szczęśliwszym.

L.PL.MKT.06.2015.2812

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza