Rewolucyjna szczepionka przeciw grypie!
Ostatnie odkrycie naukowe zrewolucjonizuje leczenie grypy. Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii zidentyfikowali bowiem „superprzeciwciało”, nazwane F16, które neutralizuje wszystkie szczepy wirusa grypy typu A, choroby atakującej ludzi i zwierzęta. Mimo że badania nad nowym przeciwciałem są dopiero w zalążku, odkrycie naukowców jest bardzo ważne, gdyż może doprowadzić do wynalezienia uniwersalnej szczepionki przeciw grypie.
1. Znaczenie uniwersalnej szczepionki przeciw grypie
Producenci szczepionek muszą każdego roku zmieniać formuły zastrzyków, aby upewnić się, że będą odpowiednio chronić przed szczepem bakterii, który zaraża w danym momencie. Proces ten jest nieefektywny, gdyż pochłania dużo czasu i pieniędzy. Właśnie z tego powodu tak ważne jest wynalezienie uniwersalnej szczepionki, która chroniłaby osoby przed wszystkimi szczepami wirusa grypy przez dziesięciolecia, a nawet przez całe życie. Jak można zaobserwować w czasie epidemii grypy, nawet stosunkowo łagodny typ choroby może przyprawić służbę zdrowia o zawrót głowy. Uniwersalna metoda leczenia byłaby więc nieoceniona w leczeniu grypy, szczególnie w czasie sezonu, kiedy znacznie zwiększa się liczba zachorowań.
2. Badania nad nową szczepionką przeciw grypie
W wyniku badań naukowcy odkryli, iż gdy dana osoba zostanie zainfekowana przez wirus grypy, jej organizm wytwarza przeciwciała, które atakują jedno z białek znajdujących się na powierzchni wirusa – hemaglutyninę. W związku z faktem, że ta proteina rozwija się bardzo szybko, możemy obecnie wyróżnić aż 16 różnych wariantów grypy typu A (spotykanej u ludzi i zwierząt), które naturalnie dzielą się na dwie większe grupy. Ludzie zazwyczaj produkują przeciwciała zwalczające specyficzne podtypy grypy, a nowe szczepionki mają na celu te same szczepy wirusa, co ludzki układ odpornościowy. Aby wyprodukować uniwersalną szczepionkę, która mogłaby być używana każdego roku, naukowcy musieli zidentyfikować struktury molekularne, które przyspieszają rozwój przeciwciał neutralizujących wszystkie 16 szczepów wirusa. Wcześniejsze badania dały możliwość wskazania przeciwciał, które efektywnie zwalczają pierwszą grupę wirusów grypy typu A oraz niektóre wirusy z drugiej grupy. Naukowcy z Anglii i Szwajcarii zastosowali w badaniach metodę wykorzystującą krystalografię rentgenowską w celu sprawdzenia, które komórki wytwarzają skuteczne przeciwciała. Dzięki tej metodzie badacze odkryli specyficzne przeciwciało, które nazwali F16. Następnie, w celu przetestowania skuteczności, F16 zostało wszczepione w organizmy myszy, które poddano działaniu wirusów zarówno z pierwszej, jak i drugiej grupy grypy typu A. Okazało się, że przeciwciało zneutralizowało obie grupy wirusa.
Jako pierwsze i jedyne przeciwciało zwalczające wszystkie szczepy wirusa grypy, F16 staje się kluczowym składnikiem nowej potencjalnej formy leczenia. Możliwe jest, że przypadki pandemii grypy w Europie całkowicie odejdą w zapomnienie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.