Trwa ładowanie...

Niszczy trzustkę, stawy. Problem dotyka 98 proc. dorosłych

Avatar placeholder
Dominika Najda 20.12.2023 13:34
Unikasz regularnych wizyt u dentysty? Sprawdź, czym grozi nieleczona próchnica
Unikasz regularnych wizyt u dentysty? Sprawdź, czym grozi nieleczona próchnica (Getty Images)

Wielu Polaków za wszelką cenę stara się uniknąć konsultacji u dentysty. Kiedy pojawiają się pierwsze dolegliwości, wizytę nadal odwlekamy i czekamy na ostatnią chwilę. Choroby zębów mogą jednak poważnie odbić się na zdrowiu.

spis treści

1. Poważny problem większości Polaków

Próchnica to choroba zębów, która jest spowodowana procesem demineralizacji szkliwa i zębiny, czyli substancji tworzących strukturę zęba. Wywołana jest głównie przez bakterie znajdujące się w osadzie nazębnym.

Najczęstszą przyczyną próchnicy jest spożywanie pokarmów obfitych w cukier przy jednoczesnym zaniedbywaniu higieny jamy ustnej. Słodkie produkty i kwasy osłabiają zęby, gdyż prowadzą do wypłukiwania wapnia, fosforu i potasu.

Zobacz film: "Zaskakujące przyczyny bólu zębów"

Początkowo próchnica nie daje o sobie znać. Z czasem pojawiają się jednak przebarwienia, nadwrażliwość na niektóre pokarmy i ból zębów. W końcu jednak dochodzi do ubytków i poważniejszych dolegliwości.

Problem próchnicy może dotyczyć aż 98 proc. dorosłych. Problem prowadzi do rozwoju ubytków w zębach, a brak odpowiedniego leczenia poważnie może odbić się na naszym zdrowiu i zwiększyć ryzyko wielu chorób.

2. Konsekwencje nieleczonej próchnicy

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że próchnica to nie tylko problem stomatologiczny. Nieleczona choroba zwiększa ryzyko cukrzycy, zapalenia płuc, infekcyjnego zapalenia wsierdzia i może doprowadzić nawet do sepsy.

Rozwijająca się próchnica negatywnie wpływa na pracę trzustki, nerek oraz stawów. U wielu osób pojawiają się też bóle głowy, nieświeży oddech, paradontoza oraz infekcje tkanek miękkich gardła.

Nieleczona próchnica może też wpływać na rozwój wrzodów żołądka i prowadzić do chorób naczyniowych. Przewlekły stan zapalny zwiększa także ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

3. Pamiętaj o higienie jamy ustnej

Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. By ochronić zęby przed próchnicą, przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Warto też ograniczyć spożywanie słodyczy.

Regularne wizyty kontrolne u dentysty i higienizacja to podstawa, by wykryć próchnicę na czas. W przypadku zaawansowanej próchnicy konieczne może być leczenie endodontyczne (kanałowe), a nawet usunięcie zainfekowanych zębów.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze