Trwa ładowanie...

Popularne leki na przeziębienie dla dzieci i dorosłych wstrzymane w obrocie

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wstrzymaniu w obrocie sześciu różnych leków na przeziębienie dla dzieci i dorosłych. Zawierają one tę samą substancję czynną.

1. Leki zagrożeniem dla zdrowia publicznego

Decyzja o wstrzymaniu w obrocie dotyczy 6 leków przeciwzapalnych, które stosowane są u dzieci i dorosłych w leczeniu górnych dróg oddechowych. Wszystkie środki zawierają substancję czynną o nazwie fenspiryd.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję na podstawie analiz danych przekazanych przez podmiot odpowiedzialny za dystrybucję leków w Polsce. Według raportu w zakresie zarejestrowanych wskazań, stosunek korzyści do ryzyka substancji czynnej nie jest korzystny.

Zobacz film: "Najlepszy drink na grypę i przeziębienie"

Francuska agencja ds. leków wystąpiła o wszczęcie procedury unijnej w celu dokonania ponownej oceny korzyści do ryzyka w produktach zawierających fenspiryd. Dopiero po przeprowadzeniu tej procedury zostanie podjęta decyzja, czy pozwolenie na dopuszczenie do obrotu substancji leczniczych zawierających fenspiryd należy utrzymać, zmienić, zawiesić lub wycofać.

2. Leki wstrzymane w obrocie

Wśród wstrzymanych w obrocie leków przeciwzapalnych znajdują się:

 • Eurespal 80 mg - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny podmiot odpowiedzialny w państwie eksportu: Les Laboratoires Servier
 • Elofen 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Polfarmex S.A.
 • Eurefin 2 mg/ml - wszystkie serie podmiot odpowiedzialny Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A
 • Fenspogal 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Galena
 • Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Medana Pharma S.A
 • Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Medana Pharma S.A
 • Pulneo 25 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
 • Pulneo 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
 • Pulneo o smaku coli 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Wprowadzanie do obrotu i sprzedaż wymienionych wyżej preparatów leczniczych we wszystkich aptekach i hurtowniach nie będzie możliwa.

Na razie GIF nie powiadomił, czy zażycie leków przeciwzapalnych, które zawierają fenspiryd może spowodować zagrożenie dla zdrowa lub życia. Pacjenci, którzy przyjmują te leki powinni skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza