Trwa ładowanie...

Przesadzanie z aspiryną może skończyć się ciężkim przebiegiem grypy (WIDEO)

Na ból, na przeziębienie, czy na gorączkę. W takich sytuacjach Polacy często sięgają po aspirynę. Lek pomaga w prewencji chorób sercowo naczyniowych, zawału serca czy też udaru mózgu. Mało kto wie, że nadużywanie aspiryny może być czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu grypy.

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy [8 zdjęć]

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie

zobacz galerię

- Jest to lek powszechnie stosowany i bardzo ważny, ale mało kto wie, że przewlekłe stosowanie aspiryny jest niezależnym czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu grypy. Dlatego jeżeli stosujemy aspirynę, to powinniśmy się szczepić. Jeżeli weźmiemy pod uwagę złożoność prewencji i incydentów sercowo-naczyniowych, to tak naprawdę aspiryna jest niezbędna po to, żeby nam nie powstały skrzepy, które zatkają naczynia krwionośne, więc trzeba ją stosować. Szczepienie przeciw grypie też jest elementem prewencji pierwotnej i wtórnej zawału i udaru. Jeżeli ktoś stosuje aspirynę, powinien się szczepić. Jeżeli ktoś miał incydent sercowo-naczyniowy, czyli udar czy zawał - też powinien się szczepić. Co ważniejsze, jeśli nie chcemy mieć udaru lub zawału, też się powinniśmy szczepić. Tak samo powinny zrobić osoby, które chcą uniknąć ciężkiego przebiegu grypy – mówi newsrm.tv prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Przeczytaj także:

W tym roku w Polsce po raz pierwszy pacjenci mają możliwość skorzystania z innowacyjnych szczepionek czterowalentnych. Zapewniają one najszerszą możliwą ochronę przed grypą, ponieważ zawierają dwa szczepy wirusa grypy typu A i dwie linie wirusa grypy typu B.

Na świecie szczepionki czterowalentne są powszechnie rekomendowane przez najważniejsze instytucje zdrowia publicznego. W Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Australii są refundowane dla pacjentów z grup ryzyka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze