Trwa ładowanie...

Plastyka ramion

Plastyka ramion
Plastyka ramion

Operacja plastyczna ramion to zabieg o nazwie brachioplastyka. Ten zabieg chirurgii plastycznej polega na usunięciu zbędnej i zwisającej skóry z okolicy ramion. Brachioplastyka w wielu przypadkach wykonywana jest wraz z odsysaniem tłuszczu w tych miejscach. Efektem zabiegu są szczupłe i zgrabne ramiona. Chirurgia plastyczna ramion przeznaczona jest dla osób, u których pojawiła się utrata jędrności tych okolic, zwykle związana z gwałtownym spadkiem masy ciała. Jak przebiega plastyka ramion, jakie ma przeciwwskazania i jakiego efektu po zabiegu można się spodziewać?

spis treści

1. Wskazania do plastyki ramion

Plastyka ramion to zabieg mający na celu poprawienie wyglądu ramion. Pacjenci decydują się na tę operację, ponieważ wraz z upływem czasu skóra staje się mniej elastyczna w tej okolicy. Po znacznym spadku wagi ciała powstaje nadmiar skóry i tkanki podskórnej, co staje się zmorą nie tylko kobiet. Jeśli skóra jest wiotka, operacja polega na wycięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i fałd skórnych. Jeśli napięcie skóry jest dobre, to zazwyczaj stosuje się liposukcję, czyli odessanie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Technika podnoszenia ramion jest w dzisiejszych czasach bezpieczniejsza i blizny są znacznie mniej widoczne niż w przeszłości.

Plastyka ramion jest wskazana dla osób, które straciły dużą masę ciała i mają dużą ilość tłuszczów wiszących pod pachami. Tkanki miękkie stają się wiotkie i obwisłe, skóra ramion wówczas przybiera postać zwaną skrzydłami. Szczupłe osoby także mogą mieć problem z obwisłymi ramionami z powodu starzenia się ogranizmu lub predyspozycji genetycznych. Osoby takie nawet mimo regularnych wizyt na siłowni, często nie mogą ujędrnić swoich ramion.

Zobacz film: "Leki, których nie powinno się zażywać przed operacją plastyczną"

Efekty plastyki ramion są zadawalające i trwałe, lecz niestety duże zmiany masy ciała mogą powodować nawrót problemu. Zatem po operacji zaleca się utrzymanie stałej wagi (wahania do 5 kg), aby efekt jędrnych ramion pozostał na długo.

2. Przebieg zabiegu plastyki ramion

Do operacji plastycznej należy odpowiednio się przygotować, m.in.: wstrzymać się od palenia papierosów, ponieważ może to mieć szkodliwy wpływ na proces gojenia się ran. Chirurg plastyczny może poprosić o zaprzestanie przyjmowania niektórych leków, takich jak: kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne i niektórych witamin, które mogłyby spowodować zwiększenie ryzyka krwawienia. Przed zabiegiem należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić schemat żywieniowy.

Czasami lekarz może zasugerować przyjmowanie suplementów przed zabiegiem chirurgicznym, aby zmniejszyć obrzęk i zasinienie. W zależności od rozległości zabiegu trwa on zwykle od jednej godziny do trzech.
 Może on przebiegać w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym.

Chirurg dokonuje trzech nacięć skóry:

  • w dolnej części pachy (minimum 5 cm),
  • wzdłuż wewnętrznej części ramion (na długości od pachy do łokcia),
  • wzdłuż tylnej części ramienia, od początku pachy do łokcia (długość tego nacięcia zależy od wielkości obszaru skóry oraz od ilości tłuszczu do usunięcia).

Dzięki tym nacięciom możliwe jest napięcie i uniesienie skóry. Specjalista usuwa nadmiar tłuszczu z okolicy ramion i zacieśnia wiązadła ramion. Pod koniec zabiegu nakłada się szwy, które usuwane są zazwyczaj po upływie 7-10 dni od operacji.

3. Zalecenia pooperacyjne po plastyce ramion

Po zabiegu wygładzona skóra ramion nabierze nowego konturu i zalecane jest ostrożne poruszanie się dopiero od trzeciego, a nawet czwartego dnia. Nie można nadwyrężać ramion, dlatego niewskazane jest podnoszenie ciężkich przedmiotów. Większy wysiłek musi być ograniczony przez okres od dwóch do czterech tygodni, po tym czasie uzyskuje się pożądany wygląd ramion. Normalna aktywność fizyczna (np. uprawianie sportu, opalanie się) może miec miejsce nie wcześniej niż po około sześciu do dwunastu tygodniach. Blizn pooperacyjnych nie można wystawiać na działanie promieni słonecznych, ponieważ to przyczyni się do zmiany koloru skóry. Należy pamiętać, że obrzęk po operacji utrzymuje się przez kilka tygodni. Niestety blizny nie znikają zupełnie. Ich zanik obserwuje się zazwyczaj po upływie roku lub dwóch od operacji.

Skutkami świeżo przebytej operacji plastycznej są obrzęki i siniaki, ale jednocześnie ładnie ukształtowane ramiona natychmiast będą widoczne. Pacjent może odczuwać dyskomfort, na który polecane są tabletki przeciwbólowe przepisane przez chirurga. Niektóre szwy rozpuszczą się, natomiast te najbardziej absorbujące zostaną usunięte w ciągu tygodnia.

Jak przy każdym zabiegu, ryzyko powikłań pooperacyjnych istnieje. Ryzyko to wiąże się z zakażeniem, krwiakami, siniakami, poza tym pojawia się ryzyko występujące podczas znieczulania, a także możliwa utrata czucia, bliznowacenie czy obrzęki na rękach.

Lifting ramion to operacja plastyczna, której koszty wahają się w granicach 6000-8000 zł. Przed przystąpieniem do operacji należy wykonać następujące badania: grupa krwi, morfologia krwi, poziom elektrolitów, układ krzepnięcia krwi, OB, poziom cukru we krwi, EKG, RTG klatki piersiowej. Osoby, które potrzebują liftingu górnej części ramion, niekoniecznie muszą poddawać się operacji. W ich przypadku wystarczy liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu bez potrzeby wykonywania obszernych nacięć. Ostateczną decyzję o rodzaju zabiegu podejmuje lekarz.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze