Trwa ładowanie...

Po przebudzeniu koszulka jest mokra? Nie zwlekaj z badaniami

Avatar placeholder
18.03.2024 12:26
Nocą oblewają cię poty? Ten objaw niezwłocznie skonsultuj z lekarzem
Nocą oblewają cię poty? Ten objaw niezwłocznie skonsultuj z lekarzem (Getty Images)

Pocenie się podczas snu to zjawisko, które zdarza się każdemu, zwłaszcza podczas upalnych nocy. Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do tego stanu, a wiele z nich nie jest powodem do niepokoju. Niemniej jednak, jeżeli zauważysz, że regularnie budzisz się przemoczony, zaleca się jak najszybsze wykonanie odpowiednich badań.

spis treści

1. Nocne poty

Wielu z nas doświadcza nocnego pocenia się od czasu do czasu - wysokie temperatury, noszenie piżamy, ciepła pościel, to wszystko może być przyczyną. Jednakże, jeżeli zauważysz, że twoja pościel lub koszulka nocna są tak przemoczone potem, że można je wykręcić, może to być sygnał ostrzegawczy o poważnych problemach zdrowotnych.

Intensywne poty nocne są często objawem menopauzy. Wiele kobiet podczas tego okresu doświadcza nagłych fal gorąca. Uważa się, że jest to spowodowane zmianami w produkcji estrogenów i progesteronu.

Zobacz film: "Zioła hamujące pocenie"

"Zmiany stylu życia, takie jak spanie w chłodniejszym pomieszczeniu i unikanie spożywania alkoholu, mogą okazać się pomocne. Jeżeli te zmiany nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lekarz pierwszego kontaktu może zasugerować hormonalną terapię zastępczą" - radzi dr Emma Derbyshire z Health and Food Supplements Information Service.

Badania naukowe wykazały, że magnez pomaga zmniejszyć uderzenia gorąca, które są często doświadczane przez kobiety w trakcie menopauzy. Intensywne pocenie się w nocy może być również oznaką innych problemów hormonalnych.

2. Alarmujący objaw

Nocne poty mogą być także spowodowane niektórymi rodzajami nowotworów. Szczególny niepokój powinny wzbudzić, jeżeli towarzyszy im gorączka bez objawów infekcji, trwają od dłuższego czasu i nieustannie wybudzają w nocy.

Hiperhydroza może wskazywać na rozwój raka jajnika, białaczki, chłoniaka, guza chromochłonnego nadnerczy lub nowotworu płuc i wątroby. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdy oprócz nocnych potów pojawiają się:

  • nagła utrata masy ciała,
  • bladość i swędzenie skóry,
  • nadmierna męczliwość,
  • osłabienie,
  • powiększone węzły chłonne.

Nadmierne pocenie się w nocy nie musi jednak od razu oznaczać poważnych problemów zdrowotnych, ważne jest jednak, by to specjalista postawił odpowiednią diagnozę. Podjęcie konkretnych działań może pomóc złagodzić, a nawet wyeliminować ten uciążliwy problem.

3. Zmiany hormonalne

"Problemy hormonalne mogą być powiązane z nocnymi potami. Przykładami mogą tu być nadczynność tarczycy, cukrzyca, a także zmiany w hormonach płciowych. Dysfunkcja podwzgórza może powodować nocne poty" - dodaje dr Derbyshire.

Podwzgórze jest odpowiedzialne za regulację temperatury ciała i jest częścią układu hormonalnego. Możliwe, że przyczyną intensywnych nocnych potów jest nierównowaga hormonalna.

Inną przyczyną może być stres i niepokój, które często są powiązane z problemami ze snem. Utrata płynów prowadzi do zaburzeń równowagi mineralnej, dlatego zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w żelazo, magnez, potas i wapń.

Wspomniane niedobory witamin i minerałów mogą same w sobie być powodem, dla którego niektóre osoby doświadczają nadmiernego pocenia się w nocy. Wykonanie podstawowych badań może pomóc znaleźć przyczynę i odpowiednio uzupełnić brakujące składniki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze