Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński

Pulneo - charakterystyka, przeciwwskazania, skutki uboczne, dawkowanie

Avatar placeholder
30.03.2021 21:35
Pulneo jest lekiem, który występuje w postaci syropu oraz kropel
Pulneo jest lekiem, który występuje w postaci syropu oraz kropel (123rf.com)

Pulneo to preparat, który występuje zarówno pod postacią syropu, jak i kropel. Stosowany jest głównie w pediatrii oraz medycynie rodzinnej. Pulneo ma działanie przeciwzapalne oraz rozkurczowe. Lek sprzedawany jest w aptekach i wydawany jest na receptę.

spis treści

1. Pulneo - charakterystyka

Pulneo to lek, w którym substancją czynną jest fenspiryd. Pulneo posiada właściwości zarówno przeciwzapalne jak i rozkurczające. Pulneo jest lekiem, który występuje w postaci syropu oraz kropel. Syrop przeznaczony jest dla dzieci od drugiego roku życia, natomiast pulneo pod postacią kropel przeznaczony jest dla osób dorosłych. Zaleca się przyjmowanie leku przed posiłkiem. Pulneo stosuje się w leczeniu objawowym zapalenia oskrzeli oraz płuc.

Preparat zmniejsza obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych oraz zmniejsza nadmierne wydzielanie, co znacznie ułatwia odksztuszanie kaszlu. Kaszel to bardzo uciążliwy objaw każdej choroby zwłaszcza u dzieci. Leki, które ułatwiają odksztuszanie przyśpieszają kurację.

2. Pulneo - przeciwwskazania

Jak w przypadku wszystkich innych preparatów i leków, pulneo nie należy zażywać, jeśli istnieje nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek składnik leku. Pulneo nie jest przeznaczony także dla dzieci, które nie ukończyły 2. roku życia. Przeciwwskazaniem do stosowania leku pulneo jest także ciąża oraz karmienia piersią. Podczas wizyty u lekarza, należy powiedzieć o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach oraz o tych, które przyjmuje się na stałe. Lekarz po wywiadzie stwierdzi czy lek pulneo nie wejdzie w niebezpieczną interakcję z innymi lekami.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"
Sposoby na pokonanie kaszlu
Sposoby na pokonanie kaszlu [10 zdjęć]

Kaszel to odruch fizjologiczny, który pomaga oczyścić drogi oddechowe. Towarzyszy on wielu stanom i

zobacz galerię

3. Pulneo - skutki uboczne

Pulneo jak każdy inny zażywany lek czy preparat może wywoływać skutki uboczne. Skutki uboczne zażywania leku pulneo występują bardzo rzadko i zalicza się do nich reakcje alergiczne takie jak rumień, wysypka, pokrzywka, ciężka reakcja alergiczna, rumień przechodzący w trwałe przebarwienie. Może wystąpić także nadmierna senność oraz przyspieszona czynność serca. Niekiedy można odczuwać zaburzenia pracy żołądka i jelit, nudności, bóle w nadbrzuszu. Skutki uboczne występują najczęściej po przedawkowaniu leku i niewłaściwym jego stosowaniu.

Zobacz także:

4. Pulneo - dawkowanie

Zalecana dawka przyjmowania leku pulneo zależy od wieku oraz wagi dziecka. Maluch powyżej 2. roku życia zażywa 4mg/kg masy ciała na dobę. Dziecko, które waży poniżej 10 kg, powinno przyjmować od 10 ml do 20 ml syropu na dobę. Dziecko, którego masa ciała przekroczyła 10 kg, przyjmuje od 30 ml do 60 ml preparatu, jakim jest pulneo. Osoby dorosłe powinny zażywać od 45 ml do 90 ml syropu na dobę. Jeśli działanie leku jest zbyt mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

5. Wycofanie leków z fenspirydem

W lutym 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał na terenie Polski obrót lekami z fenspirydem. W maju 2019 r. Europejska Agencja Leków wydała decyzję o całkowitym wycofaniu preparatów leczniczych, w których jest ten składnik.

Badania i obserwacje pacjentów wykazały, że fenspiryd może powodować nagłe i nieprzewidywalne poważne zaburzenia rytmu serca. Uznano, że korzyści płynące z farmakoterapii fenspirydem są mniejsze niż potencjalna szkodliwość i ryzyko dla zdrowia i życia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze