Pojawia się przy raku płuc lub wątroby. Nigdy nie ignoruj
Nieprzyjemny zapach potu nie zawsze jest wynikiem braku higieny. Czasami może to być sygnał ostrzegawczy, który wskazuje na istotne problemy zdrowotne. Nietypowa woń potu powinna skłonić do wizyty u lekarza, szczególnie jeśli pojawiły się też inne objawy. W ten sposób niekiedy daje o sobie znać chora wątroba, ale nie tylko.
1. Choroby wątroby
Wątroba to organ umiejscowiony w przestrzeni brzusznej pod prawym łukiem żebrowym i odgrywa istotną rolę w naszym organizmie. Jest bogato zaopatrywana w krew pochodzącą z różnych części ciała, co umożliwia jej filtrowanie.
Główne funkcje wątroby to metabolizowanie węglowodanów, lipidów i protein. Ten organ ma także kluczowe znaczenie w produkcji żółci oraz odgrywa ważną rolę w obronie immunologicznej organizmu.
Wątroba odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu, co oznacza, że każda jej choroba powinna być traktowana z najwyższą powagą. Zmiany nieodwracalne w jej strukturze wpływają na działanie całego ciała.
Choroby wątroby mogą objawiać się w niespecyficzny sposób:
- nieprzyemny zapach potu,
- ból w prawym podżebrzu (uczucie ciężaru, pieczenia, gniecenia),
- nudności i wymioty,
- zmęczenie,
- brak apetytu,
- żółtaczka,
- swędzenie skóry,
- obrzęki kończyn dolnych,
- wodobrzusze.
2. Zapach choroby
Wiele aspektów wpływa na zapach potu - dieta, poziom stresu, czy stosowane leki. Nierzadko mylnie przypisujemy nieprzyjemny odór potu niewystarczającej higienie. Kwestia ta może być znacznie bardziej skomplikowana.
Tak właśnie wątroba może sygnalizować, że coś jest nie w porządku. Jednym ze wskaźników problemów z wątrobą jest nietypowy zapach potu, przypominający smród zepsutego jajka.
Bagatelizując ten objaw i nie poszukując porady medycznej, ryzykujemy niewydolność wątroby. Równie istotne jest obserwowanie barwy potu. Żółty kolor również może wskazywać na problemy z tym narządem.
3. Nie tylko chora wątroba
Nieświeży oddech może również wskazywać na różne choroby. Może to być sygnał problemów z przewodem pokarmowym, takich jak choroba refluksowa, a także problemów z nerkami. U pacjentów z mocznicą, czyli zaawansowaną postacią niewydolności nerek, może pojawiać się charakterystyczny zapach amoniaku z ust lub potu.
Osoby zmagające się z cukrzycą mogą również wydzielać specyficzny zapach. Dotyczy to pacjentów z zaawansowaną chorobą (faza kwasicy ketonowej). Wówczas pojawia się bardzo charakterystyczny zapach zgniłych jabłek. Jest to spowodowane wzrostem poziomu acetonu, który jest wynikiem zaburzeń procesów metabolicznych.
Nieprzyjemny oddech może również wskazywać na chorobę nowotworową, dlatego takie symptomy nie powinny być ignorowane. Metaliczny zapach może sugerować raka płuc lub inny rodzaj raka, który dał przerzuty do płuc. Z kolei zapach pleśni może wskazywać na raka płuc lub gardła, a stęchlizny - na raka wątroby lub nerek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.