Trwa ładowanie...

Plastyka brzucha na NFZ po zmniejszeniu żołądka - czy jest możliwa?

Avatar placeholder
07.03.2018 17:16
Plastyka brzucha na NFZ po zmniejszeniu żołądka - czy jest możliwa?
Plastyka brzucha na NFZ po zmniejszeniu żołądka - czy jest możliwa? (123rf)

Plastyka brzucha na NFZ? Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje operację zmniejszenia żołądka, ale nie zawsze - abdominoplastykę. Chirurgiczne leczenie otyłości zapewnia znaczny spadek masy ciała, niestety pozostawia problem obwisłej skóry na brzuchu. Ile kosztuje plastyka brzucha i czy refundacja jest możliwa?

Plastyka brzucha na NFZ jest możliwa tylko w wyjątkowych przypadkach. Kiedy wskazania są wyłącznie estetyczne, Narodowy Fundusz zdrowia refunduje jedynie operację zmniejszenia żołądka. Ile kosztuje operacja plastyczna brzucha i w jakich sytuacjach można starać się o jej finansowanie?

Otyłość jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Każdy nadprogramowy kilogram ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zbyt wysoka masa ciała może podnosić ryzyko wystąpienia cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia, a nawet niektórych rodzajów nowotworów.

Jednym z rozwiązań dla otyłych pacjentów jest operacja zmniejszenia żołądka. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje taki zabieg. Niestety, nadmiar skóry pozostaje, a fartuch skórno-tłuszczowy może utrudniać powrót do normalnego życia. Czy możliwe jest wykonanie plastyki brzucha na NFZ?

Zobacz film: "Jakie kompetencje powinien mieć chirurg plastyczny?"

Plastyka brzucha po operacji zmniejszenia żołądka

Epidemia otyłości stała się faktem. Według danych WHO, w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci potroiła się liczba osób cierpiących na nadwagę lub otyłość, również w Polsce. Ponad 60 proc. mieszkańców naszego kraju waży zdecydowanie za dużo.

Światowa plaga otyłości skutkuje coraz większą liczbą operacji zmniejszenia żołądka. Cena takiego zabiegu nie jest problemem pacjenta. Jeśli tylko chory spełnia wymogi, może zostać zakwalifikowany do jego przeprowadzenia w ramach NFZ. Niestety, operacja bariatryczna jest dopiero początkiem walki o własne zdrowie. Dlaczego?

Zmniejszeniu żołądka mogą poddać się osoby ze skrajną otyłością i BMI >40 kg/m2 lub BMI >35 kg/m2 z co najmniej dwoma chorobami towarzyszącymi otyłości. Oznacza to, że o kilogramach, które dzięki operacji zgubią, cały czas będzie przypominać im obwisła skóra na brzuchu, rękach i nogach.

Plastyka brzucha na NFZ rzadko wchodzi w grę, co oznacza, że po zwycięstwie w pierwszej bitwie, bój w prawdziwej wojnie dopiero przed nimi. Rekonwalescenci będą musieli zmagać się z rozciągniętą skórą, która nawet u młodego człowieka wygląda jak skóra staruszka.

Plastyka brzucha refundowana przez NFZ - w jakich sytuacjach?

Refundacja operacji dotyczy przede wszystkim zabiegów wynikających z:

  • wad wrodzonych,
  • urazów,
  • przebytych chorób i ich efektów.

W przypadku abdominoplastyki Narodowy Fundusz Zdrowia podejmie się finansowania tylko wtedy, kiedy operacja będzie miała na celu poprawę zdrowia, a nie samopoczucia. Przy tym wygląd skóry musi być efektem zabiegu zmniejszania żołądka.

Takie sytuacje nie są wyjątkami. Człowiek traci kilkadziesiąt kilogramów! Nie ma możliwości, aby skóra sama się obkurczyła. Przy kilku, kilkunastu kilogramach to możliwe, ale nie przy skrajnej otyłości. Obwisła skóra na brzuchu może sięgać poniżej poziomu kolan.

Co za tym idzie, pojawiają się problemy z chodzeniem, utrzymaniem higieny, z załatwieniem zwyczajnych potrzeb fizjologicznych. Tworzą się odparzenia, odleżyny i trudno gojące rany. Wówczas celem abdominoplastyki nie jest przywrócenie ładnego wyglądu sylwetki, ale umożliwienie normalnego życia.

Ostateczną decyzję podejmuje lekarz, a abdominoplastykę przeprowadza się na specjalistycznych państwowych oddziałach chirurgicznych.

Pamiętaj! Nie możesz najpierw poddać się zabiegowi, zapłacić z własnej kieszeni, a dopiero później starać się o zwrot kosztów! Takie sytuacje wykluczają możliwość refundowania operacji.

Korzystanie z usług poradni chirurgii plastycznej w ramach NFZ

Aby nic nie stało na przeszkodzie korzystania z usług poradni chirurgii plastycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, należy odpowiednio się przygotować.

Pacjent powinien:

  • Mieć ważny dokument, który potwierdza prawo do świadczeń w ramach ubezpieczenia.
  • Posiadać skierowanie wystawione przez lekarza specjalistę, uprawnionego do wykonywania takich zabiegów.

Tenże lekarz musi mieć podpisaną umowę leczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia. Po zebraniu kompletu dokumentów, trzeba złożyć wniosek o sfinansowanie operacji. Nawet kiedy istnieją wskazania, aby przeprowadzić abdominoplastykę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, wielu pacjentów wybiera płatność z własnej kieszeni.

Nie mają siły na czekanie na swoją kolej albo w ich przypadku obwisła skóra stanowi "jedynie" defekt kosmetyczny. Tylko skąd wziąć na to pieniądze? Są w życiu pewne sytuacje, w których warto je pożyczyć.

Abdominoplastyka - cena wykonania operacji

Ile kosztuje plastyka brzucha? Widełki, które trzeba brać pod uwagę to 14-18 tys. zł. Wszystko zależy od trudności zabiegu i np. konieczności rekonstrukcji pępka. Zwykle w tej cenie są również zapewnione spotkania kontrolne, wizyty u fizjoterapeuty oraz pas uciskowy, który należy nosić po operacji.

Nie da się ukryć, że jest to spora kwota, która dla wielu osób stanowi barierę finansową. Niektórzy zwyczajnie nie mają tych pieniędzy, a inni wolą przeznaczyć je na inne cele, np. podróże, studia czy urządzenie domu.

Kiedy jednak obwisła skóra na brzuchu rzutuje praktycznie na każdą sferę naszego życia, nie można się wahać, aby taką gotówkę albo część tej sumy zwyczajnie pożyczyć.

Przygotowanie do chwilówki jest na pewno łatwiejsze niż do operacji. Decydując się na zabieg, należy przygotować dokumentację medyczną, poddać się badaniom diagnostycznym, obrazowym i pomocniczym, w tym USG jamy brzusznej. Trzeba też odbyć konsultacje ze specjalistami i zaszczepić się na wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Pożyczka z kolei wymaga jedynie wypełnienia formularza oraz zweryfikowania danych osobowych. Jeśli mamy pozytywną historię kredytową i spełniamy wymogi, pożyczkodawca nie będzie widział przeszkód, aby udzielić nam finansowego wsparcia.

Zalecenia po abdominoplastyce

Aby nie zaprzepaścić efektów operacji, należy ściśle trzymać się wytycznych otrzymanych od lekarza. Co robić, aby jak najszybciej dojść do siebie?

Pacjent po zabiegu abdominoplastyki:

  • kolejne (zwykle) 4-5 dób spędza w szpitalu,
  • po powrocie do domu raz dziennie zmienia opatrunki,
  • przez 14 dni stosuje profilaktykę przeciwzakrzepową,
  • po usunięciu szwów zaczyna stosować maść przeciw bliznom, a po 3 tygodniach od zabiegu - codziennie masuje bliznę,
  • przez minimum 1 miesiąc śpi na plecach,
  • przez okres 6 tygodni rezygnuje z wysiłku fizycznego,
  • przez około 4 tygodnie nosi specjalny pas uciskowy,
  • stawia się na wizyty kontrolne.

Ostateczny wynik operacji można oceniać po upływie 12 miesięcy.

Polska służba zdrowia powinna zwrócić oczy w kierunku otyłych pacjentów i ułatwić im powrót do normalności. Zmniejszenie żołądka jest nie końcem, ale początkiem drogi ku poprawie jakości życia i ustąpieniu chorób, które towarzyszą otyłości.

Dopóki plastyka brzucha na NFZ nie będzie możliwa bez wyjątku, warto korzystać z pomocy instytucji finansowych, w tym z pożyczek przez internet. Połączenie wsparcia finansowego i własnego uporu jest szansą na odzyskanie zdrowia i prawdziwe życie, a nie wyłącznie - przykre egzystowanie.

Partnerem artykułu jest PożyczkaPortal.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze