100-letni lek przeciwzapalny na dnę moczanową może powstrzymać zawał serca
W ostatnich dniach ukazały się badania kanadyjskich naukowców, które sugerują, że kolchicyna, preparat powszechnie stosowany w leczeniu dny moczanowej, może skutecznie zapobiegać zawałowi serca.
1. Kolchicyna skutecznie zapobiega zawałowi serca
Niedawne badanie przeprowadzone w Montreal Heart Institute w Kanadzie wykazało, że podczas gdy pacjentom podawano kolchicynę – lek przeciwzapalny od dawna stosowany w leczeniu dny moczanowej – w ciągu kilku dni po zawale serca, prawdopodobieństwo kolejnego zawału było mniejsze niż u pacjentów placebo.
Choć kolchicyna jest lekiem stosowanym od 100 lat, naukowcy zastanawiają się, czy przepisywanie tak silnych preparatów w celach profilaktycznych jest zasadne. Pacjenci mogą przyjmować kolchicynę przez lata, a potencjalne skutki uboczne obejmują bóle głowy i wymioty, a także choroby wątroby i płuc.
- Jest jeszcze jedna wątpliwość, która polega na tym, że pacjent stanie się bardziej podatny na infekcje. Tego typu leki przeciwzapalne obniżają układ immunologiczny – powiedział Ziada Mallata, profesor medycyny sercowo-naczyniowej na Uniwersytecie Cambridge.
Istnieją także grupy osób, które nie powinny stosować kolchicyny z uwagi na choroby towarzyszące. Np. są to pacjenci, którzy borykają się z ciężkimi zaburzeniami pracy serca, jelit, żołądka, wątroby lub nerek. Przeciwwskazaniem są również różne zaburzenia hematologiczne.
2. Jak redukować ryzyko zawału serca?
Dr James DiNicolantonio z Saint Luke's Mid America Heart Institute w USA uważa, że o kondycję serca powinniśmy zadbać przede wszystkim w sposób naturalny.
- Stan zapalny jest odpowiedzią organizmu na złą dietę, styl życia i czynniki środowiskowe – przypomina. - Powinniśmy dążyć do optymalnych ilości mikroelementów. Niedobory witamin i minerałów są kluczowymi czynnikami w chorobach serca, podobnie jak dieta bogata w rafinowane węglowodany i cukier – dodaje.
Niezwykle istotna jest także aktywność fizyczna oraz wykonywanie regularnych badań. Przede wszystkim EKG i badań krwi sprawdzających m.in. poziom cholesterolu oraz glukozy, jak również pozostawanie pod stałą opieką lekarską w przypadku stwierdzenia innych chorób układu krążenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.