Podpaski higieniczne

Wkładki higieniczne i podpaski to produkty, bez których kobiety nie są w stanie wyobrazić sobie życia. Stosowania ich wymaga higiena intymna kobiety. Podpaski higieniczne stosuje się podczas krwawienia miesiączkowego, a w pozostałe dni wskazane jest zakładanie wkładek higienicznych. Te produkty do higieny intymnej pochłaniają wydzielinę z pochwy i neutralizują intymny zapach kobiety. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów podpasek: podpaski ze skrzydełkami, podpaski na noc, podpaski na silne krwawienie itp.

Zobacz film: "Domowe metody na piękną skórę. Lepsze niż drogie kosmetyki"

Podpaski i wkładki higieniczne

Istnieje wiele rodzajów podpasek, które są przeznaczone na różne dni krwawienia miesiączkowego. Mamy zatem podpaski na początkowe dni menstruacji, kiedy krwawienie jest silniejsze oraz na ostatnie dni miesiączki, gdy krwawienie staje się mniejsze. Są także specjalne podpaski na noc – bardziej rozbudowane, by zapewniały czystość i higienę podczas snu oraz uniemożliwiały zabrudzenie pidżamy i pościeli. Dla pań, które cenią sobie dyskrecję, przeznaczone są bardzo cienkie podpaski o grubości zaledwie kilku milimetrów. Wszystkie tego rodzaju produkty mają klejącą stronę, którą przykleja się do wewnętrznej strony majtek. Niektóre podpaski, tzw. podpaski ze skrzydełkami, mają „skrzydełka”, które należy zagiąć i przykleić w taki sposób, aby dobrze przylegały do majtek. Te środki do higieny intymnej powinny:

  • przepuszczać powietrze,
  • mieć warstwę pochłaniającą wilgoć, która pozwala utrzymać suchość okolic intymnych,
  • dobrze wchłaniać krew i trzymać ją w miejscu, aby nie wypływała z podpaski pod wpływem nacisku.

Korzystanie z podpasek wymaga przestrzegania kilku zasad. Oto one:

  • Przed nałożeniem wkładki lub podpaski umyj dokładnie ręce, aby nie przenosić na nią zarazków.
  • Nie trzymaj tych środków w łazience, ponieważ jest tam zbyt wilgotno.
  • Nie używaj zapachowych wkładek i podpasek –mogą podrażniać skórę.
  • Często zmieniaj wkładki i podpaski.

Zdrowie intymne

Nie ma zaleceń dotyczących szczególnego rodzaju podpasek dla młodych kobiet. Jednak zwykle wybierają one cienkie wkładki higieniczne i podpaski, które są wygodne i nie odznaczają się pod ubraniem. Wiele kobiet uważa, że najlepsze podpaski to tak zwane bawełniane, które są miękkie i sprawiają naturalne wrażenie. Bez względu na wybór, podpaski należy zmieniać co 4-6 godzin, chyba że podpaska przecieka lub jest przesiąknięta. Noszenie tej samej podpaski przez dłuższy czas może powodować infekcje intymne. Objawy takich infekcji to:

Także wkładki higieniczne nie powinny być noszone zbyt długo. Nawet panie, które zazwyczaj stosują tampony, powinny czasem zakładać podpaski, bowiem wielu lekarzy ginekologów twierdzi, że zbyt częste stosowanie tamponów przyczynia się do rozwoju nadżerki.

Wybór odpowiednich wkładek i podpasek jest kluczowy, aby codziennie czuć się świeżo. Należy jednak pamiętać o tym, by właściwie stosować podpaski higieniczne i wkładki, a także regularnie je zmieniać. Higiena intymna podczas krwawienia miesiączkowego wymaga ponadto częstszego mycia okolic intymnych.

Komentarze (2)
~Bożena
~Bożena ponad rok temu

Inne wkładki stosuje się przy miesiączce, jeszcze inne w przypadku nietrzymania moczu. W tym drugim przypadku najlepszymi wkładkami jakie miałam były Tena Lady. Naprawdę pochłaniały nie tylko mocz, ale również zapach

Odpowiedz
~Bogusia
~Bogusia ponad rok temu

uważam, że podpaski są dużo lepszym rozwiązaniem dla kobiety niż tampony po których ostałam uczulenia i musiałam się tydzień męczyć z kremikami żeby nie piekło. Każda dorosła kobieta wie że podpaski należy często zmieniać i w czasie menstruacji szczególnie dbać o higienę intymną. Ja używam podpasek i mam swój sprawdzony płyn do higieny intymnej lacibios femina i od sześciu lat nie miałam żadnej infekcji intymnej. Zresztą pamiętam jak po porodzie wszyscy lekarze jednomyślnie mówili że podpaski są dla kobiety bezpieczniejsze, mimo iż mniej lubiane.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Higiena intymna
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 3 tygodnie temu

13

Pomocni lekarze

Artykuły Higiena intymna
Higiena intymna

Sytuacje, kiedy powinnaś pilnie skonsultować się z ginekologiem

Sytuacje, kiedy powinnaś pilnie skonsultować się z ginekologiem

Wizyty kontrolne Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku odwiedzać gabinet ginekologiczny. W trakcie wizyty kontrolnej wykonywane jest podstawowe badanie ginekologiczne oraz cytologia, która jest metodą umożliwiającą identyfikację stanu nadżerek...

Higiena intymna

Nawilżone chusteczki

Nawilżone chusteczki

Chusteczki do higieny intymnej pozwalają odświeżyć i nawilżyć okolice intymne, unikając ryzyka rozwoju infekcji bakteryjnych czy grzybiczych.

Higiena intymna

Tampon - zdjęcia

Tampon - zdjęcia

Tampony pomagają utrzymać prawidłową higienę w czasie menstruacji.

Higiena intymna

Tampony

Tampony

Prawidłowo założony tampon jest niewyczuwalny. Jeśli czujesz się niekomfortowo, to znak, że tampon nie został dobrze zaaplikowany.

Higiena intymna

Preparaty do higieny intymnej

Higiena intymna - preparaty to nie żaden wymysł. Każda kobieta powinna ich używać zamiast zwykłego mydła. Działają antybakteryjnie i łagodząco, natłuszczają i nawilżają. Jest to szczególnie ważne dla pań w okresie dojrzewania,...

Higiena intymna

Podpaski

Podpaski

Ogromnym plusem podpasek jest to, że ich stosowanie nie przyczynia się do rozwoju infekcji pochwy, ponieważ podpaska delikatnie do niej przylega, a to nie powoduje żadnego otarcia czy uszkodzenia śluzówki.

Higiena intymna

Pojemnik menstruacyjny

Pojemnik menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny jest zakładany w podobny sposób jak tampon. Jego ogromną zaletą jest to, że nie zaburza naturalnej flory bakteryjnej i pozwala chronić środowisko.

Higiena intymna

Pielęgnacja intymna

Pielęgnacja intymna

Higiena w lecie to także szczególna dbałość o miejsca intymne.

Higiena intymna

Higiena intymna - preparaty

Higiena intymna - preparaty

Przemysł kosmetyczny oferuje przeróżne preparaty do higieny intymnej. Dostępne są żele, biożele, specjalne mydła, płyny, balsamy, oliwki i pianki. Powstały nawet chusteczki nasączone specjalnym płynem i odświeżające dezodoranty w aerozolu.

Higiena intymna

Higiena intymna w ciąży

lub nadmierna higiena intymna w ciąży może powodować stany zapalne okolic intymnych, powodując zagrożenie dla rozwijającego się maluszka. Kąpiel czy prysznic (...) o higienę w ciąży. Higiena intymna...