Profilaktyka próchnicy u dzieci

Profilaktyka próchnicy u dzieci jest niezmiernie ważna dla ich zdrowia. Troszcząc się o dobre samopoczucie swoich pociech, rodzicie często zapominają, jak ważna jest higiena jamy ustnej, a przede wszystkim higiena zębów mlecznych. Warto wziąć pod uwagę, że szkliwo zębów mlecznych nie jest jeszcze w pełni zmineralizowane, co czyni je bardziej podatnym na próchnicę. Profilaktyka próchnicy zębów u dzieci powinna się rozpoczynać jak najwcześniej – daje to gwarancję, że nasza pociecha będzie mieć piękne i zdrowe zęby.

Zobacz film: "Jak powstaje próchnica?"

Próchnica u dzieci

Higiena jamy ustnej u dzieci

Opiekunowie dziecka nie mogą zapominać o wypracowaniu u malucha nawyku regularnego mycia zębów, najlepiej po każdym posiłku. To zagwarantuje mocne zęby...

Próchnica to choroba zmineralizowanych cząstek zęba, spowodowana działaniem na powierzchnię zęba kwasów wytwarzanych przez bakterie obecne w płytce nazębnej. Istotnym elementem tego procesu jest zaburzenie równowagi pomiędzy mineralizacją – czyli uwapnianiem zęba, a jego demineralizacją – czyli utratą struktur zęba. Do czynników, które biorą udział w procesie powstawania próchnicy u małych dzieci należą:

 • bakterie obecne w płytce nazębnej,
 • węglowodany, czyli cukry zawarte w pokarmie,
 • podatność tkanek zęba na odwapnienie związane z niedostateczną mineralizacją,
 • skład śliny, jej ilość i zdolność odkwaszania zawartości jamy ustnej,
 • czas oddziaływania wymienionych czynników na tkankę zęba.

Proces powstawania próchnicy zębów u dzieci zaczyna się od zmętnienia szkliwa zęba. Jest to biała plama próchnicowa, która nie wymaga jeszcze zaopatrzenia stomatologicznego i może wycofać się po zastosowaniu preparatów wapnia i fluoru. Jeśli w tym momencie nie zastosuje się odpowiedniej profilaktyki próchnicy, dochodzi do objęcia głębszych tkanek zęba. Próchnica może wystąpić już w pierwszym wyrzynającym się ząbku.

Prawidłowa higiena jamy ustnej

Kobieta w czasie ciąży powinna szczególnie dbać o zęby. Przed poczęciem należy usunąć plomby amalgamatowe, wyleczyć próchnicę. Warto dbać o higienę jamy ustnej już podczas karmienia piersią. Jeśli dziecko karmione jest butelką, należy przemywać dziąsła gazikiem nasączonym przegotowaną wodą lub naparem z rumianku. Podobnie postępuje się przy wyrżnięciu się pierwszych ząbków. Konieczne jest masowanie dziąseł, do którego stosuje się miękkie gumowe szczoteczki dla niemowląt. Każda mama powinna jak najkrócej podawać dziecku butelkę ze smoczkiem (maksymalnie do końca pierwszego roku życia). Nie warto też powiększać otworów w smoczku, zaś do butelki nie powinno się wlewać napojów z cukrem. W drugim roku życia rozpocznij naukę mycia ząbków szczoteczką, początkowo bez pasty, później z niewielką ilością. W 3-4 roku życia dziecko potrafi już wypluwać pastę i płukać buzię. Warto wtedy stosować pasty do zębów dla dzieci z dodatkiem fluoru. W dziecku należy wykształcić nawyk dwukrotnego mycia zębów – rano po śniadaniu i wieczorem po kolacji (to podstawa profilaktyki próchnicy u dzieci).

Zapobieganie próchnicy u dzieci

Próchnica zębów u dzieci rozwija się także jako efekt nieprawidłowej diety, dlatego też zapobieganie tej chorobie zębów powinno uwzględniać również odpowiednią dietę. W profilaktyce próchnicy u małych dzieci pamiętaj o:

 • stosowaniu zdrowej diety, ponieważ ma to też znaczenie dla rozwoju i zapobiegania próchnicy u dzieci,
 • wprowadzeniu pokarmów o stałej konsystencji po ukończeniu 1 roku życia,
 • ograniczeniu słodyczy do minimum (jeśli chcesz dawać słodycze, wprowadź zasadę „czas cukierka”),
 • ograniczeniu podawania dziecku węglowodanów oczyszczonych, np.: białego cukru, białej mąki oraz produktów przetwarzanych technologicznie,
 • nauczeniu dziecka picia wody,
 • podawaniu dziecku przed spaniem, po umyciu zębów tylko wody,
 • wyeliminowaniu częstego pojenia słodkimi płynami i zasypiania z butelką.

