Trwa ładowanie...

Po usunięciu zęba stracił wzrok. Rzadki przypadek powikłania po COVID-19

Avatar placeholder
17.01.2022 00:46
Po usunięciu zęba stracił wzrok. Rzadki przypadek powikłania po COVID-19
Po usunięciu zęba stracił wzrok. Rzadki przypadek powikłania po COVID-19 (Getty Images)

W prasie medycznej opisano bardzo rzadki przypadek powikłania po COVID-19. 69-letni ozdrowieniec udał się na ekstrakcję zęba trzonowego. Niestety ten niegroźny zabieg zakończył się dla niego kolejną hospitalizacją oraz utrą wzroku w jednym oku.

spis treści

1. Wizyta u dentysty zakończyła się na OIOM-ie

Na łamach czasopisma "Journal of Oral and Maxillofacial Surgery" opisano niezwykły przypadek, jaki miał miejsce w Egipcie. 69-letni pacjent cierpiał na cukrzycę i nadciśnienie. Kiedy zakaził się koronawirusem, trafił do szpitala. Wypisując pacjenta do domu, lekarze zalecili mu przyjmowanie antykoagulantu.

Niegroźny zabieg zakończył się dla niego kolejną hospitalizają oraz utrą wzroku w jednym oku
Niegroźny zabieg zakończył się dla niego kolejną hospitalizają oraz utrą wzroku w jednym oku (Getty Images)

Jakiś czas później mężczyzna złamał ząb trzonowy. Dentysta uznał, że konieczne jest usunięcie korzenia i pozostałości zęba. Jednak przed zabiegiem ekstrakcji nie sprawdził poziomu d-dimerów, wskazujących na ryzyko wystąpienia zakrzepów. Nie przepisał też antybiotyku.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Wkrótce po ekstrakcji zęba, 69-latek ponownie trafił do szpitala. Tym razem z silnym bólem głowy i zaburzeniami świadomości. Został przyjęty na oddział intensywnej terapii, gdzie poddano go dokładnym badaniom.

Wenografia rezonansu magnetycznego naczyń mózgu (MRV) z kontrastem wykazała obecność zakrzepicy żył poprzecznych oraz esicy, rezonans magnetyczny mózgu natomiast ujawnił zakrzepicę zatoki jamistej i zapalenie prawej zatoki szczękowej oraz przynosowej.

2. Wzrok nie udało się odzyskać

Pacjent spędził 9 dni na oddziale intensywnej terapii. Choć stan 69-latka poprawił się oraz zagrożenie dla życia minęło, okazało się jednak, że doszło do utraty wzroku w prawym oku. Utrzymywał się również duży obrzęk prawego policzka.

W końcu mężczyzna trafił na konsultację do oddziału okulistycznego. Eksperci stwierdzili u niego występowanie względnego aferentnego (czuciowego) ubytku źrenicy, a także opadanie powiek z kierunkowymi ograniczeniami ruchów gałek ocznych i niedrożność tętnicy środkowej siatkówki.

Pacjent pilnie został poddany operacji. Przeszedł też kurs leczenia antybiotykami, lekami przeciwzakrzepowymi oraz leczenie laryngologiczne. Objawy zakrzepicy zatoki jamistej ustąpiły. Zaobserwowano też poprawę ruchomość gałki ocznej. Jednak wzrok w prawym oku tak i nie powrócił.

3. Kto jest narażony na powikłanie?

Zdaniem badaczy utrata wzroku po usunięciu zęba może mieć związek z wcześniejszą infekcją COVID-19. Takie przypadki są niezwykle rzadkie, może jednak do nich dojść m.in. na skutek owrzodzeń rogówki, zatorów, zapalenia tętnic szyjnych czy niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego.

Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest cukrzyca, która czyni ozdrowieńców podatnymi na ostre reakcje zapalne oraz zakrzepice. Dlatego według autorów publikacji potrzebne są jednoznaczne wytyczne dla dentystów i chirurgów szczękowych, jak powinno przebiegać leczenie osób niedawno wyleczonych z COVID-19.

Zgodnie z zaleceniami American Society of Anesthesiologists and Anesthesia Patient Safety Foundations odstęp między rozpoznaniem COVID-19 a zabiegiem chirurgicznym powinien wynosić:

  • 4 tygodnie w przypadku zakażonych bezobjawowo lub po łagodnych objawach COVID-19,
  • 6 tygodni u pacjentów, którzy mieli kaszel, duszności oraz inne objawy, ale nie wymagali hospitalizacji,
  • 8-10 tygodni u osób chorujących na cukrzycę, z obniżoną odpornością lub hospitalizowanych z powodu COVID-19,
  • 12 tygodni u osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 na OIOM.

Zobacz także: Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. "Nie ma ryzyka NOP-ów"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze