Przejdź na WP

Suche i łamliwe włosy

Włosy, które widzimy są już martwym tworem zbudowanym w znacznej większości z keratyny i możemy na niego działać tylko kosmetycznie. Ta część, której nie widzimy, znajdująca się w skórze głowy jest jeszcze podatna na bodźce płynące z organizmu i otoczenia. Tymi stymulantami zewnętrznymi są mezoterapia igłowa głowy i różnej postaci wcierki do skóry głowy stymulujące wzrost włosa.

Zobacz film: "Maska na włosy [Bułka z masłem]"

spis treści

1. Czynniki powodujące suchość i łamliwość włosów

Z reguły my sami doprowadzamy włosy do stanu nadmiernego przesuszenia, co później skutkuje łamliwymi końcówkami, ale by ten stan nastąpił, musi się pojawić parę czynników, które razem lub osobno zadziałają na niekorzyść naszych włosów. Pierwszym i dość logicznym powodem jest brak właściwie funkcjonującej gospodarki gruczołów łojowych, które niedostatecznie spełniają swoją funkcję. Drugą dość znaczącą sprawą jest brak odpowiednio zbilansowanej diety i/lub problem ze środowiskiem pasożytniczym w naszym organizmie. Kolejne czynniki to klimatyzacja, suche powietrze w zimowym okresie w naszych domach, silna ekspozycja włosów na słońce.

Olejek do pielęgnacji włosów
Olejek do pielęgnacji włosów

Pielęgnacyjne i odżywcze właściwości olejku rycynowego na włosy są zauważalne już po pierwszym zastosowaniu,...

zobacz galerię

2. Jak rozpoznać suche i łamliwe włosy?

Suche i łamliwe włosy są szorstkie w dotyku, a podczas ich szczotkowania widać jak ułamane końcówki spadają na ziemię. Często praca z tego rodzaju włosem jest bardzo trudna. Ciężko jest taki włos modelować, a pozostawiony sam sobie staje się niesforny i puchaty.

Trzeba rozróżnić włos przesuszony z winy czynników zewnętrznych od włosów kręconych, które niestety mają taką strukturę. Taki włos należy traktować z jeszcze większą ostrożnością.

3. Pielęgnacja suchych i łamliwych włosów

Osoby posiadające uwrażliwione, przesuszone włosy powinny unikać częstych, diametralnych zmian koloru oraz trwałej. Takie zabiegi są bardzo agresywne i mocno osłabiają nasze włosy. Należy też zwracać uwagę na rozsądne wykorzystywanie suszarki i urządzeń termicznych, jak prostownica czy lokówka. Do tego rodzaju włosów należy dobierać maski z biotyną, keratyną oraz roślinnymi komórkami macierzystymi i stosować je po każdym myciu, nakładając na najbardziej uwrażliwione obszary. Zazwyczaj są to długość i końce. Niezbędne jest również regularne, minimum co 2-3 miesiące, podcinanie końcówek. Warto je wykonywać u profesjonalisty, gdyż podcinanie domowymi nożyczkami miażdży włos. Brak podcinania końcówek potęguje liczbę porozdwajanych włosów. Taki włos ma pękniętą osłonkę. Brak blokady pęknięcia powodować będzie wydłużenie linii uszczerbku nawet do samej nasady włosów.

W uwrażliwione włosy dobrze jest wcierać oleje. Najlepiej robić to na noc. Jeśli nie jest to możliwe, to olej, na przykład arganowy, należy wcierać w wilgotne włosy przed suszeniem. Olej arganowy zawiera wielonasycone kwasy tłuszczowe, dzięki którym zapewni włosom odpowiednie nawilżenie. Warto również przed snem i podczas mycia robić mały masaż głowy, by pobudzić pracę gruczołów łojowych. Mając włosy suche, nie należy ich zbyt często myć i używać do tego szamponów oczyszczających. W przypadku suchej skóry głowy wskazane jest wcieranie w nią witaminy E, która doskonale nawilża.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy