Trwa ładowanie...

Polska w ogonie Europy w zakresie dostępności do nowoczesnej antykoncepcji

Stres, trauma, upokorzenie - właśnie to przeżywa w Polsce mnóstwo kobiet, które chcą skorzystać z antykoncepcji awaryjnej. Organizacje broniące praw kobiet alarmują, że system zawodzi, a wiele pacjentek ma problem ze zdobyciem leku, który w większości państw europejskich jest dostępny w drogeriach.

1. Polska na końcu w rankingu dostępności do antykoncepcji w Europie

Polska jest na ostatnim miejscu w Europie w zakresie dostępności do antykoncepcji. Tak wynika z raportu Contraception Atlas. To przede wszystkim wynik wprowadzenia recept na ellaOne, czyli antykoncepcję awaryjną, tzw. tabletkę "dzień po". Organizacje broniące praw pacjentów alarmują, że wiele kobiet ma problem ze zdobyciem recepty na pigułki. Tabletki może teoretycznie przepisać każdy lekarz, w praktyce jednak pacjentki często są odsyłane z kwitkiem.

2. Polki mają problem z dostępem do antykoncepcji awaryjnej

Tabletki po stosunku można w Polsce kupić jedynie w aptekach.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Antykoncepcja dla mężczyzn"

"Pacjentki są nagminnie odsyłane do ginekologów, a umówienie wizyty na drugi dzień w publicznym systemie jest niemożliwe. Ta praktyka wynika z przekonania, że wystawienie recepty wymaga specjalistycznej konsultacji, badań krwi czy USG lub, o czym często wprost mówią lekarze, braku formalnego przygotowania" - mówi w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia" Krystyna Kacpura, dyrektorka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Znane są przypadki, że lekarze odmawiają przepisania antykoncepcji awaryjnej, tłumacząc pacjentkom, że najpierw muszą wykonać pełne badanie ginekologiczne. Tymczasem oficjalne wytyczne wydane przez Europejską Agencję Leków mówią, że "tabletki dzień po" mogą być bezpiecznie stosowane bez recepty. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Lekarze Kobietom i Grupa Ponton prowadzą ankietę, w której chcą zbadać, na jakie bariery najczęściej natrafiają pacjentki, które chcą skorzystać z antykoncepcji awaryjnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza