Trwa ładowanie...

Znajdziesz w energetykach i odżywkach. Skutki interakcji mogą być niebezpieczne

 Katarzyna Prus
09.05.2023 21:31
Znajdują się w energetykach. W połączeniu z lekami mogą zrujnować serce
Znajdują się w energetykach. W połączeniu z lekami mogą zrujnować serce (Getty Images)

Choć tauryna jest niezwykle ważna dla regeneracji organizmu, trzeba na nią uważać, gdyż wchodzi w interakcje z wieloma lekami. - Nie dość, że nie leczymy choroby podstawowej, to jeszcze możemy wywołać kolejne - ostrzega lekarz Jacek Krajewski.

spis treści

1. Tauryna niezbędna dla organizmu

Szacuje się, że tauryna stanowi 0,1 proc. masy naszego ciała. Największe ilości tego aminokwasu znajdują się w sercu, mózgu, mięśniach i siatkówce oka.

- Dla tych obszarów tauryna ma kluczowe działanie. Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego poprzez hamowanie syntezy serotoniny, pozwala szybciej się zrelaksować i odzyskać siły, np. po wysiłku fizycznym czy umysłowym. Wspomaga pracę mózgu, poprawia pamięć i koncentrację oraz wzrok, dlatego dodaje się ją nawet do odżywek dla dzieci - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie Jacek Krajewski, lekarz rodzinny i prezes "Porozumienia Zielonogórskiego".

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

- Ponadto tauryna bierze udział w niezwykle istotnych procesach biochemicznych zachodzących w organizmie, między innymi reguluje poziom jonów wapnia, co jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, w tym mięśnia sercowego. Wpływa też na produkcję soli żółciowych, co z kolei usprawnia trawienie tłuszczów - dodaje lekarz.

Jest też jednak druga strona medalu. Tauryna wchodzi w niebezpieczne interakcje z lekami, które stosowane są przy wielu chorobach.

Tauryna jest składnikiem popularnych napojów energetycznych
Tauryna jest składnikiem popularnych napojów energetycznych (Getty Images)

2. Groźne interakcje z lekami

"Tauryna hamuje działanie cytochromu P450, który bierze udział w metabolizmie leków w wątrobie. Uważać powinny osoby, które chcą suplementować taurynę i jednocześnie zażywają na stałe leki lub inne suplementy diety" - ostrzega na Instagramie Dawid Polak, biotechnolog i popularyzator wiedzy naukowej.

Precyzuje, że poważne ryzyko interakcji występuje przede wszystkim przy łączeniu tauryny i niektórych leków przeciwpsychotycznych (np. klozapina), a także przeciwpadaczkowych, warfaryny i statyn, dlatego zawsze trzeba to konsultować z lekarzem.

- Podstawą i jedną z najlepiej udokumentowanych interakcji jest połączenie tauryny z lekami psychotropowymi. Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej, a także depresji czy zaburzeń lękowych polega na podawaniu leków, które podwyższają poziom serotoniny. Tymczasem tauryna ten poziom obniża. To reakcja przeciwstawna, więc suplementacja tauryny czy spożywanie produktów, do których jest dodawana, są w tym przypadku niedopuszczalne - podkreśla dr Krajewski.

Jakie mogą być skutki takiej interakcji? - W tym przypadku mamy do czynienia z przeciwstawnym działaniem. W związku z tym stosowana terapia nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Wiąże się to z dodatkowym niebezpieczeństwem, jeśli pacjent nie poinformuje lekarza, że stosuje suplementy z tauryną. Wielu pacjentów tego nie robi, również przez brak świadomości interakcji - zaznacza lekarz.

- Jeśli nie mamy oczekiwanych rezultatów leczenia, lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki leków, nie wiedząc, że brak efektów jest spowodowany tauryną, a nie nasileniem choroby. To może doprowadzić do nasilenia skutków ubocznych leków lub wręcz je wywołać. Konsekwencją mogą być między innymi poważne zmiany hematologiczne. Nie dość, że nie leczymy choroby podstawowej, to jeszcze możemy wywołać inne problemy zdrowotne - ostrzega ekspert.

3. Niebezpieczne połączenia

Dr Krajewski zaznacza, że na taurynę powinni też uważać pacjenci, którzy zmagają się z chorobami kardiologicznymi i metabolicznymi.

- Biorąc pod uwagę mechanizmy działania tauryny związane z regulacją poziomu jonów wapnia, może ona doprowadzić do niebezpiecznych skutków w przypadku często stosowanych w leczeniu nadciśnienia czy chorób serca blokerów kanału wapniowego. Tauryna może nasilać lub osłabiać ich działanie - zaznacza lekarz.

- Dotyczy to także statyn stosowanych między innymi u chorych z hipercholesterolemią. Ich skutkiem ubocznym może być rabdomioliza, czyli rozpad mięśni. Jeśli więc tauryna wpływa na mięśnie, regulując poziom jonów wapnia, może ten negatywny skutek statyn nasilić lub go wywołać - wyjaśnia dr Krajewski.

4. Nie przesadzaj z ilością

Szkodliwy jest też nadmiar tauryny. - Dzienna zalecana dawka to od 0,5 do 2 gramów. Niestety napoje energetyczne czy suplementy w postaci odżywek dla osób aktywnych fizycznie i sportowców są bardzo popularne, można tę dawkę łatwo przekroczyć. Wówczas istnieje ryzyko problemów ze strony układu pokarmowego m.in. wymiotów, biegunek czy bólów brzucha - wymienia lekarz.

- Nie tylko popularność preparatów z tauryną i ich powszechna dostępność, w postaci suplementów sprzedawanych przede wszystkim w internecie oraz napojów energetycznych, sprzyjają nadmiernemu spożywaniu tej substancji - zwraca uwagę Łukasz Pietrzak, farmaceuta i popularyzator wiedzy medycznej.

- W przypadku wielu substancji o działaniu pobudzającym mamy do czynienia ze zjawiskiem tachyfilaksji. Przy regularnym zażywaniu takich substancji dochodzi do sytuacji, kiedy organizm "przyzwyczaja się" do nich na tyle, że potrzebna jest coraz większa dawka, by uzyskać oczekiwany efekt pobudzający. Znam osoby, które piją nawet 4 litry energetyków dziennie, co oprócz bezpośredniego wpływu na układ nerwowy, ma bardzo negatywny wpływ na przewód pokarmowy i może doprowadzić m.in. do biegunek, wymiotów czy bólów brzucha - ostrzega farmaceuta.

Ekspert zwraca też uwagę na niebezpieczne interakcje z lekami działającymi na układ współczulny. Chodzi między innymi o preparaty rozszerzające oskrzela, stosowane w leczeniu astmy czy POChP. Z racji tego, że tauryna wpływa na siłę skurczu serca, to takie połączenie może powodować tachykardię oraz inne zaburzenia rytmu serca.

Tauryny nie powinny też przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby z alergią na białka pokarmowe.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze