Fizjoterapeuta prawie jak lekarz

Chociaż ustawa dotycząca zawodu fizjoterapeuty budziła niemałe kontrowersje już na etapie projektowym, decyzją prezydenta właśnie weszła w życie. Środowiska lekarskie są dalekie od zadowolenia. Fizjoterapeuci wręcz przeciwnie.

26 października prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zawodzie fizjoterapeuty, która reguluje zasady dotyczące jego wykonywania. Jak w swoim komunikacie poinformowała Kancelaria Prezydenta, wprowadzone w tym zakresie zmiany mają na celu przede wszystkim zapewnienie pacjentom dostępu do usług najwyżej jakości, dzięki uregulowaniu kwalifikacji świadczących je osób.

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

Dzięki nowej ustawie działalności tego typu nie będzie mógł, tak jak dotąd, prowadzić właściwie każdy. Do tej pory potwierdzenie kompetencji było bowiem konieczne jedynie wówczas, gdy dana osoba zdecydowała się na podpisanie kontraktu z NFZ. Obecnie zawód fizjoterapeuty stał się samodzielnym zawodem medycznym, którego wykonywanie wiąże się z szeregiem nowych, szczegółowo opisanych wymagań.

Reumatyczne zapalenie stawów - rehabilitacja

W przypadku wielu schorzeń rehabilitacja jest kluczem do załagodzenia objawów i wyleczenia pacjenta. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku reumatoidalnego...

Fizjoterapeuta zyskał prawo do wglądu w dokumentację medyczną swojego pacjenta, a także do wszelkich informacji dotyczących jego kondycji zdrowotnej. Do zakresu jego obowiązków należy m.in. diagnostyka oraz planowanie i prowadzenie fizykoterapii, jak również dobór odpowiednich wyrobów medycznych niezbędnych w procesie leczenia.

Zmiany dotyczą także procesu nabywania właściwych kwalifikacji, co jest istotne dla tych, którzy dopiero planują zdobyć ten zawód. Osoby, które rozpoczną studia na kierunku fizjoterapia od 1 października 2017 roku, będą zobowiązane do odbycia półrocznego stażu po zakończeniu nauki, a także zdania egzaminu na prawach państwowych. Umożliwi im to wpisanie do nowo powstałego Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów, do którego muszą wpisać się także osoby już posiadające odpowiednie wykształcenie.

Fizjoterapeuci będą mieli także obowiązek dalszego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych w ramach kształcenia podyplomowego. Ukończenie specjalizacji będzie wiązało się z koniecznością zdania państwowego egzaminu specjalizacyjnego fizjoterapeutów, co jest niezbędnne do uzyskania tytułu specjalisty.

Decyzja prezydenta wywołała jawne niezadowolenie w środowiskach lekarskich. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy protestował przeciwko jej podpisaniu na długo przed uchwaleniem, twierdząc, że umożliwienie fizjoterapeutom wykonywania zabiegów o charakterze leczniczym bez uprzedniej konsultacji z lekarzem może stwarzać zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjentów.

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, podkreślał wówczas, że to właśnie lekarz powinien kontrolować przebieg procesu rehabilitacji.

Po przeciwnej stronie barykady są członkowie Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, którzy pokreślali konieczność wprowadzenia ustawy ze względu na fatalną sytuację pacjentów potrzebujących rehabilitacji, a mających do niej ograniczony dostęp lub korzytających z zabiegów oferowanych przez osoby, które nie są w stanie zapewnić fachowej pomocy.

Zgodnie z polskim prawem ustawa wejdzie w życie w ciągu 14 dni od jej podpisania. Osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji nie będą mogły dłużej świadczyć usług, a polski pacjent zyska pewność, że oddaje się w ręce specjalisty.

Komentarze (1)

Zabiegi

Zabieg to czynność medyczna, której celem jest profilaktyka i diagnostyka chorób, a przede wszystkim ich skuteczne leczenie. Zakres terminu jest bardzo szeroki, ponieważ obejmuje działania o niezwykle zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności. Zabiegi medyczne dotyczą różnych dziedzin medycyny, np. chirurgii, ginekologii, alergologii czy pulmonologii. Można zatem mówić o zabiegach chirurgicznych, ginekologicznych itd. Tamponada nosa czy usunięcie migdałków to różne rodzaje zabiegów medycznych.


Zabiegiem może być dezynfekcja otarcia naskórka czy prosta iniekcja, ale jest nim także transplantacja serca czy wszczepienie implantu. Dlatego też można je przeprowadzać nie tylko w sterylnej sali operacyjnej (w warunkach aseptycznych), ale także w gabinecie zabiegowym, a nawet w domu pacjenta. Zabiegi wykonują nie tylko lekarze wszystkich specjalności, ale także osoby nie będące nimi, a należące do personelu medycznego. Każdy zabieg jest naruszeniem nietykalności osobistej pacjenta, dlatego wymaga jego zgody lub zgody jego najbliższej rodziny. Tylko w wyjątkowych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia lekarze mogą podjąć decyzję o przeprowadzeniu danego zabiegu bez woli chorego.

Szczególnym rodzajem zabiegu jest operacja, czyli akcja chirurgiczna na narządach lub tkankach pacjenta, którego celem jest uzyskanie poprawy stanu zdrowia pacjenta lub diagnostyka danej choroby. Przeprowadzają go lekarze zwani chirurgami, a ich rodzaje wzięły swe nazwy od specjalności lekarskich i wewnątrzchirurgicznych. Stąd też mamy operacje ginekologiczne, okulistyczne czy ortopedyczne.

Zabiegi

A

B

C

D

E

F

G

H

I

K

L

Ł

M

N

O

P

R

S

Ś

T

U

W

Z

Pomocni lekarze

Artykuły Zabiegi
Zabiegi

Przeszczep twarzy, dzięki któremu zyskał nowe życie

Przeszczep twarzy, dzięki któremu zyskał nowe życie

Wszystko to, co kochał Jego największą pasją była praca w Ochotniczej Straży Pożarnej. Dawała mu ogromną satysfakcję. Nigdy nie przypuszczał, że jego największa miłość przyniesie mu ogromne cierpienie. Podczas typowej misji ratunkowej jego twarz została...

Zabiegi

Jak zostać dawcą organów po śmierci? (WIDEO)

Jak zostać dawcą organów po śmierci? (WIDEO) Odtwórz wideo

Stan prawny transplantologii w Polsce opiera się na "Ustawie o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów" (w skrócie nazywanej "Ustawą Transplantacyjną"). Jest ona na bieżąco dostosowywana do stanu polskiej medycyny oraz...

Zabiegi

Przemyślenia po marszobiegu (WIDEO)

Przemyślenia po marszobiegu (WIDEO) Odtwórz wideo

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji 24 października był obchodzony w Centrum Zdrowia Dziecka w bardzo ciekawy sposób. Zorganizowano marszobieg "Biegnij - życie czeka". Marszobiegowi towarzyszył festyn, karaoke oraz - co ciekawe - gra terenowa zorganizowana...

Zabiegi

Pół wieku polskiej transplantologii

Pół wieku polskiej transplantologii

. Nie boi się - jest uczennicą szkoły pielęgniarskiej, rzeczywistość szpitalna nie jest jej obca. Zabieg trwa 57 minut. Wystarczająco, by otworzyć nowy (...) przełom. Prof. Bross przeprowadza przeszczep nerki od żywego dawcy. Z biegiem...

Zabiegi

Co mogą zrobić uczestnicy biegu? (WIDEO)

Co mogą zrobić uczestnicy biegu? (WIDEO) Odtwórz wideo

Marszobieg "Biegnij - życie czeka!" był główną atrakcją obchodów Światowego Dnia Donacji i Transplantacji. Cała impreza odbywała się w specjalistycznym szpitalu pediatrycznym Centrum Zdrowia Dziecka, który jako jedyny w Polsce zajmuje się przeszczepami...