Prawidłowa dieta to ważny element profilaktyki stomatologicznej, na który składają się: odpowiedni poziom składników mineralnych, odżywczych i witamin oraz racjonalne dawkowanie cukrów i odpowiednia konsystencja pożywienia.

W zapobieganiu próchnicy stomatologia estetyczna oferuje również praktykę fluorkową. Fluor jest całkiem bezpieczny dla dziecka w dawkach profilaktycznych. Profilaktyka fluorkowa obejmuje:

 • lakierowanie zębów, czyli pokrywanie zębów lakierem fluorowym (zabieg wykonuje się dwa razy do roku),
 • lakowanie zębów (uszczelnianie bruzd i zagłębień) – ma za zadanie zabezpieczyć przed rozwojem próchnicy u małych dzieci, powinno być wykonane zaraz po wyrżnięciu zęba.

Aby zapobiec leczeniu próchnicy u małych dzieci, warto przeprowadzać co 6 miesięcy stomatologiczne badanie profilaktyczne oraz usuwać kamień nazębny. Należy nieustannie zachęcać maluchy do profilaktyki próchnicy, ponieważ łatwiej jej zapobiegać niż leczyć, zwłaszcza kiedy już boli i wizyty u stomatologa są częste i nieprzyjemne dla dziecka.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroby jamy ustnej
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby jamy ustnej
Choroby jamy ustnej

Problemy z dziąsłami

Problemy z dziąsłami

Dziąsła mogą być w złym stanie z wielu powodów. Jednym z nich jest gromadząca się płytka nazębna.

Choroby jamy ustnej

Ubytki

Ubytki

To także problem osób, które prawidłowo dbają o higienę jamy ustnej. Często samo szorowanie zębów oraz stosowanie płynów i nici to za mało, by uniknąć próchnicy.

Choroby jamy ustnej

Stan zapalny dziąseł

Stan zapalny dziąseł

Zapalenie dziąseł należy wyleczyć u stomatologa, inaczej może dojść najpierw do rozchwiania, a potem do utraty zębów.

Choroby jamy ustnej

Poznaj produkty, które zwalczą przykry zapach z ust

Poznaj produkty, które zwalczą przykry zapach z ust

obecnych w naszej jamie ustnej. Powszechnie wiadomo, że częstą przyczyną nieświeżego oddechu są pasożytujące w naszych drogach oddechowych bakterie (...) . Owoce Jabłka czy gruszki to produkty, które powodują zwiększenie produkcji śliny...

Choroby jamy ustnej

Odejście od wierteł dentystycznych

Odejście od wierteł dentystycznych

Naukowcy z University of Leeds wynaleźli metodę walki z próchnicą, która nie wymaga użycia wiertła, a do tego jest skuteczna i bezbolesna. Polega bowiem na odbudowaniu utraconych w wyniku demineralizacji części zęba w taki sposób, że ubytek jest wypełniany...

Choroby jamy ustnej

Kanałowe leczenie

Kanałowe leczenie

Polega na usunięciu obumarłej miazgi z kanałów zęba i zastąpieniu jej specjalnym materiałem. Leczenie przebiega pod znieczuleniem.

Choroby jamy ustnej

Jak uniknąć próchnicy?

Jak uniknąć próchnicy?

Mycie zębów po każdym posiłku, nawet małej, słodkiej przekąsce, to prosty i skuteczny sposób na zdrowe uzębienie.

Choroby jamy ustnej

Nalot na zębach

Nalot na zębach

Film bakteryjny musi być usuwany regularnie, inaczej przekształci się w kamień nazębny odpowiedzialny za wiele chorób przyzębia i dziąseł. Do tego celu zazwyczaj wystarczy pasta i szczotka.

Choroby jamy ustnej

Nieprzyjemny zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust

Nieświeży oddech to najczęściej oznaka chorób przyzębia. Czasami jednak przykry zapach może świadczyć o chorobie nerek lub wątroby.