Trwa ładowanie...

Pojawia się nagle i wybudza ze snu między 2 a 3 w nocy. Lekarz radzi, by nie ignorować objawu

 Anna Klimczyk
07.09.2024 15:59
Sen może nam przerywać wiele dolegliwości
Sen może nam przerywać wiele dolegliwości (Getty Images)

Wielu z nas dobrze przespana noc kojarzy się z głębokim snem, który przebiega nieprzerwanie. Niestety nie wszyscy mogą go doświadczać. Budzenie się w środku nocy może mieć wiele przyczyn. - Niektórymi nie musimy się przejmować, ale są również takie, które mogą być objawem poważnych chorób, także tych nowotworowych - ostrzega dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska.

spis treści

1. Nocne problemy z oddychaniem

Jakościowy sen jest niezbędny do bycia wypoczętym i produktywnym w ciągu dnia. Niestety coraz więcej osób zmaga się z zaburzeniami snu. Natomiast bezsenność to kolejna choroba cywilizacyjna, którą określa się już jako epidemię.

Często nocny wypoczynek przerywają różnorakie objawy. Jeśli wybudzenia nocne mają miejsce notorycznie, a do tego utrudniają ponowne zaśnięcie, to powinien być znak, by udać się do lekarza.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

- Sen może nam przerywać wiele dolegliwości. Niektórymi nie musimy się przejmować, ale są również takie, które mogą być objawem poważnych chorób także tych nowotworowych. Jedną z najczęściej występujących nocnych dolegliwości, która dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych jest bezdech senny. U dzieci jest on spowodowany najczęściej przerostem trzeciego migdałka i zatkaniem zatok. Natomiast u dorosłych jest to często związane z innymi chorobami takimi jak otyłość, krzywa przegroda nosowa, zwiotczenie podniebienia - zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.

Ekspertka dodaje, że objawem bezdechu najczęściej jest chrapanie.

- Niestety wiele osób go bagatelizuje, a tej dolegliwości nie można lekceważyć. Należy udać się do laryngologa i skonsultować ten problem, bo częste wybudzanie się w nocy z powodu bezdechu destrukcyjnie wpływa na nasz organizm. W najgorszym przypadku może dojść nawet do niedotlenienia mózgu. A poza tym taki sen, który jest często przerywany, jest niepełnowartościowy. Rano budzimy się zmęczeni, poddenerwowani – wyjaśnia dr Cubała-Kucharska.

Ze snu może nas także wybudzać duszność nocna znana też jako astma sercowa. Dolegliwości pojawiają się po przybraniu pozycji leżącej.

- Najczęściej objawia się uczuciem lęku, problemem ze złapaniem powietrza, zlewnymi potami oraz bólem i uciskiem w klatce piersiowej. Ten ból może promieniować do żuchwy i pleców. Może to wskazywać np. na problemy z sercem, a w konsekwencji nawet prowadzić do zawału. Może także wskazywać na problemy z płucami, ale także mieć podłoże nerwicowe. Duszność nocna może pojawiać się także w przebiegu infekcji wirusowych lub bakteryjnych dróg oddechowych. Czynnikami, które mogą wyzwolić napad, są np. stres, nieodpowiednia dieta czy nadmierny wysiłek fizyczny – wyjaśnia specjalistka medycyny rodzinnej.

2. Silne pocenie się i drętwienie

Kolejnym objawem, który może pojawiać się w nocy, są zlewne, obfite poty.

- Mogą one być objawem np. nowotworu. Dlatego, jeśli oprócz intensywnego pocenia w nocy zaobserwujemy inne specyficzne dla chorób nowotworowych symptomy takie jak: utrata masy ciała, powiększenie węzłów chłonnych, zmęczenie, powiększenie obwodu brzucha to powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza - apeluje specjalistka medycyny rodzinnej.

Lekarka podnosi, że występowanie nocnych potów może mieć także związek z wieloma innymi chorobami. Dlatego zawsze zaleca się, by zasięgnąć porady lekarskiej w celu ustalenia ich przyczyny.

- Naprawdę lista chorób, którym mogą towarzyszyć nocne poty, jest długa. Mogą być objawem chorób autoimmunologicznych np. tocznia czy tych związanych z neuropatią autonomiczną, czyli zaburzeniami układu nerwowego wywołanymi np. przez awitaminozy. Zmagać się z nimi mogą także chorzy na nadczynność tarczycy. Wówczas towarzyszyć im będzie także wypadanie włosów, utrata masy ciała czy zaburzenia przewodu pokarmowego np. biegunki – tłumaczy dr Cubała-Kucharska.

Nocne poty pojawiają się także w okresie menopauzy oraz mogą być następstwem stosowania niektórych leków, oraz używek. Ponadto ekspertka dodaje, że kolejną - odrobinę zapomnianą - chorobą, której objawem mogą być nocne poty, jest gruźlica.

- Dlatego, jeśli skarżymy się na ten objaw i towarzyszy mu przewlekły kaszel to obowiązkowo powinniśmy zgłosić się do pulmonologa. Poza tym poty nocne mogę występować u osób, które piją za dużo alkoholu – mówi dr Cubała-Kucharska.

Dolegliwością, która może wybudzać nas ze snu, jest także drętwienie nóg.

- Najczęściej pacjenci budzą się o 2 albo 3 w nocy, odczuwają skurcze i drętwienie nóg, a także niepokój, uczucie kołatania serca, czują się wręcz pobudzeni. Wiele osób myśli, że te objawy sugerują występowanie niewydolności żylnej, a to błąd. Bardzo często świadczą o zmianach zwyrodnieniowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa lub o problemach z wydzielaniem kortyzolu – tłumaczy prof. Łukasz Paluch, flebolog.

Ekspert zaleca, by gdy zaobserwujemy te objawy, udać się do neurologa, ortopedy czy endokrynologa.

- Bolesne skurcze i drętwienie łydek nocą może być także skutkiem zbyt intensywnych treningów czy aktywności fizycznej niedostosowanej do naszych możliwości, a także wskazywać na niedobory magnezu, potasu, wapnia czy nawet żelaza - dodaje prof. Paluch.

Pojawiają się także u osób, które wypijają zbyt małe ilości płynów w ciągu dnia czy tych, które prowadzący siedzący tryb życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze