Trwa ładowanie...

Lekarz zauważył objawy guza mózgu podczas badania wzroku. Uratował życie dziewczynce

Badanie wzroku uratowało życie 2-letniej dziewczynki. Optometrysta przez przypadek zauważył u dziecka objawy rzadkiego guza mózgu.

Zobacz film: "Te nowotwory mają największą szansę na wyleczenie!"

1. Zauważył objawy guza mózgu podczas badania wzroku

2-letnia Erika miała problemy ze wzrokiem. Tak duże, że z trudem utrzymywała równowagę. Dodatkowo jej źrenice były rozszerzone. Mama zabrała więc dziecko na badanie do salonu optycznego. Podczas badania optometrysta stwierdził, że problemy ze wzrokiem są objawami guza mózgu.

W szpitalu okazało się, że dziewczynka cierpi na czaszkogardlakarzadki nowotwór mózgu. Guz uciskał na nerw wzrokowy, czego konsekwencją była utrata widzenia w prawym oku przez dziewczynkę.

"Lekarz powiedział, że gdybyśmy poczekały jeszcze dwa tygodnie, córka prawdopodobnie by nie przeżyła" – mówi mama dziewczynki, Karen Lee-Johnston.

Erika przeszła operację, w trakcie której wycięto część guza. W jej wyniku odzyskała wzrok. Wkrótce ma rozpocząć swój pierwszy cykl chemioterapii, aby jeszcze bardziej zmniejszyć rozmiar guza.

2. Czaszkogardlak to rzadki nowotwór mózgu

Czaszkogardlak to stosunkowo rzadki i łagodny guz nowotworowy. W większości przypadków występuje u dzieci. Jego objawy wynikają z ucisku guza na struktury mózgu. Są to m.in. stopniowa utrata widzenia, zaburzenia równowagi, a także wymioty i bóle głowy.

Czaszkogardlak zwykle rośnie w pobliżu przysadki mózgowej, która jest odpowiedzialna za produkcję niektórych hormonów. W związku z tym jednym z objawów tego guza mózgu mogą być również zaburzenia hormonalne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl] (https://dziejesie.wp.pl/)

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.