Problemy ze strukturą włosa

Wady struktury włosa można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to wady nabyte, a druga to wady wrodzone. Wady nabyte to te, które powstały wskutek niekorzystnego działania czynników fizycznych i chemicznych. Rozumiemy przez to niewłaściwą pielęgnację, uszkodzenie mechaniczne i chemiczne: za mocne kucyki, mocne spinanie włosów, trwała, niewłaściwe i szkodliwe rozjaśnianie czy też farbowanie, używanie urządzeń termicznych, strzyżenie tępymi, nieprzeznaczonymi do strzyżenia nożyczkami. Wady wrodzone to te, z którymi się urodziliśmy.

Zobacz film: "Domowe sposoby na pozbycie się trądziku"

Suszarka do włosów

Warto zainwestować w dobrej jakości suszarkę, która zminimalizuje uszkodzenia włosów.

Podstawowe wady struktury włosów

Włosy paciorkowate

Mechanizm ich powstawania nie jest poznany, ale wiadomo, że tworzą się w wyniku niewłaściwych procesów w brodawce włosa. Jest to problem dziedziczny. Włosy swoim wyglądem przypominają świderkowo zwiniętą cieniutką wstążeczkę posiadającą charakterystyczne zwężenia i poszerzenia w równych odstępach. Ogólnie włosy są matowe, łatwo się łamią i plątają. Według literatury poświęconej temu zagadnieniu włosy samoistnie z wiekiem lub u kobiet będących w ciąży ulegają poprawie, ale to nie jest regułą.

Inną odmianą włosów paciorkowatych są włosy rzekome – paciorkowate rzekome, których wygląd jest podobny tylko zaokrąglenia są w nieregularnych odstępach.

Włosy z problemem pęknięć podłużnych i poprzecznych

Włosy takie są dość często spotykane, szczególnie rozszczep podłużny włosa, czyli pęknięcie osłonki włosa. W takim przypadku zaleca się regularne podcinanie rozdwojonych końcówek, aby proces ten nie pogłębiał się, oraz delikatne obchodzenie się z nimi.

Włosy węzełkowate

Zmiany te łatwo nabyć wskutek niewłaściwego czesania i skręcania włosów palcami oraz ocierania i drapania. Czynności te mogą być wykonywane na tle nerwowym. Włosy takie należy ściąć i powstrzymać się od kolejnych nerwowych tików.

Skręcone włosy

Poskręcane lub dziwnie wyglądające włosy mogą być sygnałem problemów ze strukturą włosa.

Włosy bańkowate

Taki rodzaj włosa pojawia się szczególnie w wyniku nadmiernego traktowania ich suszarką i lokówką oraz wskutek szkodliwego rozjaśniania i farbowania. Włosy takie po właściwym ich traktowaniu odrastają zdrowe.

Rozszczep węzłowaty włosa

Występuje w postaci wrodzonej i nabytej. Nabyta powstaje wskutek złego traktowania włosów. Włosy mają charakterystyczne zgrubienia, które pod mikroskopem przypominają dwa wbite w siebie pędzelki. Wrodzona wada to rodzaj, który występuje u rasy białej i jest ciężki w leczeniu.

Zespół włosów niedających się uczesać

Wada dziedziczona. Włosy rosną bardzo wolno i nie dają się uczesać. Podłoże tej wady nie jest znane. Włosy takie mogą występować na całej głowie lub na jej części i z wiekiem może nastąpić nieznaczna poprawa w ich wyglądzie.

Włosy obrączkowate

Wada najczęściej rodzinna bez poznanej przyczyny. Włosy takie pojawiają się już po narodzinach. Włos naprzemiennie wygląda na jaśniejszy i ciemniejszy. Nie ma na tę wadę skutecznego leczenia.

Włosy skręcone

Włos taki ma skręcenia wzdłuż swojej długości. Jest to wada dziedziczona. Schorzenie to zwykle rozpoczyna się w wieku niemowlęcym od popularnych objawów łamliwości i przerzedzenia włosów. Zanikają gruczoły łojowe, przez co skóra głowy wykazuje tendencje do przesuszenia. Występuje często wraz z innymi schorzeniami.

Włosy wełniaste

Włosy ciężkie do rozczesania, suche i łamliwe. Jest to rodzaj wady dziedziczonej. Mamy do czynienia z czterema typami włosów wełnistych.

Weronika Słupek, ponad rok temu

Bibliografia

  • „Wrodzone i nabyte zmiany struktury włosów” Ligia Brzezińska-Wcisło, Anna Lis-Święty, Dominika Wcisło-Dziadecka, Iwona Rogala-Poborska, Dorota Trzmiel

Problemy z włosami

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Problemy z włosami
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Blog

walsq • ostatni post 3 tygodnie temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 2 dni temu

11
Artykuły Problemy z włosami
Problemy z włosami

Przyczyny rozdwojonych końcówek

Przyczyny rozdwojonych końcówek

Trwała, prostowanie lub kręcenie Trwała, prostowanie lub kręcenie włosów związane są z wysokimi temperaturami, które nadają włosom pożądany kształt (...) . Jednak pozbawiają włosy naturalnej wilgoci, co sprawia, że są...

Problemy z włosami

Skręcone włosy

Skręcone włosy

Poskręcane lub dziwnie wyglądające włosy mogą być sygnałem problemów ze strukturą włosa.

Problemy z włosami

Problem z włosami

Problem z włosami

Problem z włosami Wypadanie włosów to coraz częściej występujący problem, zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

Problemy z włosami

Sześć czynników, przez które siwiejesz

Sześć czynników, przez które siwiejesz

raczej nikogo nie zdziwi. Dermatolodzy nazywają to zasadą 50-50-50. - Pięćdziesiąt proc. populacji ma około 50 proc. siwych włosów w wieku 50 (...) siwizną pokrywają się Afroamerykanie. Naukowcy jeszcze nie odkryli, skąd biorą się te...

Problemy z włosami

5 domowych sposobów na suchą skórę głowy

5 domowych sposobów na suchą skórę głowy

o włosy? Ocet jabłkowy Ocet jabłkowy dobrze wpływa na stan włosów, ale może przynieść ulgę również swędzącej skórze głowy. Ocet przywraca prawidłowe pH (...) jest świetnym lekarstwem na problemy skóry głowy. Aplikowany...

Problemy z włosami

6 zaskakujących faktów na temat męskiego łysienia

6 zaskakujących faktów na temat męskiego łysienia

na psychikę. Wielu panów ma z powodu łysienia kompleksy. Są jednak i tacy, którzy brak włosów na głowie przekuwają w swój atut. Medycyna (...) sobie z postępującym wypadaniem włosów. O czym jeszcze warto wiedzieć...

Problemy z włosami

Choroby powodujące nadmierne wypadanie włosów

Choroby powodujące nadmierne wypadanie włosów

Choroby powodujące nadmierne wypadanie włosów Codziennie gubimy ich od 50 do ok. 100 i jest to zjawisko zupełnie normalne, ale nadmierne wypadanie (...) włosów to już nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny....