Trwa ładowanie...

Pojawiły się już w polskich lasach. Leśnicy apelują do Polaków

Salamandra jest gatunkiem chronionym w Polsce, zagrożonym wyginięciem
Salamandra jest gatunkiem chronionym w Polsce, zagrożonym wyginięciem (Getty Images)

Pracownicy Nadleśnictwa Krasiczyn apelują do turystów o ostrożność podczas spacerów po polskich lasach, gdyż salamandry właśnie obudziły się z zimowego snu. Eksperci ostrzegają, aby nie brać płazów do rąk, ponieważ konsekwencje takiego działania mogą być nie tylko nieprzyjemne, ale również obciążające dla zdrowia.

spis treści

1. Leśnicy apelują o niedotykanie salamander

W polskich lasach, po deszczu, przy odrobinie szczęścia - na szlakach można spotkać urokliwe salamandry. Te niezwykłe płazy o czarno-żółtym wyglądzie głównie zamieszkują górskie i podgórskie regiony. Przywiązane do wilgoci, nie są zbyt przyjazne wobec upałów. Często sprawiają trudność w dostrzeżeniu ich pośród liści ze względu na wyjątkowe ubarwienie.

Salamandry od niedawna wybudzają się już z zimowego snu. Na trop jednej z nich wpadli pracownicy Nadleśnictwa Krasiczyn (woj. podkarpackie). Jej zdjęciami podzielili się w mediach społecznościowych i zwrócili się z apelem do amatorów leśnych spacerów.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

"Nie bierzmy jej do rąk! Jej jad jest co prawda niegroźny dla człowieka, ale może podrażnić naszą skórę lub oczy. Zresztą taki stres salamandrze jest zupełnie niepotrzebny"- piszą w mediach społecznościowych leśnicy.

Salamandra wydziela jad poprzez gruczoły zwane parotydami, które umiejscowione są za jej uszami. Substancja może być niezwykle drażniąca dla naszych błon śluzowych. Szczególnie niebezpieczne jest przetarcie oczu dłonią, która miała kontakt z tym płazem.

Gdy jad dostanie się do przewodu pokarmowego, może spowodować różne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak chwilowe drgawki, wzrost ciśnienia tętniczego czy nawet drętwienie kończyn. Co ważne, salamandra jest gatunkiem chronionym w Polsce, zagrożonym wyginięciem.

2. Czemu salamandrze bliżej jest do żaby niż do jaszczurki?

Co ciekawe salamandra jest bliżej spokrewniona z żabami niż z jaszczurkami ze względu na pewne cechy anatomiczne i biologiczne. Podobnie jak żaby, salamandra przechodzi przez fazę rozwoju wodnego. Jaja są składane w wodzie, gdzie rozwijają się larwy zwane kijankami. Larwy oddychają za pomocą skrzeli, a nie płuc jak jaszczurki.

Ponadto salamandry i żaby mają gładką i wilgotną skórę, która umożliwia wymianę gazową przez skórę. Jaszczurki mają natomiast suchą i łuskowatą skórę.

Co więcej, salamandry i żaby są zwykle drapieżnikami, odżywiającymi się głównie drobnymi bezkręgowcami. Jaszczurki natomiast często są wszystkożerne - jedzą zarówno bezkręgowce, jak i rośliny.

Choć salamandry i jaszczurki są płazami ogoniastymi, to bliżej im do różnych gałęzi ewolucyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze