Trwa ładowanie...

Prof. Fal: Czas najwyższy, aby Ministerstwo Zdrowia zmieniło ton komunikacji. Społeczeństwo musi usłyszeć, że sytuacja jest bardzo niebezpieczna

Avatar placeholder
28.10.2021 12:07
Prof. Fal: Czas najwyższy, aby MZ zmieniło ton komunikacji. Społeczeństwo musi usłyszeć, że sytuacja jest bardzo niebezpieczna
Prof. Fal: Czas najwyższy, aby MZ zmieniło ton komunikacji. Społeczeństwo musi usłyszeć, że sytuacja jest bardzo niebezpieczna (Getty Images)

Podczas ostatniej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że "sytuacja epidemiczna w Polsce na tle regionu Europy Środkowo-Wschodniej wygląda dobrze". Tymczasem liczby zakażeń w Polsce podwajają się z tygodnia na tydzień. 28 października padł kolejny rekord czwartej fali. Zdaniem ekspertów MZ po raz kolejny uderza w tony lekceważące powagę epidemii koronawirusa.

spis treści

1. MZ lekceważy zagrożenie czwartej fali?

W czwartek, 28 października, resort zdrowia opublikował poinformował, że w ciągu ostatniej doby 8378 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Dla porównania tydzień temu, w czwartek - 21 października, odnotowano 5592 przypadków zakażeń. Ze szpitali w województwach lubelskim i podlaskim płynie coraz więcej niepokojących komunikatów o braku miejsc dla chorych na COVID-19. Jednak zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, sytuacja "wygląda dobrze".

Zobacz film: "Dawka przypominająca będzie ostatnią?"

- Jeżeli patrzymy na sytuację dookoła nas, u naszych sąsiadów, raczej Polska wypada korzystnie na tle, mówię o najbliższej – środkowej i wschodniej Europie – powiedział szef resortu zdrowia podczas środowej konferencji w Sosnowcu. - Co więcej, jesteśmy w procesie udzielania pomocy innym krajom - dodał.

Ta wypowiedź wprawiła wielu ekspertów w zakłopotanie. Zdaniem prof. Andrzeja Fala, kierownika Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, prezesa Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, na tego typu wypowiedzi można było pozwolić sobie miesiąc temu, ale teraz rzeczywistość temu przeczy.

- Czy u nas jest dobrze, czy źle? U nas jest niebezpiecznie - podkreśla prof. Andrzej Fal. - Jeszcze miesiąc temu mieliśmy 200-300 przypadków dziennie i wtedy mogliśmy się cieszyć tym, że jesteśmy "zieloną wyspą" na tle Europy. Wtedy był moment na poluzowanie restrykcji oraz szczepienie przeciw COVID-19 tych, którzy tego jeszcze nie zrobili. Natomiast teraz jesteśmy w miejscu, kiedy liczby zakażeń rosną bardzo dynamicznie. Z tygodnia na tydzień obserwujemy wzrosty o kilkadziesiąt procent. Niewykluczone, że po tym weekendzie dojdziemy do 10 tys. zakażeń dziennie. Tej sytuacji już nie nazwałbym "korzystną" - mówi ekspert.

2. Nie jesteśmy już "zieloną wyspą"

Jak wyjaśnia prof. Fal, środkowo-wschodnia część Europy przez długi czas cieszyła się dość spokojną sytuacją epidemiczną.

- W momencie, kiedy w Hiszpanii, Niemczech czy Francji dziennie diagnozowano 20-30 tys. zakażeń, w naszej części Europy, czyli w Polsce, Czechach oraz na Słowacji i Węgrzech dzienne liczby przypadków oscylowały na poziomie kilkudziesięciu lub kilkuset. Natomiast ewidentne było to, że nie pozostaniemy na zawsze "zieloną wyspą", i że powoli pandemia będzie przesuwała się w naszym kierunku - mówi prof. Fal.

Teraz sytuacja się odwróciła. W większości krajów Europy Zachodniej dzienne liczbny zakażeń są znacznie mniejsze niż przy poprzednich falach. A nawet jeśli statystyki zakażeń rosną, jak przykładowo w Niemczech, to w dalszym ciągu nie stanowi to dużego problemu, ponieważ w zachodnich krajach poziom wyszczepienia jest bardzo wysoki. Więc nawet jeśli liczby nowych przypadków SARS-CoV-2 są duże, szpitale już nie przeżywają takiego naporu ciężko chorych.

Zdaniem prof. Fala - dla Polski, gdzie liczba osób zaszczepionych utknęła na poziomie 52,6 (stan na 26 października br.), nie jest to czas na lekceważenie sytuacji epidemicznej.

- Teraz jest moment, żeby zewrzeć się, zacząć pilniej przestrzegać zasad sanitarnych, unikać niepotrzebnych kontaktów oraz znowu ograniczyć imprezy publiczne - uważa prof. Fal. - Również czas najwyższy, aby ze strony Ministerstwa Zdrowia zmienił się sposób komunikowania się. Społeczeństwo musi usłyszeć, że sytuacja zrobiła się poważna i nie ma już na co czekać. Należy chronić się i przygotowywać do dalszych wzrostów zakażeń - podkreśla profesor.

3. "Chwalebnym jest pomagać innym krajom będącym w potrzebie"

Adam Niedzielski również poinformował, że obecnie Polska udziela wsparcia Rumunii. W szpitalu w Łodzi już przebywa dziewięciu pacjentów z tego kraju.

- Mamy prośbę o zaplanowanie wsparcia dla Litwy, również Łotwa jest zainteresowana. My raczej jesteśmy w tej pozycji, że patrząc na nasze wydolności organizacyjne w systemie, to my udzielamy pomocy – podkreślił Niedzielski.

Czy Polska powinna udzielać pomocy innym krajom, kiedy obecnie szpitale w błyskawicznym tempie wypełniają się chorymi na COVID-19?

- Tak długo, jak w Polsce nie mamy kryzysu, musimy pamiętać, że są kraje, w których sytuacja jest zdecydowanie gorsza. W Rumunii diagnozuje się obecnie nawet 800 przypadków zakażeń na milion mieszkańców, a w dodatku ten kraj ma słabszą bazę szpitalną. Dlatego, dopóki mamy możliwość i nie dzieje się to kosztem polskich pacjentów, to bardzo chwalebnym jest pomagać innym krajom będącym w potrzebie - podkreślił prof. Andrzej Fal.

4. Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia

W czwartek, 28 października, resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 8378 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (1673), lubelskim (1485), podlaskim (755), łódzkim (592).

Z powodu COVID-19 zmarło 26 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 75 osób.

Podłączenia do respiratora wymaga 495 chorych. Według oficjalnych danych resortu zdrowia w całym kraju zostało 535 wolnych respiratorów.

Zobacz także: Koniec pandemii już niebawem? Prof. Flisiak: Za rok będziemy mieli głównie lekkie przypadki COVID-19, ale to będzie cisza przed kolejną burzą

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze