Plastyka ramion

Operacja plastyczna ramion to zabieg o nazwie brachioplastyka. Ten zabieg chirurgii plastycznej polega na usunięciu zbędnej i zwisającej skóry z okolicy ramion. Brachioplastyka w wielu przypadkach wykonywana jest wraz z odsysaniem tłuszczu w tych miejscach. Efektem zabiegu są szczupłe i zgrabne ramiona. Chirurgia plastyczna ramion przeznaczona jest dla osób, u których pojawiła się utrata jędrności tych okolic, zwykle związana z gwałtownym spadkiem masy ciała. Jak przebiega plastyka ramion, jakie ma przeciwwskazania i jakiego efektu po zabiegu można się spodziewać?

Zobacz film: "Domowe sposoby na pozbycie się trądziku"

Wskazania do plastyki ramion

Plastyka ramion to zabieg mający na celu poprawienie wyglądu ramion. Pacjenci decydują się na tę operację, ponieważ wraz z upływem czasu skóra staje się mniej elastyczna w tej okolicy. Po znacznym spadku wagi ciała powstaje nadmiar skóry i tkanki podskórnej, co staje się zmorą nie tylko kobiet. Jeśli skóra jest wiotka, operacja polega na wycięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i fałd skórnych. Jeśli napięcie skóry jest dobre, to zazwyczaj stosuje się liposukcję, czyli odessanie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Technika podnoszenia ramion jest w dzisiejszych czasach bezpieczniejsza i blizny są znacznie mniej widoczne niż w przeszłości.

Plastyka ramion jest wskazana dla osób, które straciły dużą masę ciała i mają dużą ilość tłuszczów wiszących pod pachami. Tkanki miękkie stają się wiotkie i obwisłe, skóra ramion wówczas przybiera postać zwaną skrzydłami. Szczupłe osoby także mogą mieć problem z obwisłymi ramionami z powodu starzenia się ogranizmu lub predyspozycji genetycznych. Osoby takie nawet mimo regularnych wizyt na siłowni, często nie mogą ujędrnić swoich ramion.

Efekty plastyki ramion są zadawalające i trwałe, lecz niestety duże zmiany masy ciała mogą powodować nawrót problemu. Zatem po operacji zaleca się utrzymanie stałej wagi (wahania do 5 kg), aby efekt jędrnych ramion pozostał na długo.

Przebieg zabiegu plastyki ramion

Do operacji plastycznej należy odpowiednio się przygotować, m.in.: wstrzymać się od palenia papierosów, ponieważ może to mieć szkodliwy wpływ na proces gojenia się ran. Chirurg plastyczny może poprosić o zaprzestanie przyjmowania niektórych leków, takich jak: kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne i niektórych witamin, które mogłyby spowodować zwiększenie ryzyka krwawienia. Przed zabiegiem należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić schemat żywieniowy.

Czasami lekarz może zasugerować przyjmowanie suplementów przed zabiegiem chirurgicznym, aby zmniejszyć obrzęk i zasinienie. W zależności od rozległości zabiegu trwa on zwykle od jednej godziny do trzech.
 Może on przebiegać w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym.

Chirurg dokonuje trzech nacięć skóry:

  • w dolnej części pachy (minimum 5 cm),
  • wzdłuż wewnętrznej części ramion (na długości od pachy do łokcia),
  • wzdłuż tylnej części ramienia, od początku pachy do łokcia (długość tego nacięcia zależy od wielkości obszaru skóry oraz od ilości tłuszczu do usunięcia).

Dzięki tym nacięciom możliwe jest napięcie i uniesienie skóry. Specjalista usuwa nadmiar tłuszczu z okolicy ramion i zacieśnia wiązadła ramion. Pod koniec zabiegu nakłada się szwy, które usuwane są zazwyczaj po upływie 7-10 dni od operacji.

Zalecenia pooperacyjne po plastyce ramion

Po zabiegu wygładzona skóra ramion nabierze nowego konturu i zalecane jest ostrożne poruszanie się dopiero od trzeciego, a nawet czwartego dnia. Nie można nadwyrężać ramion, dlatego niewskazane jest podnoszenie ciężkich przedmiotów. Większy wysiłek musi być ograniczony przez okres od dwóch do czterech tygodni, po tym czasie uzyskuje się pożądany wygląd ramion. Normalna aktywność fizyczna (np. uprawianie sportu, opalanie się) może miec miejsce nie wcześniej niż po około sześciu do dwunastu tygodniach. Blizn pooperacyjnych nie można wystawiać na działanie promieni słonecznych, ponieważ to przyczyni się do zmiany koloru skóry. Należy pamiętać, że obrzęk po operacji utrzymuje się przez kilka tygodni. Niestety blizny nie znikają zupełnie. Ich zanik obserwuje się zazwyczaj po upływie roku lub dwóch od operacji.

Skutkami świeżo przebytej operacji plastycznej są obrzęki i siniaki, ale jednocześnie ładnie ukształtowane ramiona natychmiast będą widoczne. Pacjent może odczuwać dyskomfort, na który polecane są tabletki przeciwbólowe przepisane przez chirurga. Niektóre szwy rozpuszczą się, natomiast te najbardziej absorbujące zostaną usunięte w ciągu tygodnia.

Jak przy każdym zabiegu, ryzyko powikłań pooperacyjnych istnieje. Ryzyko to wiąże się z zakażeniem, krwiakami, siniakami, poza tym pojawia się ryzyko występujące podczas znieczulania, a także możliwa utrata czucia, bliznowacenie czy obrzęki na rękach.

Lifting ramion to operacja plastyczna, której koszty wahają się w granicach 6000-8000 zł. Przed przystąpieniem do operacji należy wykonać następujące badania: grupa krwi, morfologia krwi, poziom elektrolitów, układ krzepnięcia krwi, OB, poziom cukru we krwi, EKG, RTG klatki piersiowej. Osoby, które potrzebują liftingu górnej części ramion, niekoniecznie muszą poddawać się operacji. W ich przypadku wystarczy liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu bez potrzeby wykonywania obszernych nacięć. Ostateczną decyzję o rodzaju zabiegu podejmuje lekarz.

Komentarze (3)
~Ula
~Ula ponad rok temu

@~Dagmara: Ja byłam w klinice Art Medical Center (artmedicalcenter.eu) u dra Śliwińskiego, który jest naprawdę wspaniałym człowiekiem jak i specjalistą. Dokładnie wszystko tłumaczy i nie mydli oczu tylko nazywa rzeczy takie jakie są. Z efektu również jestem zadowolona, więc polecam.

Odpowiedz
~Dagmara
~Dagmara ponad rok temu

Ja niestety mam ten problem, moje ramiona stały się mało atrakcyjne, może to już ten wiek, może fakt, że urodziłam 3 dzieci, nie wiem, ale zdecydowałam się na operację. Zastanawiam się tylko, do której kliniki się udać, czy ktoś był w jakiejś i jest zadowolony?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Plastyka ramion
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Plastyka ramion
Plastyka ramion

Liposukcja ramion

nie tłuszcz, rozwiązaniem może być plastyka ramion. Liposukcja to operacja plastyczna, która usuwa tylko tłuszcz zgromadzony na ramionach, nie fałd skóry. Odsysanie tłuszczu jest wciąż udoskonalane i...

Plastyka ramion

Implanty mięśni

szansą dla ludzi po wypadkach na normalny wygląd i w miarę sprawne funkcjonowanie. Plastyka ramion Niesymetryczne lub obwisłe ramiona to problem wielu osób. Na szczęście coraz bardziej powszechne...

Ćwiczenia na ramiona - trening na biceps, ciężarki, zestaw ćwiczeń dla początkujących

Ćwiczenia ramion

Ćwiczenia ramion

Trening na ramiona i mięśnie klatki piersiowej można wykonywać w domu lub na siłowni. Aby ćwiczyć w domu, wystarczy zakupić zestaw hantli.

Episiotomia (nacięcie krocza)

Zabieg episiotomii

Zabieg episiotomii

Graficzne przedstawienie zabiegu nacięcia krocza.

Ćwiczenia z przyrządem

Ergometr wioślarski

Ergometr wioślarski

Maszyna do wiosłowania buduje masę mięśniową i poprawia kondycję fizyczną. Taki trening angażuje nie tylko mięśnie ramion, lecz także m.in. brzucha i łydek.

Plastyka powłok brzusznych

Efekty plastyki brzucha

Efekty plastyki brzucha

Zdjęcie u góry prezentuje ciało kobiety przed zabiegiem plastyki, a zdjęcie poniżej po zabiegu plastyki brzucha.

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Ćwiczenie pilates - push-up (pompka) (WIDEO)

Ćwiczenie pilates - push-up (pompka) (WIDEO) Odtwórz wideo

Ćwiczenie push-up czyli po prostu pompka jest ćwiczeniem z zakresu pilates. Jest to ćwiczenie wzmacniające mięśnie klatki piersiowej i ramion (...) na szerokość ramion, z kolana położyć na ziemi na szerokości stawów...